רבות נכתב על מצוקתם של זוגות שנמצאים בטיפולי פוריות ממושכים ומתישים, נקרעים בין תקווה לייאוש ונדרשים לתמרן בין המחויבויות הרגילים שלהם לטיפולים התובעניים.
 
מן הראוי להפנות זרקור גם להורים של זוגות אלו שנמצאים אף הם במצב לא פשוט. הם רואים את ילדיהם סובלים ואינם יודעים אם ואיך לעזור, מה גם שהם חסרי סבלנות ומשתוקקים כבר להחזיק בידיהם את הנכדים.
 
עם כל הרצון הטוב, ההורים חייבים להתאפק ולהימנע מלהתערב בחייהם הפרטים של הילדים, למרות שיתכן שהם מרגישים שממרום גילם וניסיונם יש להם הרבה מה לתרום. התערבות יתר עלולה להביא למתחים, התפרצויות ולהעכיר את האווירה דווקא בתקופה שבה הלכידות המשפחתית חשובה.
 
ובכל זאת כיצד ההורים יכולים לסייע לילדיהם ולהרגיש שהם שותפים בעשייה ולא צופים מודאגים מהצד?
 
במקום לתת עצות ולדאוג, להיות מעורב ולא מתערב -  לבדוק עם הילדים במה ניתן לעזור בסיוע פיסי של ממש בהתמודדות עם המטלות. בדקו עם בני הזוג הצעירים אלו משימות תוכלו ליטול על עצמכם: בישול אוכל, הסעות למרפאה לקבלת הטיפול, עזרה בניקיון הבית או כל משימה אחרת.
 
אם לבני הזוג יש כבר ילדים, הרחבת שעות הבייביסיטר יכולה להתקבל בברכה. בכל מקרה, יש לשים לב לא "לכפות" את העזרה, אלא להציע וכמובן לעמוד בהבטחות ולא לאכזב בדיוק ברגע האמת.
 
יש להיות רגישים במיוחד בכל התערבות בהליכים הרפואיים. ככלל, מומלץ להמעיט בשאלות על הטיפולים עצמם אלא אם כן בני הזוג פתוחים ונותנים מידע. חלק מההורים שמחים להתגייס לאסוף מידע ממקורות שונים על רופאים טובים ושיטות טיפול, אבל זו פעילות שיכולה בקלות לחצות את הקו האדום של בני הזוג ולכן זו יכולה להיות עזרה חשובה רק אם היא מתקבלת בברכה. אם לא, צריך לוותר לחלוטין על כל התעסקות בפן הרפואי טיפולי.
 
על הסבים והסבתות לעתיד להיות מודעים לכך שמדובר בתקופה מועדת לפורענות. בני הזוג, ובעיקר האישה, עלולים להיות עצבניים במיוחד כתוצאה מהמתח וההורמונים ולכן יש לקבל בהבנה התפרצויות ולא להיכנס למאבקים.
 
הדבר הגרוע ביותר להורה הוא להיכנס למעגל של ריכוז וחמלה עצמיים עם השוואות לידידים ובני משפחה שכבר הפכו לסבים וסבתות. אני שומעת לעיתים משפטים כמו "לי זה לקח צ'יק צ'ק – איך זה יכול להיות?" או "בכל פעם שאני מתעניינת ושואלת מה חדש כאילו שזרקתי פצצה, היא דוחה אותי ומסתגרת בתוך עצמה".
 
אין זה הזמן לחשוב על עצמכם, אלא על ילדיכם וכיצד אתם יכולים לעמוד לצידם. גם הערות בנימה כאילו הומוריסטית כמו: "מתי כבר תעשה אותי סבתא?" עלולות לגרום נזק רב.
 
אל תדאגו, בסופו של דבר יהיו נכדים. הטכנולוגיה הרפואית מאפשרת היום מגוון רחב של פתרונות הרבה יותר מאשר בעבר. אל תהססו להתייעץ ולהעזר בידידים וגורמי מקצוע  כדי שתוכלו להיות המשענת של הילדים ולייצר אוירה חיובית ואופטימית. בסופו של דבר המאמץ ישתלם ויהפוך לשנים רבות של אושר וסיפוק בגידול הילדים.
  
עפרה ליאור מלווה ומדריכה זוגות בטיפולי פוריות וכן הורים לזוגות בטיפולים.
פרטים בטלפון: 050-5569098