ראיון העבודה בנוי על שיטת השאלון כולנו נכנסים לראיון עבודה בחשש שמא ישאלו אותנו שאלות מביכות, שעלולות להבליט את חולשתנו או שמפתיעות אותנו ולא ברור מה נכון לענות.

ניתן לצמצם חששות אלה באופן משמעותי על-ידי הכנה מראש.
 
מומלץ לברר ולעשות שיעורי בית על מקום העבודה שאנו מגישים מעומדות אליו
 .

לפניכם מספר שאלות נפוצות בראיונות עבודה והתייחסויות אפשריות לשאלות.
 
ספר/י לי על עצמך...

מטרת השאלה:

שאלה מביכה כי היא דורשת התארגנות מהירה. שאלה זו מהווה חלק מהרושם הראשון הגורלי שייווצר בראיון. המראיין עשוי להתרשם בדרך בה אתם מארגנים את התשובה ומתנסחים, מבחינים בין עיקר וטפל ואם אתם משדרים בטחון עצמי.

נהוג למסור שם ומספר פרטים אישיים, אך לעתים מועמדים נסחפים ומשתפים את המראיין בפרטים שאינם חיוניים ואף מזיקים, כגון: "אני בת 45, בעלי השתחרר זה עתה מצבא קבע ועלי לצאת לעבודה כדי לעזור בפרנסת הבית." אמירה זו וודאי נכונה, אך איננה מקדמת את מטרותיכם.

התייחסות אפשרית לשאלה :

"שמי דניאלה. אני גרה בחדרה עם משפחתי. אני מגיעה אליך אחרי הכשרה בתחום ......... במכללת ......... צברתי ניסיון במהלך הלימודים וגם לאחר מכן עם התמקדות ב.............. עם הזמן נוכחתי שיש לי עניין ואני מצליחה בתחום............, ומשום כך פניתי לארגונך. אני מתרשמת שהתפקיד המוצע יתאים לי מאוד ואני סבורה שאתאים לארגון."מדוע אינך עובד/ת כעת ?

מטרת השאלה:

המראיין מעוניין לדעת אם אינכם עובדים עקב בעיה מסוימת (למשל: חוסר התמדה, קשיי הסתגלות למקום עבודה, פיטורין, חוסר כישורים או חוסר מוטיבציה). אף שיש מובטלים רבים בשוק העבודה, הוא לא רוצה לקלוט מישהו שלא יתאים.

התייחסות אפשרית לשאלה :

"עבדתי בארגון .......... במשך 3 שנים ועד לפני חצי שנה, ועזבתי עקב צמצומים שפקדו את כל המשק. עבדתי בכמה עבודות זמניות לפרנסתי, אך החלטתי כעת ששווה להתאמץ ולחזור לתחום המקצועי שלי שבו הוכחתי הצלחה."   
אין כאן התחמקות, אלא התמודדות עם השאלה. יש דוגמה של שיקול דעת אישי ומקצועי, כולל מחויבות למקצוע.מדוע את/ה מעוניין/ת במשרה הזאת ?

מטרת השאלה:

המראיין מעוניין לדעת אם אתם פונים אליו כי אתם מובטלים וזקוקים לעבודה או כי תוכן העבודה מתאים לכם ולארגון.

למשל, תשובה כמו "שמעתי משכן שלי שיש הרבה הטבות במקום הזה ורציתי ליהנות מהן", אפילו אם זה נכון, השדר הוא שמקום העבודה הוא בעל ערך בעבור המרואיין ולא דווקא בעבור הארגון.

התייחסות אפשרית לשאלה:

"חקרתי את הארגון לפני שפניתי ונוכחתי שבין הפעילויות שלכם יש הרבה תחומים שאשמח להשתלב בהם. אני מעוניי/תן להתקדם מקצועית ונראה שארגון זה יאפשר לי לתרום מניסיוני לתועלת שני הצדדים".

תשובה זו מעידה שמלבד רצונכם לעבוד, אתם פונים עקב מהות התפקיד.
 מהן תוכניותיך לעתיד?


מטרת השאלה:

זו שאלה מורכבת. מצד אחד המראיין רוצה אולי לקלוט עובדים עם שאיפות קידום, אך איננו רוצה שארגונו יהווה רק קרש קפיצה למקום העבודה הבא. אפילו שאתם מוכשרים, המעסיק לא היה רוצה להשקיע בהכשרה, אם תעזבו בפיתוי הראשון. כמו כן, ייתכן שאף יחשוד שמשרתו שלו בסכנה, אם תצטרפו לארגון. יש לכם כאן הזדמנות להדגיש רצונכם להתפתח ולהמשיך לתרום לארגון בתקופה הנראית לעין.

התייחסות אפשרית לשאלה:

"כאשר התעניינתי בארגון שלכם שמתי לב שיש אופק מרשים של התפתחות מקצועית. חשוב לי להשקיע בתפקיד הנוכחי ולהוכיח את עצמי בו לאורך זמן."
 


 
מדוע כדאי להעסיק אותך ולא אחר/ת בעל ניסיון רב יותר  ?


מטרת השאלה:

שאלה זו עשויה לשקף התלבטות אמיתית של המראיין ואפילו אם הוא מתעניין בכם, עדיין לא ברור לו איך הוא מתגבר על הפער (השלילי) בינכם לבין מועמדים אחרים. אולי אפילו כבר "פסל" אתכם. לכן זו הזדמנות להוציא את כל הנשק השיווקי שלכם, ללא היסוס

כן, חשוב לשדר בתשובה זו ובאחרות שאתם רוצים להיקלט אצלו בעבודה, לא כי אתם מובטלים (יש לו ודאי דרכים אחרות לתרום למסכנים), אלא כי המשרה מתאימה לכישוריכם והעסקתכם תשתלם למעסיק


התייחסות אפשרית לשאלה:

"אני יודע/ת שכרגע יש ודאי מועמדים בעלי ניסיון רב יותר ממני, אך נדמה לי שהוכחתי בתקופת הלימודים ובתפקידי הקודם שאני לומד/ת חומר חדש מהר יותר יחסית לאחרים, בעל/ת סקרנות רבה ומסוגל/ת להסתגל ולהשתלב בצוותים מסוגים שונים. יש לי דוגמה על כך שהייתי רוצה לשתף אותך...............אני מאמין/ה שעם המוטיבציה הגבוהה שלי והמאמצים שאני משקיע/ה במקומות עבודה, אהיה לתועלת לארגון גם לטווח ארוך."
 
 

איך את/ה בעבודת צוות ?  


מטרת השאלה:

ברוב העבודות היום נדרש תפקוד נאות בעבודת צוות. זה אומר שלא ניתן לפעול לבד כיחיד ושצריך להתייחס בכבוד לשותפים בצוות, בין אם חברים בכירים או זוטרים. זו הזדמנות לבדוק איתכם אם אתם ערים לעקרונות האינטליגנציה הרגשית ביחסים בין-אישיים (האינטליגנציה הרגשית מתייחסת ליכולתכם לזהות ולהבין מצבים רגשיים אצלכם ואצל הזולת וליכולתכם לשנות מצבים רגשיים, לפתח ולשמר מערכת יחסים בין-אישיים).
 
התייחסות אפשרית לשאלה

"היו לי הרבה הזדמנויות לעבוד בצוות בביצוע פרויקטים שונים בעבודה הקודמת. אני ידוע/ה כאדם שמסתדר עם אנשים מכל סוג, וזו שיטת עבודה שאני אוהב."
 
 
 
מה את/ה יודע/ת על המפעל/הארגון שלנו ?


מטרת השאלה:

כאן המראיין מעוניין לדעת אם אתם רוצים להתקבל כי אתם זקוקים לעבודה באשר היא, או שעשיתם בדיקה ולדעתכם אתם מתאימים למשרה ותוכלו לתרום לחברה. זו הזדמנות בעבורכם להראות שאתם יסודיים ועושים שיעורי בית הן בחיפוש עבודה, אך לא פחות חשוב - במילוי התפקיד עצמו. בדרך כלל המראיין מקבל את הידע המוקדם שלכם כמחמאה לחברה.

התייחסות אפשרית לשאלה: 

"קראתי על החברה והבנתי שאתם עוסקים בתחומים ...... , ......, ו-........ אתם זוכים להצלחה מקצועית רבה בתחום ה-......... יש לי כבר ניסיון נרחב בתחום/בתחומים............ ואשמח להתפתח גם בתחום הנוסף. לכן נראה לי שהשתלבותי בתפקיד הזה תהיה לתועלת גם של החברה וגם שלי."האם תהי/ה מוכן/ה לעבוד שעות נוספות/משמרות?


מטרת השאלה:

כאן המעסיק בודק את גמישותכם בשעות עבודה. הוא יודע שיש עליות וירידות בעומס העבודה ויהיה צורך בעבודה בשעות לא שגרתיות. זו בדרך כלל שאלה בעייתית בקרב אמהות צעירות. עליכם להיות כנים בתשובה ויש להכינה מראש
.  
התייחסות אפשרית לשאלה:

"אני מבין/ה שהעבודה דינאמית ושלפעמים יש צורך בשעות לא שגרתיות". בעבודה הקודמת הצלחתי לעמוד בדרישות המשתנות כל עוד ניתנה לי התראה סבירה. אני די מתוכנן/ת בבית עם המשפחה, אך אם תהיה לי התראה מראש - הוכחתי שאוכל להתארגן רוב הזמן."
 
 
האם יש לך שאלות

מטרת השאלה:

כאן המעסיק מעוניין לדעת מה מעסיק אתכם כעת: אופי ותוכן התפקיד או התנאים החומריים של המשרה? רצוי תמיד לשאול משהו, דבר שניתן להכין בבית. רצוי מאוד שהשאלה הראשונה שלכם תעסוק בתוכן התפקיד ולא ברמת השכר.


התייחסות אפשרית לשאלה:

"התפקיד נשמע לי מאוד מעניין. האם תוכל להגיד לי עם מי אתבקש לעבוד רוב הזמן בתפקיד זה."

"
לאיזה כיוון אתה רואה שהחברה תתפתח בתקופה הנראית לעין?"
 
 
מהן דרישות השכר שלך ?  


מטרת השאלה:

זו עשויה להיות שאלה מביכה אם לא בדקתם נתונים קודם לכן. לעתים אפשר לגלגל את השאלה חזרה אל המראיין ( "מה מקובל בארגון לתפקיד זה?" ), אך כדאי להכין שיעורי בית: בדקו כמה משלמים בענף במוסד ציבורי או עסקי (באינטרנט או בעיתונות פיננסית), הפעילו קשרים בתוך הענף או אף בתוך הארגון. אסטרטגיה אחת היא להגיע לטווח של שתי ספרות: זה שקצת מעל הממוצע בפועל וזה שלפחות 20% מעל המספר הראשון. כמובן המטרה היא למתוח כמה שאפשר: מחד לא להפחיד את המראיין בסכום שאיננו מציאותי ומאידך להראות שאתה מכיר את ערכך התעסוקתי ולהימנע ממכירה עצמית זולה מדי.
 
התייחסות אפשרית לשאלה

יש מספר אפשרויות, למשל:"עד כה השתכרתי בסביבות ..........., וכמובן הייתי רוצה לשפר את התנאים."

"הייתי מצפה לשכר שנע בין 7000 ₪ ל- 9000 ₪"
 
אפשר לשאול קודם האם יש סעיפי תגמול מלבד שכר חודשי?"