מנהלי תכנית 'עיר ללא אלימות' במטה יהודה הציגו את השלב הראשון בתכנית בפני ראש המועצה משה דדון ומנהל התכנית הארצי דני שחר * דדון: "התכנית מחברת את כל הכוחות סביב הנושא המרכזי - איכות החיים במטה יהודה"
 
דני שחר, מנהל התכנית הארצי של 'עיר ללא אלימות': "התכנית מצליחה היכן שיש מנהיגות והיכן שראשי הערים אומרים בדיוק את אותם הדברים שאומר משה דדון"
 
"בשנים האחרונות התחלנו לקחת אחריות על עצמנו ועל ביטחוננו. תחנת משטרה נפרדת למטה יהודה היא דוגמה חשובה. לאחרונה נכנסנו לתוכנית הממשלתית ׳עיר ללא אלימות׳ והיום קיבלנו את המיפוי שנערך במועצה בחודשים האחרונים, כשלב ראשון בתכנית. יש לנו שותפים רציניים וחשובים, ראשי הוועדים ביישובים השונים", כך פתח ראש המועצה משה דדון את מפגש העבודה שנערך במועצה עם מובילי תכנית 'עיר ללא אלימות' במטה יהודה.
 
סביב השולחן העגול ישבו נציגי משטרת מטה יהודה, משמר הגבול, האגף לשירותים חברתיים, הנהלת המועצה ונציגי התוכנית הממשלתית. "לשמחתנו, בכל מדדי האלימות אנחנו רחוקים מהממוצעים הארציים", אמר דדון, "אבל אנחנו רוצים להמשיך לייצר איכות חיים מעצימה ומובילה. בתהליך חינוכי ארוך ומשמעותי רחב אנחנו נהיה שם. השיח, החיבור של כל הגורמים והתהליך של כל האנשים סביב השולחן הזה, חשוב לכולנו. יש כאן הרבה סיכוי והזדמנות פז. מטה יהודה היא קהילה שרוצה לחבק את השוליים לפי כללי המשחק, לומר להם שיש מקום לכולם ושיש קווים אדומים".
 
לאחר שהצליח ראש המועצה במאמץ רב להכניס את תכנית 'עיר ללא אלימות' למטה יהודה נערך בחודשים האחרונים מיפוי מקיף של 57 יישובי המועצה בכל תחומי החיים ובהם חינוך ורווחה, ביטחון וקהילה. לאור הנתונים שנאספו תוטמע התכנית שלב אחר שלב ברחבי המועצה. "התכנית מצליחה היכן שיש מנהיגות והיכן שראשי הערים אומרים בדיוק את אותם הדברים שאמרת", בירך את דדון דני שחר, מנהל התכנית הארצי של 'עיר ללא אלימות'. "עיר ללא אלימות זה גוף שמודד את עצמו. כעבור תקופה אנחנו נרכז את הנתונים, נדע מה טוב ומה צריך לשפר. אנחנו נוגעים בכל תחומי החיים ונכנסים במאמץ מרוכז עם השיטור המועצתי. השינוי במטה יהודה יורגש מהר מאוד".
 
התהליך מחבר בין כל הכוחות במטה יהודה, ראש המועצה, ראשי אגפים, מנהלי התכנית מטעם המועצה והמשרד לביטחון פנים, מפקד תחנת משטרת מטה יהודה, ראשי ועדים מקומיים, צוותי חינוך, בני נוער ועוד.
 
בכנס השתתף מפקד תחנת המשטרה החדשה במועצה, סגן ניצב אילן נתנאל, שאמר כי "ההישגים שלנו כתחנת משטרה ששותפה לתכנית נמדדים בשני פרמטרים - שיתוף פעולה ומתן פתרונות יצירתיים. תחנת מטה יהודה מחבקת את התושבים ואת בני הנוער ורואה בהם חלק בלתי נפרד בהווייתה. אצלנו מדברים במונחים של נוער בסיכוי. יחד נייצר פתרונות מחוץ לקופסא".
 
ראש המועצה משה דדון סיכם: "אצלנו, אם מישהו שובר פנס זה פשע ולא מעשה קונדס. זו מהותה של ההתיישבות. לכל יישוב יש תקציבים וסמכויות. יש לקיחת אחריות אמיתית כי אני כוועד מנהל את חיי הקהילה שלי. יש לנו הזדמנות לייצר 57 זרועות שמשתפות פעולה. המשטרה לא רק מטפלת בפשע אלא מחנכת. השיח הזה מחבר את כל הכוחות סביב הנושא המרכזי, לייצר איכות חיים במטה יהודה, ולהתמודד עם כל סוגיה תוך חינוך ערכי עם להט בעיניים. אנחנו חדורי אמונה ומוטיבציה. שיהיה בהצלחה לכולנו".
 
רקע
תכנית 'עיר ללא אלימות' הינה תכנית הדגל של ממשלת ישראל והמשרד לביטחון פנים, הפועלת כיום בכ-120 רשויות בישראל ונועדה להילחם בהתנהגות אנטי חברתית, אלימות, עבריינות ופשיעה.
 
הכללתה של מטה יהודה כאחת הרשויות שתפעיל את התוכנית התאפשרה הודות ללחצים שהפעיל ראש המועצה, משה דדון, שביקש להטמיע את התכנית במטה יהודה במימון תקציב ממשלתי בסך 1.4 מיליון שקלים בשנה. זאת, לצד האתגר שבהטמעת תכנית בסדר גודל שכזה במועצה אזורית אשר בניגוד לעירייה מורכבת מיישובים רבים בעלי צרכים שונים ומגוונים.
 
התכנית פועלת בכ-14 מועצות אזוריות בסך הכל תוך שימת דגש על התאמת המודל למועצות, לאור העובדה שמדובר בשטח גדול ומספר רב של יישובים בעלי צרכים שונים. מדובר בתהליך ארוך של הטמעה בכל מחלקות ואגפי המועצה לתיאום ממשקים והידוק שיתופי פעולה בין כולם. "במטה יהודה ישנה נכונות גבוהה מצד המועצה לאימוץ התכנית והמון יוזמות יפות שיאפשרו את הטמעתה", מסרה נעמה הרלינג, מנהלת התכנית במטה יהודה, מטעם המשרד לביטחון הפנים. 

\"\" \"\"