במעמד ראש המועצה משה דדון, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו ומפקד משמר הגבול ניצב עמוס יעקב נחנכה תחנת משטרת מטה יהודה, התחנה הירוקה הראשונה בישראל * דדון: "ישנה עלייה בתחושת הביטחון של התושבים"
 
"כשנה וחצי לאחר שהשיק את תכניתו לחיזוק הביטחון האישי במטה יהודה משלים דדון מהלך היסטורי אשר ישפיע רבות על מציאות חייהם של תושבי מטה יהודה בעשרות השנים הבאות. ראש המועצה נחוש להמשיך ולהוביל מהלכים נוספים לביסוס הביטחון באזור"
 
צעד היסטורי במטה יהודה. כשנה וחצי לאחר שהשיק את תכניתו לחיזוק הביטחון האישי רושם משה דדון, ראש המועצה האזורית מטה יהודה, הישג אדיר במאבק לטובת הגברת הביטחון האישי של התושבים. השבוע נחנכה תחנת המשטרה החדשה, תחנת משטרת מטה יהודה בשיתוף משמר הגבול ומשטרת ישראל. טקס הפתיחה נערך בקרב מכובדים רבים ובהם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, ראש המועצה משה דדון, מפקד משמר הגבול ניצב עמוס יעקב, מפקד מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטי, מפקד מרחב ירושלים תת ניצב יזהר פלד, מפקד התחנה החדשה סגן ניצב אילן נתנאל, סגל פיקוד ירושלים, סגל מטה מג"ב, מחלקת היישובים ושוטרי התחנה.
                                                                               
דדון ערך סיור יחד עם הפמליה כולה במשרדי התחנה החדשים, ובמהלך הטקס שכלל את הנפת הדגלים המסורתית קיבל סגן ניצב אילן נתנאל את מפתח הפיקוד על התחנה.
 
"אנו חונכים את תחנת המשטרה הירוקה כפיילוט ראשון בישראל בשיתוף משמר הגבול", פתח בדבריו ראש המועצה משה דדון. "זהו אירוע מכונן ל-50,000 תושבי המועצה עבורם הקמנו את התחנה בראש ובראשונה. אני גאה לבשר לכם שאני פוגש בתושבים בכל מקום ושומע על העלייה בתחושת הביטחון האישי. אני שמח על כך, אך יחד עם זאת אתגרים ביטחוניים רבים ניצבים בפנינו. האתגרים במועצה הם בעלי אופי שונה במהותו מהאתגרים העירוניים, ועל כן הקמת תחנה נפרדת למטה יהודה היא השגת מטרה והגשמת חלום".
 
מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו תיאר בדבריו את הייחודיות בעבודתה של תחנת המשטרה הכפרית. "השוטרים יבצעו את כל תפקידי השיטור בתחום המניעה וביטחון הפנים. אנו יכולים להכריז בגאווה על תחנת משמר הגבול הראשונה. אזרח יתקשר למוקד 100 וניידת משמר הגבול תגיע אליו. המטרה היא להעלות את רמת הביטחון האישי בקרב תושבי האזור - והם אלה שייצאו נשכרים".
 
השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ ציין ושיבח את שיתוף הפעולה שהביא להקמת התחנה. "הפרויקט כולו הוא למען הגברת תחושת הביטחון של התושבים במועצה בכלל ושל החקלאים בפרט. אני גאה לראות את החלום הופך למציאות". מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב יוסי פריינטי ציין בפני ראש המועצה ומפקד משמר הגבול כי "השינוי פה הוא עמוק ולא היה יוצא לדרך מבלי תמיכתכם הענקית. בתקופה הקצרה בה התחנה פועלת במתכונתה הנוכחית ניכר שינוי רב אשר מתבטא בעיקר בשירות משטרתי מיטבי לתושבים".
 
תחנת מטה יהודה תפעל כמשטרה כפרית, שתיתן מענה ל - 50 אלף תושבי המועצה. התחנה מאויישת ומופעלת באמצעות שוטרי משמר הגבול בלבד, אשר יתנו מענה שלם לכל מכלול שירותי המשטרה במגזר הכפרי. משמעות קבלת האחריות המלאה על יישובי המועצה האזורית מטה יהודה הינה מתן מענה לכל מכלול השירות המשטרתי על ידי שוטרי משמר הגבול כפי שניתנו עד היום על ידי שוטרי המשטרה הכחולה של תחנת בית שמש. שוטרי משמר הגבול אמונים ומתורגלים למתן מענה נגד פשיעה חקלאית ופשיעת רכוש ולשם כך עברו קורסים ייעודיים במתקני השיטור שהכינו אותם לביצוע המשימות החדשות.
 
מהלך מנצח של דדון
עם השקת התחנה החדשה משלים דדון מהלך היסטורי אשר ישפיע רבות על מציאות חייהם של תושבי מטה יהודה בעשרות השנים הבאות. לצד התחנה החדשה נחנכו בחודשים האחרונים שלושה מרכזי שיטור וביטחון חדשים במטה יהודה אשר הצטרפו למרכז השיטור הקהילתי שהוקם בצור הדסה עבור יישובי אזור המזלג לפני כשנה וחצי, אז השיק דדון את תכניתו להגברת הביטחון האישי במטה יהודה. שלושת המרכזים הוקמו בשלושה מוקדים אסטרטגיים ברחבי המועצה: שריגים (יישובי עדולם), מתחם תחנת הכיבוי בצלפון (יישובי שורק-גיזו) וקיבוץ צובה (יישובי ההר).
 
בכל אחד מהמרכזים בוצעו עבודות בינוי נרחבות, הוכנס ציוד חדיש והוקמו פינות מיוחדות להמתנת מתנדבים ואזרחים. התכנון, הביצוע ורכישת הציוד נעשו על ידי המועצה כחלק מחזונו של דדון להפוך את המרכזים המשולבים למרכזי חירום (מועצה, משטרה, כיבוי אש, מד"א). כל מרכז בנוי מארבעה דרגי פיקוד: מפקד החבל (קצין האחראי על מכלול הנושאים הקשורים בשטח הגיאוגרפי), מש"ק המשמש כשוטר קהילתי, מפקד בסיס ההפעלה האחראי על הפעלת המתנדבים וקב"ט מועצה אזורי.
 
ראש המועצה דדון נחוש להמשיך ולהוביל מהלכים נוספים לחיזוק הביטחון באזור ומפעיל לחצים פוליטיים כבדים לחיזוק צורכי הביטחון של המועצה ובכלל זאת הקצאת כוח אדם ותגבור מאסיבי של כוחות הביטחון באזור והמשך שיקום מרכיבי הביטחון בצור הדסה.
 
יחד עם זאת, כלל גורמי הביטחון המעורבים בפעילות במטה יהודה מדגישים את חשיבותם של המתנדבים בפעילות וקוראים לתושבים נוספים לקחת חלק בפעילות לחיזוק הביטחון באזור. על מנת להפוך את פעילות המרכזים לאפקטיבית קוראים במועצה לתושבים להתנדב ליחידת 'המתמיד', יחידת המתנדבים של משמר הגבול גזרת יהודה ולהוביל יחד את השינוי.
 
במועצה מציינים, כי הצטרפות לפעילות מהווה כוח משמעותי וחיוני להצלחה במשימה ומעניקה לכל מתנדב תעודת שוטר/ת מג"ב מתנדב/ת, מדים ורישיון נהיגה ברכב משטרתי. לאחר קורס בסיסי והקניית כלים מצטרפים המתנדבים לפעולות ולמבצעים מיוחדים באזור למניעת פשיעה, גניבות ופעילות חבלנית עוינת. המתנדבים משתלבים בפעילות הכוללת של המשטרה, מקיימים סיורים ומצוּותים לניידות השיטור האזוריות. ראוי לציין כי הפעילות הבטחונית כולה מקודמת תחת הנחיות המשטרה ולצד פעילויות בילוש משטרתיות הנסתרות מן העין.
 
***
בשנים האחרונות מובילה המועצה בשיתוף כוחות הביטחון מלחמת חורמה על רקע 12 הקילומטרים הפרוצים הסמוכים למטה יהודה ומאפשרים לשוהים בלתי חוקיים לעשות את דרכם משטחי יהודה ושומרון לעבר ישובי המועצה. במטה יהודה נקטו במספר צעדים ובראשם הקמת תחנת מטה יהודה אשר מעניקה שירות לרוב התושבים שעד כה קיבלו מענה מתחנות משטרה אזוריות. למהלך חברו כאמור ראש המועצה משה דדון, השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו, מפקד משמר הגבול, ניצב עמוס יעקב ומפקד המרחב, תנ"צ יזהר פלד. המהלך נועד לחזק את האזור ולייעל את המערך המשטרתי לטובת כלל התושבים.