כ-800 תלמידים, ראשי רשויות מקומיות, נציגי משרד החינוך ובכירים בחברת החשמל הגיעו לאירוע הארצי השנתי של תוכנית "נתיב האור", שנערך במרכז המבקרים האולימפי "החוויה האולימפית" בתל אביב.
תלמידי בית הספר "מתתיהו" מהמועצה האזורית מטה יהודה הם הזוכים במקום הראשון במחוז ירושלים.

"נתיב האור", שמציינת השנה 19 שנה להיווסדה, היא תוכנית חינוכית ביוזמת חברת החשמל ובשיתוף משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי. התוכנית, שהתקיימה השנה, בכ-1600 בתי ספר ובכ- 210 רשויות, מכשירה "מנהיגות צעירה" של סוכני שינוי בתחום האנרגיה והסביבה ומעבירה באופן חוויתי לילדים תכנים מעולם האנרגיה, בטיחות בחשמל והתייעלות אנרגטית – חיסכון בחשמל. 

השנה, בעקבות המלחמה ופינוי  תלמידים רבים מבתיהם לבתי מלון, בחלק מהמקומות התקיימה תוכנית נתיב האור בבתי ספר ארעיים שהוקמו במקומות שונים בהם בבתי מלון בירושלים, ים המלח, הרצליה, תל אביב-יפו, בת ים, נורדיה, יישובי שער הגיא ועוד, וכן בבתי ספר שאירחו במתחם שלהם בתי ספר שפונו, כמו בית הספר האזורי הר טוב, שאירח בתי ספר  מקיבוץ זיקים ונתיב העשרה ועוד. 

התוכנית השנה התמקדה בנושא "חשמל באוויר – בטיחות ויזמות", ושמה דגש על התנהגות זהירה ובטוחה בסביבה בה התלמידים נמצאים במהלך היום. כמידי שנה, נערכה תחרות  בין בתי הספר השונים. מאחר והתוכנית השנה  התקיימה בצל  המלחמה הוחלט כי היא תתמקד על יצירת 'סרטוני הסברה' בנושאים של התנהגות בטוחה בסביבת חשמל עם דגש על שעת חירום - "חשמל באוויר- בטיחות וחירום". 
מתוך מאות היצירות שהוגשו לתחרות, נבחרו 48 מצטיינות אשר עלו לשלב הגמר, 8 מכל מחוז.
הקהל (באמצעות האינטרנט) וועדת השיפוט שהורכבה מאנשי משרד החינוך ועובדי חברת החשמל, דרגו ובחרו את היצירות הזוכות.  נציגי בתי ספר שזכו בשלושת המקומות הראשונים בכל מחוז הגיעו לטקס, וכן מספר קבוצות תלמידים של התוכנית מיישובים שהיו או עודם מפונים מבתיהם. תלמידי בית הספר "מתתיהו" מהמועצה האזורית מטה יהודה זכו במקום הראשון במחוז ירושלים.

מנכ"ל חברת החשמל, מאיר שפיגלר: "חברת החשמל מאמינה בילדים כשגרירי העתיד. הזכות להטמיע בקירבם ערכי בטיחות וזהירות, בעת פעילות בחשמל, מונעת פגיעות בגוף ובנפש עד כדי הצלת חיים. החשמל נמצא בסביבתנו על כל צעד ושעל ויש לנהוג בו באחריות. השנה ניצבנו בפני אתגר מיוחד, בעיקבות השבת השחורה וחודשי המלחמה שבאו אחריה,  תוכנית "נתיב האור", התאימה עצמה למצב והגיעה לאתרים אליהם פונו מבתיהם הילדים והנוער. כל אחת ואחד  ממשתתפי וזוכי התחרות הארצית, הוא מושא לגאווה והבעת הערכה, כן ירבו כמותם. חברת החשמל תמשיך לתמוך, אף ביתר שאת, בתוכנית שאת חשיבותה לא ניתן לכמת בשווי ערך. מי יתן ונשכיל להנות מפריחה ועלייה ברמת החיים, בבריאות. 

אודות "נתיב האור":
תוכנית "נתיב האור" פועלת בקרב תלמידי כיתות ד'- ו' מזה 19  שנה וזו השנה השביעית בה היא נוטלת חלק גם בגנים. בתוכנית לוקחים חלק מוסדות חינוך חילוניים, דתיים, מהמגזר החרדי, מהמגזר הערבי ומהחינוך המיוחד  כ-210 רשויות מקומיות ברחבי הארץ, מרכז ופריפריה עד כה לקחו חלק בתוכנית כ-2.5 מיליון תלמידים (!).

את התוכנית החינוכית יזמה חברת החשמל בשיתוף עם משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי, והיא מיועדת לחנך את הילדים, ובאמצעותם גם את המבוגרים, להתנהגות נבונה בסביבה צורכת חשמל. 

התוכנית נולדה כתוצאה מן הצורך להתמודד עם חוסר בקיאות הציבור בנושא בטיחות בשימוש בחשמל, כאשר הנחת היסוד היא שהתנהגות נכונה ובטוחה תגיע ממקום של ידע וחוויה. ב"נתיב האור" הושם דגש על יצירת שינוי תרבותי ואקלים של בטיחות. ובנוסף חיסכון בחשמל ושמירה על הסביבה.

בבתי הספר ובגנים  מתקיימות פעילויות בהנחיית מתנדבים מקרב עובדי חברת החשמל, המציגים וממחישים בכל החושים את תהליך הפקת החשמל, כללי הבטיחות בשימוש בו, אנרגיות חלופיות ושימוש מושכל בחשמל.

קרדיט צילום: יוסי וייס