הקדמה

בפרשת נשא אנחנו עדיין ממשיכים עם הסדר והספירה ממשיכים את ההכנות האחרונות לקראת יציאת בני ישראל למסע הגדול מהמדבר אל ארץ ישראל.כל ההכנות והסדר הם סביב המשכן אמנם המשכן שלנו עדיין הרעי נייד או איך שתרצו לקרוא לו , אבל הוא מאוד חשוב ויש המון כללים שצריך לדעת וכך גם מסתיימת הפרשה שלנו  בחגיגה גדולה, חנוכת המשכן.לאחר כל ההכנות הרבות המשכן סוף סוף מוכן, הכהנים והלווים יודעים את עבודתם והעם רוצה לחגוג את תחילת הפעילות של המשכן.

ומה עושים כשיש מסיבה ? ... מביאים מתנות לכבוד החגיגות, כל שבט בכל יום הביא מתנה למשכן, שניים עשר ימים  חגיגה ושמחה לכבוד המשכן .ובתוך כל החגיגות כמובן שלא שכחנו את המסע הגדול המחכה לבני ישראל. ההכנות תמו וסוף סוף אפשר לצאת לדרך.

אז בואו נתחיל בסדר 

גם שבוע שעבר דיברנו על זה , כל ההתעסקות בסדר בחלוקת התפקידים בין משפחות הלויים.
כל משפחה קיבלה תפקיד משלה וזה מה שהיא מבצעת, חלוקת תפקידים ,סדר וארגון מאוד חשובים בכל תחומים בחיים שלנו , גם זה שאני יושבת וכותבת עבורכם דרשה על פרשת השבוע גם בשבילה אני צריכה סדר וארגון לדוגמא החלטתי שאני כותבת אותה ביום רביעי אבל יצא חג...,גם שרוב השבוע יעבור לי וגם אזכור לספר לכם על הכל , דבר שני, אני צריכה שקט ,מבקשת מהבית שישתיקו מכשירים שלא ידברו לידי כי הכל רץ במחשבה , בכל דבר בחיים אנחנו צריכים סדר רק שהשנה התמלאנו קדושה ודברי תורה מהחג העצום חג מתן תורה ואני לא יודעת מאיפה להתחיל...


דוגמה אישית איך אנחנו יכולים לשמור על הסדר בתוך כל האי הסדר שאנחנו חיים בו והחליט להיות בבית מאורגן ,איך אנחנו מארגנים את חיינו ואת חיי בני משפחתינו ...הכל מתחיל בנו ההורים כן אתם הורים יקרים ,רוצים שהילד יקרא ספר תתחילו בעצמכם לקרוא, רוצים שהילד ידבר יפה תדברו יפה בעצמכם ,כך גם בסדר אתם רוצים בית מסודר תתנו דוגמה אישית , זה סוד המשחק !

מה משפיע עלינו ?

כל כך הרבה השפעות על חיי היום יום שלנו, הסדר זה אחד מהם , חיבור עם אנשים יכול להשפיע עלינו לטובה ולרעה כמו גם מה שאנחנו רואים בכל כליי התקשורת נרצה או לא נרצה יש לזה השפעה מאוד גדולה עלינו , לדוגמא בן אדם שכל היום רואה חדשות ושומע הודעות על מה שקורה במדינה נמצא בסטרס תמידי ומושפע ולחוץ ממה שקורא , זה שכל היום עסוק בלשמוע שיעורי תורה מחכים ורגוע הרבה יותר  ויודע שיש על מי לסמוך,
כמו גם אנשים שמכעיסים אותנו או שגורמים לנו להשתנות מכל סיבה שהיא משפיעה עלינו צריך לחשוב אולי לא להיות מחובר אליו אולי ההשפעה שלו גדולה והקשר ביניכם גורם לכם להתנהג בצורה לא טובה שמוציאה מכם משהו שאתם לא רגילים אליו.ואותו דבר הפוך בן אדם שליו שמח אכפתי שנמצא לידכם יהפוך אתכם לכאלה בדיוק ,בקיצור אין סוף השפעות.

אז מה משפיע עליכם?

גם בשבוע שעבר הסברתי בשולחן שבת איך שהשבטים הסתדרו במקומות מאוד השפיע עליהם ,לדוגמא  השבטים יהודה, יששכר וזבולון חנו ליד למשה ואהרון  ולכן הפכו לאנשים טובים ולמדנים .
תשאלו את עצמכם מה השפיע או מה יעשה לכם טוב ? תחשבו גם לזמן הרחוק... מי נמצא לידי ? האם החברות שסביבי אלה הם החברות שביום שיהיה לי קשה הם יהיו שם ...אז כן בדקתי אותם לפניי שלוש וחצי שנים  והבנתי שההשקעה שלי ניצחית ,הן אלו שלא עזבו אותי מבוקר ועד ערב בשעות הקשות שלי והן אלא שסידרו לי את המיטה לפני שהלכתי לישון ולא לפני האחרון המנחמים יצא מביתו .

תשאלו את עצמכם שאלה

וכמובן לשאול את אותה שאלה גם לגבי עצמנו , האם אנחנו משפיעים טוב על אחרים לטובה ?
אני יכולה להעיד על עצמי שאני משתדלת המון שנים לעשות בעיקר טוב לעם הנבחר ,יעידו חברות ומשפחה מתפנקות שלא הרגישו טוב, תמיד הייתי שולחת מהמאפים והטעימים שלי ותמיד כשאני אופה אני אומרת שמי שיאכל מהלחם הזה יבריא, כולו מלא ברכות ותחינות והכל כמובן מכל הלב, השבוע שלי היה גדוש ללמוד ולהחכים לכבוד חג מתן תורה .מיציאת מצרים מ"ט שערי טומאה למ"ט שערי קדושה ליום הקדוש חג מתן תורה כשאני יודעת כמה הכלי שלי גדול מכיל גדוש עשוי תפילות בכי והתרוממות רוח גדולה של מאות נשים מכל הפרשות החלה שאני עושה ...וזה לא כדי לטפוח לי על השכם ,אלה לתת לכם דוגמא ,איך לא מבזבזים חיים שלמים על גשמיות , וכמה רוחניות צריך כדי להגיע לחג השבועות מלא הטנא של מצוות ותודה לאל שעבר בשמחה גדולה השנה חגגנו בעיר הקודש עלינו לרגל וזה היה מרומם במיוחד.

ועכשיו החגיגות למשכן 

סוף סוף אפשר לצאת לדרך , אפשר לחבר את מה שעוברים עם ישראל במדבר למה שאנו חשים שנה שלמה , תכף ממש קבלת התורה עברנו את ראש השנה יום כיפור סוכות שמחת תורה הפכה לחלוטין את חיינו ,
למדנו על חנוכה התכוננו לסעודת פורים ניקינו את הבית לכבוד חג האביב ... שנה שלמה שאנחנו סומכים על אבא שבשמים שיתן לנו מזונות בריאות והצלחה שיעיר אותנו כל בוקר ,כל אותן נשים בהריון שסמכו עליו שיצאו בריאות ושלמות עם ידיים מלאות כל אותם אלו שהחלימו ומרגישים טוב כל כך הרבה עברנו השנה וכמה צריך להודות על הדרך למרות כל זה הייתה ועודנה שנה מאתגרת ומלחמה שלא נגמרת עם דאגה לחיילים החטופים שישובו

תכינו כלים רבותי

תארו לעצמכם שלוש מיליון יהודים ראו את ה' פנים אל פנים במעמד הר סיני על זה אנחנו מדברים ביציאת מצרים בליל הסדר , דור המדבר העביר את המראות 3000 שנה לא סתם שאנחנו עם סגולה , ככה מדור לדור "והגדת לבנך ביום ההוא" ואנחנו אנחנו רק שמענו על מה שהיה , מה אנחנו אמורים לעשות עם כל זה ? לשמוע קידוש ולהמשיך במטלות היום יום .

מקווה שהכנתי כלים  ומילאתם את התנא שלכם במצוות תנו לתפילות להתחיל למלא את הכלי מחדש ...
מאחלת לכם שבת שלום, עדיין האור של דוד המלך איתנו האור של הבעל שם טוב איתנו ומשה רבנו
שולחת לכם כוח אהבה ותעצומות נפש לשנה שלמה איסרו חג בעבותים עד קרנות המזבח עדיין חוגגים בחול  יום ראש השנה לתורה שירבו מצוותינו כרימון ונמשיך להאיר את התורה לכל עם ישראל .
הבעל שם טוב אמר "נשמת האדם יורדת לעולם הזה וחיה שבעים, שמונים שנה כדי לעשות ליהודי טובה בגשמיות ובפרט ברוחניות".מקווה שעושה לכם טוב

שבת שלום


על הכותבת: 
אסנת אלעזרי בעלת משרד אדריכלות עיצוב פנים יועצת בטיחות אש וחוקרת דליקות .
אסנת מדריכת כלות יועצת זוגית מעבירה שיעורי תורה וערבי הפרשות חלה, 
פרשת השבוע מתוך הספר "יפה ותמה" שראה אור לעילוי נשמת בתה בר מזל זכרה לברכה אסנת הקימה עמותה ומפעל חסד "יפה כלבנה ברה כחמה".