הסופר והרופא ויקטור פרנקל אמר בזמנו: "כשאנחנו כבר לא יכולים יותר לשנות את המצב, מתחילים אנו את האתגר של לשנות את עצמנו".

כך היא האומנית והסופרת יפית סרנגה בתערוכת היחיד שמציגה היא בימים אלה. היא בעיצומו של מסע מרתק בשנים האחרונות לשנות את אורח חייה. כעת, עם צאת ספרה ותערוכת היחיד שלה באותו השם, הציבה לה יפית אתגר - לשנות את העולם למקום טוב יותר.

התערוכה היא דיאלוג בין מחשבה, מחקר של שנים בתחום המוסר והאתיקה, נגלה ונסתר, חידה ופתרון.

בציורי החיות שאותם יוצרת היא בשמן על בד, ניבטת חמלה ואהבת הסביבה, האדם והחי. מבעים אנושיים ורגש רב ניבטים מן הבד והשפה הוויזואלית שלה חזקה. היא 'מאנישה' את החיות כדי לקרב את הצופה אל הבד.

מסעה האישי בשנים האחרונות - כנכדה למשפחת קצבים ועד להוצאת ספרה ובמקביל לו התערוכה 'וחך, אוכל יטעם לו' - וההתמודדות עם היום יום ועם האתגרים שהוא מספק,  מביאים לדיאלוג חזק בין מחקריו של הספר לבין תיווכם למציאות התצוגתית.

יפית סרנגה מזמינה את הקורא ואת הצופה - הן בספרה והן בתערוכתה - לדיון פתוח, מוסרי ומעמיק על מקומו של האדם ביחסיו עם בעלי החיים ועם הכוחות שפועלים עליו בעידן המודרני ועל אחריותו האישית להשלכות בבחירת מזונו. בד בבד, נוסכת האומנית והסופרת תקווה, כי מצאה את המקום האומנותי שלה שהפך לבסוף למקור של נחמה ותשוקה.

יפית סרנגה: "החיים עבורי הם חידה עמוקה. הניסיון להבין את היקום טומן בחובו נושאים מרתקים. העיסוק בתכנים של גורל מול אחריות אישית, היכולת של הפרט להשפיע ולעורר שינוי ובעיקר משמעות החיים ותפקידנו בעולם שבו טוב ורע לעיתים נתונים לפירושים שרירותיים. יש המון דברים שאינם תלויים בי. אין לי שליטה על הכול, אבל אני מאמינה גדולה בכך שלבחירותיו של האדם במהלך חייו יש השפעה ואחריות קריטיים על איכות חייו והאדם המצוין או לא שיהפוך הוא להיות".

היא מפנה זרקור של כבוד לחיות ולמקומן בטבע וחשה צורך להעביר לצופה בתערוכה קיום וחיות על רקע של חמלה, אתיקה ומוסר אישיים. התערוכה 'וחך, אוכל יטעם לו' שואלת ועונה. מעבר למחשבה - היא נשאלת ונענית. אוצרת: מיכל סדן.

התערוכה תוצג עד סוף חודש יוני בגלריית INTU, רח' השונית 2, ארנה, הרצליה פיתוח.

שעות ביקור בתערוכה: כל היום ובתיאום מראש בטל' 054-6607388.

האתר של יפית סרנגה: www.yafitsaranga.com.