מאת: חיים חדד

סיורים בסביבה הקרובה והרחוקה בראי האקטואליה.

והפעם "השקדייה פורחת" אנו בעיצומו של החורף?! בדרך כלל בתקופה הזו של השנה חווינו את מירב  גשמי העונה.

לפי חז"ל מזל החודש הוא דלי, סמל המים, כי בחודש זה יורדים בארצות הים התיכון גשמים מרובים. חז"ל ציינו: "יצאו רוב גשמי השנה בשבט" בחודש זה חל ראש השנה לאילן:"באחד בשבט ראש השנה לאילן כדברי בית שמאי, בית הלל אומרים: "בחמישה עשר בו" (ראש השנה א,א).
 
ציטוט זה הלקוח ממסכת ראש השנה עוסק בעניין של מעשרות ותרומות מסביר מדוע אנו מציינים את ט"ו בשבט כחג האילנות.הפעם לא נעסוק במהות החג, אלא בסמל התקופה- "השקדייה" מלכת החורש והיער, שוקדת לפרוח כל שנה בעונה זו ומכאן נגזר שמה שקד (לשקוד). תנ"ך היא מופיעה מספר פעמים. בפעמיים מתוכם אנו מבינים את עוצמתה ומעמדה בעולם העתיק.

בפעם הראשונה בספר בראשית, בתקופת הרעב בזמנו של יעקב אבינו. יעקב מצווה לבניו היורדים לשבור שבר במצריים לקחת למלך מצריים שי מהארץ ובתוכם פירות השקד. "וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם יִשְׂרָאֵל אֲבִיהֶם, אִם-כֵּן אֵפוֹא זֹאת עֲשׂוּ--קְחוּ מִזִּמְרַת הָאָרֶץ בִּכְלֵיכֶם, וְהוֹרִידוּ לָאִישׁ מִנְחָה:  מְעַט צֳרִי, וּמְעַט דְּבַשׁ, נְכֹאת וָלֹט, בָּטְנִים וּשְׁקֵדִים "בראשית פרק מג פסוק יא

בפעם הבאה מבחן המנהיגות לראשי השבטים שערערו על מעמדו של אהרון הכהן. נבחר מקל שקד לתת מעמד חוקי וניסי לכך שאהרון הוא המנהיג הדתי של העם. ג "ויהי ממחורת, ויבוא משה אל-אוהל העדות, והנה פרח מטה-אהרון, לבית לוי; ויוצא פרח ויצץ ציץ, ויגמול שקדים.  כד ויוצא משה את-כל-המטות מלפני יהוה, אל-כל-בני ישראל; ויראו ויקחו, איש מטהו" במדבר פרק יז

בשני האזכורים הללו אנו מבינים את עוצמתו ומעמדו של עץ השקד בתקופת התנ"ך.

ועכשיו לסיור בעקבות השקדייה, האזור שלנו משופע בעצי שקד ומראה בכך על התיישבות רציפה לאורך הדורות. במספר מקומות אפשר לראות עצי שקד מלבלבים ופורחים .
המסלול המומלץ המשופע בפריחת עצי שקד פארק קנדה מקומה של העיר המאוס העתיקה.

איך מגיעים? 

משער הגיא פניה מערבה לכביש מספר 1 לאחר כשלשה קילומטר נרד במחלף לטרון לכוון מודיעין. כעבור שני קילומטר נגיע לפארק נכנס בכניסה הימנית.נוכל לנסוע ברכב לאורך הציר לעצור בצידי הדרך וליהנות מהפריחה, לטפס לראש התל לתצפת לעבר הסביבה ולהבין את חשיבות התל לאורך הדורות. המסלול מעגלי מתאים לרכיבת אופניים להליכה ברגל לנסיעה ולעצירה בפינות המרגוע שיצרה קק"ל.

המלצות :

 
מפת סימון שבילים מספר 9 מבואות ירושלים.
לקרא את השלטים הפזורים בפארק.

 
מצורפים קישורים להעשרה ולהרחבה:
 
לקריאה על העיר המאוס העתיקה.
קרבות יהושוע: בעמק איילון.

ולסיום מעמדה הלגיטימי של המילה שקדייה, לא הייתה מילה כזו בעברית המילה הנכונה שקד. המילה שקדייה נוצרה במוחם הקודח של המשוררים אין לה תקדים. לאחר שהשירים נכתבו ובראשם "השקדייה פורחת" הביטוי תפס תאוצה והמילה שקדייה כאילו נוצרה מימי בראשית.