רשמית הקיץ מגיע אלינו בעוד כמה ימים, אך הימים החמים כבר מזמן כאן, ועם גלי החום המתמשכים,אוכלוסייה מסוימת בחברה עומדת בפני סיכון משמעותי לבריאותה - הקשישים. עם גילם המתקדם ומצבם הרפואי הדינמי, מוגברת החשיפה שלהם לסכנות הקשורות בהתייבשות, מצב שיכול להסתיים בתוצאות קריטיות.

התייבשות היא מצב שבו האדם מאבד יותר נוזלים מאשר הוא מקבל, דבר המוביל לשינויים פיזיולוגיים שעלולים להסתיים במכת חום, הפרעות בהכרה, ואף סכנת חיים. הגורמים העיקריים להתייבשות בקרב הקשישים כוללים ירידה בתחושת הצמא, קושי בווסת חום גוף ותרופות המשפיעות על מאזן הנוזלים והחום בגוף.

זיהוי מוקדם של סימני התייבשות עשוי להציל חיים. סימנים אלו כוללים עור יבש וסמוק, צמא, דופק מוגבר, כאב ראש, סחרחורת, ובמקרים חמורים יותר – הפרעות בהכרה ותסמיני מכת חום.

מניעת התייבשות כוללת הקפדה על שתיית מים רבה (בהתאם להנחיות הרופא), שהייה במקומות מוצלים וממוזגים בימים חמים, והימנעות מפעילות פיזית קשה בשעות החמות של היום. רצוי להימנע מיציאה מהבית בשעות החמות 10:00-18:00 חשוב להדגיש את הצורך באכילת מזון מאוזן, הכולל פירות וירקות המספקים נוזלים, ולהימנע ממזון חריף ומלוח שעלול לגרום לאיבוד נוזלים נוסף.

במקרה של התייבשות, חשוב לטפל בה מיד על ידי שתיית מים במנות קטנות (על מנת לא להכביד על מערכת העיכול ולמנוע הקאה), אכילת מאכל מלוח כגון בייגלה או קרקר  לצורך החזרת מלחים לגוף,  מנוחה מוחלטת, ובמקרים של התייבשות חמורה – פנייה לטיפול רפואי מיידי.

מעבר לטיפים האלו, חשוב לשים לב לאותות המצביעים על חוסר בנוזלים ולהיות ערניים לשינויים בהתנהגות או במצב הרוח של הקשישים בסביבתנו. הקפדה על המלצות אלו עשויה להקטין את הסיכון להתייבשות ולשמור על בריאותם ואיכות חייהם של הקשישים בסביבתנו.