שני המבצעים הם הירואיים בכל קנה מדה , שניהם נועדו לחלץ יהודים שנחטפו בשל היותם יהודים וישראלים.

בשני המבצעים הוכח שוב "שבתחפושות תעשה לך מלחמה" זה כלל חשוב להצלחת מבצע לשחרור חטופים  באנטבה התחפשו לוחמי סיירת מטכ"ל לשיירה של אידי אמין מנהיג אוגנדה והגיעו לכניסה לטרמינל באנטבה עם מרצדס ושני לנדרוברים , ובעזה התחפשו לוחמי הימ"מ והשב"כ לסוחרי רהיטים ונסעו על משאית הובלות עד לכניסה למבנה שבו שהו החטופים.

(אפשר לציין בנסיבות אלו את לוחמי סיירת מטכ"ל שהתחפשו אף הם ל'טכנאים' בזמן שחרור חטופי מטוס סבנה ב 1972).

בשני המקרים , לצערינו , נהרגו לוחמים מהטובים שבטובים שיש בבני ישראל , באנטבה , סא"ל יהונתן נתניהו  מפקד סיירת מטכ"ל , ובעזה נהרג פקד ארנון זמורה , לוחם הימ"מ. בשני המקרים שונה שם המבצע שייקרא על שם המפקד שנהרג בו , מבצע "כדור הרעם" שונה ל"מבצע יהונתן" ומבצע "זרעי קיץ" שונה ל"מבצע ארנון". זו אחת הדרכים הטובות לשמר את זכרו של מי שנפל בקרב כגיבור ישראל.

בשני המבצעים היה צריך אישור תוכניות מיוחד של הדרג המדיני שקרוב לוודאי התלבט רבות אם לאשר או לא שכן הצלחה וכישלון במקרים שכאלה הם כחוט השערה.  בעבר, באחד הכנסים לרגל יום השנה למבצע אנטבה,  נשאל ראש הממשלה נתניהו האם היה מאשר את מבצע אנטבה לו היה נדרש, בהכירו את הנתונים שהיו אז? הוא ענה אז שכן, במבצע בעזה  הוא גם הוכיח את זה.

מבצעים שכאלה הם מסוג המבצעים שמשנים תודעה. מבצע אנטבה בא אחרי מספר אירועים צבאיים מורכבים שקרו לצבא ולמדינה בשנות השבעים , מלחמת יום הכיפורים , מבצע כושל להצלת ילדים באסון מעלות , פיגוע במלון סבוי , פיגועים בבית שאן ונהריה ואחרים . מבצע אנטבה גרם לעם ישראל להרים את הראש בגאווה ולחזור ולהאמין בצבא ובמפקדיו - אין לנו צבא אחר.

גם עכשיו אנו אחרי אירועים קשים שגורמים לסוג של אובדן אמון בין עם לצבא , אירועי השבעה באוקטובר , כמות החטופים שעוד לא הוחזרו ועוד . מבצעים כאלה הם מסוג האירועים שעשויים לשנות מגמה ותודעה.

קשה עדיין לראות איך 120 חטופים חוזרים לביתם או לקבר ישראל אבל לפחות עם ישראל רואה שאף אחד לא נח שם למעלה בכל מה שקשור ליצירת מצבים לשחרור החטופים .

"עצבונה וששונה הם שתי וערב בבגד יומה" – שורה מתוך השיר 'אל ארץ צבי' שנכתב לאחר מבצע אנטבה נראה ששורה זו מקבלת שוב משמעות מיוחדת . 'עצבונה' על מותו של פקד ארנון זמורה , ו'ששונה' על שחרור ארבעת החטופים בחיים בדיוק כמו באנטבה לצד השמחה על שחרור 105 ישראלים במבצע נועז אבדנו אז את אחד מהמפקדים הנועזים ביותר שהיה לצה"ל .

אני בטוח שזה מבצע שעוד ידובר עליו בדורות הבאים בדיוק כמו שמדברים על 'מבצע אנטבה' כבר 48 שנים.

הכותב :

יניב פוגל סא"ל במיל. מנהל אדמיניסטרטיבי של בי"ח וולפסון וחוקר מבצע אנטבה ומבצעים צבאיים לשחרור חטופים.