בס"ד
אחד משלנו
 
השבוע נפגשנו עם סגן אלוף יואב צוקרון, תושב העיר לשעבר, שנענה להזמנתנו לראיון מתוך אהבה גדולה וגעגוע לעיר ולנוף ילדותו. ניכר היה שהתרגש כאשר התיישב לראיון. אין ספק, כי בית שמש בכל שנותיה ייצרה אנשים איכותיים ומשפיעים. ראיון עם צוקרון – גאוות יחידה  

מי אתה יואב צוקרון, ספר על עצמך.
יואב צוקרון, יליד העיר, בן 37, גדלתי והתחנכתי בעיר בית שמש, עד תחילת השירות הצבאי.  נשוי לדנה ואב ל- 3 בנות. גר בישוב עומר. כיום משמש כס"מחט ביסל"ח (בית הספר למכים ומקצועות הח"יר)
 
פרט על מסלול דרכך הצבאי
התחלתי כחייל לוחם בגדוד 'חרוב', עברתי את כל המסלול הצבאי של לוחם בצה"ל. אט אט התקדמתי, מקורס מ"כים, קורס קצינים, מ"מ, קמב"ץ, מ"פ וכך הלאה. עברתי בדרך תחנות משמעותיות שחרוטות בזיכרון הקולקטיבי של כולנו כמו: בשנת 1996, כניסת הרשות הפלסטינאית לשטחים, באירוע הטראגי בקבר יוסף שגבה בדמים רבים מחבריי. היציאה מלבנון, מלחמת 'חומת מגן', מלחמת לבנון השנייה, מלחמת 'עופרת יצוקה' ו'עמוד ענן'. למעשה כל המבצעים שקרו בעשור האחרון.
 
למה בחרת בקריירה צבאית?
לתפיסתי, אתה גדל וחי במדינה, שבתחושה אתה צריך להחזיק את החרב ביד. כך גדלתי כנער, אבי היה לוחם, אחי היה לוחם, וזה הוסיף לי לעיצוב אישיותי. מעבר לכך, יש לכל אחד מאיתנו מה שנקרא  - הגשמה עצמית. להוכיח לעצמך שאתה יכול. זוהי תפיסתי האישית ובעיקר מה שהוביל אותי להיות מי שאני. במעלה הדרך וההתקדמות בצבא אם אתה טוב במשהו, מעריכים אותך, יש אופק. אתה מבין שהמצב וביטחון המדינה הרבה יותר חשובים מהדברים הגשמיים האחרים. קיבלתי החלטה ונשארתי.
 
ספר על מקרה שחשבת שאתה לא חוזר ממנו (חלילה)
וואו, היו כמה מיקרים. חייגתי לחברה שלי דאז לפני הכניסה לקבר יוסף, ואמרתי לה "אני מתנצל שאני אומר לך את זה, אבל יש סיכוי שלא נדבר יותר".., זה היה האירוע הראשון.. ולאחריו היו עוד כמה אירועים. כשאתה יוצא לקרב אתה הולך בידיעה שלא בטוח שתחזור. אבל, אין לי בעיה עם זה, כי עם האמונה בדרך, אתה גם מאמין באנשים ובמקצועיות שלך. ובדרך המוסרית והערכית שנבחרה עבורך כמערכת גדולה ומשומנת. ארבעת הפרמטרים שמניתי הם אלו שלוקחים אותך ולשמחתי גם החזירו אותי.
בתפקידי כמג"ד בעזה לפני מבצע בעזה, כתבתי ללוחמים איגרת ושם היו מסומנים 4 הדברים שהזכרתי קודם, החרב ביד, ההגנה על המולדת, הרעות בין הלוחמים והאמונה בדרך המוסרית בה צה"ל נוהג.
 
האם זה נכון שעם השנים הצבא הלך אחורה בחוסן הלוחמים?
אני חושב שהיום, כשאני מסתכל על הלוחמים, אני יכול לומר בוודאות שהצבא הרבה יותר מקצועי והרבה יותר יעיל. אני לא חושב שהלוחמים היום מפונקים, מהפכת המידע והזמינות גורמת למעורבות יתר לפעמים, גם התקשורת מראה את הדברים באופן בו היא בוחרת. אך בהסתכלות לאחור הצבא התקדם משמעותית ב-19 שנות שירותי, באמל"ח, בהכשות, בקורסים, בדמות המפקד, ובכל מה שקשור ללוגיסטיקה הקרבית.
 
איך המשפחה מקבלת את העובדה שאתה כמעט לא בבית?
בהרבה געגועים. אין ספק כי זה מבצע משותף בין שני בני הזוג. צריך לבחור פרטנר שיודע להתמודד עם העובדה. נדרשת הרבה עזרה מהמשפחה, ותמיכה. רעייתי דנה לא אשת צבא למרות שהכרנו בצבא, היא אימא במשרה מלאה ועל כך הערכתי הרבה לה.
מצד אחד אתה רוצה להיות דמות האב המחנך, ומצד שני אתה לא יכול לבוא בדרישות למשפחה שרצה קדימה ובכל זאת לתת את הטון.  הכל נעשה בתיאום מלא עם אשתי, על אף שאני נעדר הרבה.
 
מתי יש לכם זמן איכות כמשפחה?
כל שבת היא שבת משפחתית. אנחנו מבלים בבית, בטיולים, ובפעילות שהיא משותפת לכולנו כמו: ארוחות סרטים, אני לוקח את הבנות לטיולי שטח, טיולים משפחתיים לחו"ל. הילדות בנות 8, 7, 6, וכבר טיילו בכמה מקומות בעולם, כולל המזרח הרחוק.
 
מה הכי מרגש אותך?
שותק מעט.. חיבוק ונשיקה.. ומשפט: "אני אוהבת אותך" מבנותיי.
 
למה אתה לא גר בבית שמש?
כאיש צבא, בחרתי לחיות בסביבה שהיא נוחה וקרובה למשפחה של אשתי, מאחר ומשפחתה המורחבת גרה בדרום. כסמג"ד בשנת 2005, כשנהגתי לצאת אחת לשבועיים הביתה, לא יכולתי להרשות לעצמי לנתק את אשתי מהסביבה הטבעית שלה. וכך זה נשאר.
 
אתה עוקב אחר הנעשה בעיר? 
בוודאי, אני עוקב אחר הנעשה. כשאני מגיע אחת לכמה שבועות לבית הורי, אימי שומרת לי את כל העיתונים המקומיים, של החודש האחרון. עם היוזמה המבורכת של אתר 'שמשנט' לא אצטרך עיתונים,  אוכל להיכנס בכל רגע נתון ולהיות מעודכן, על הנעשה בעיר ובסביבתה. אני תמיד שמח להגיע לבית שמש המקום בו גדלתי, לפגוש אנשים מהילדות.
 
 
 
מה מסמלת בית שמש עבורך:
מחוז ילדותי, כל השורשים שלי, כל מה שיש לי ומי שאני זו בית שמש,  הדברים הטובים והפחות טובים..
 
מה אתה רוצה להיות שתהיה גדול?
כרגע אני במסלול ליבה בהמשך הדרך אני בדרכי הצבאית. להזכיר, אני כבר גדול, אני מעריך שאם אשתחרר אתחבר לתחום הקולינרי שאני אוהב.  
 
יש לך חלום לפתוח מסעדה? 
לא יודע, מעריך שאעסוק בתחום..
 
יש לך מסר לסיום?
אני מבקש להעביר מסר לבני הנוער בעיר בית שמש. אתם צריכים להיות גאים בעיר שלכם. תפקחו את העיניים ותנסו לראות גם דברים אחרים. חשוב מאוד להתגייס לצבא, ולהתגייס למערך הלוחם. עדיין לא ניתן להשיב את החרב לנדן. הפלא שניקרא מדינת - ישראל הוא הרבה בזכות צבא הגנה לישראל. כמערך ששומר על קיומנו. ולכן, תתגייסו ותיקחו חלק במערכים החשובים. בית שמש הייתה ונשארה גאוות יחידה בעבורי.  
 
יואב, בית שמש גאה בך ומאוד. יישר כוח ועלה והצלח, אוהבים אותך.