תמונה ראשית: ליאנה סבנוק ז"ל (צילום: מתוך פייסבוק) 

 

טרגדיה בעיר: הרצח המחריד של ליאנה סבנוק ז"ל, בת 21, שעל פי החשד נרצחה על ידי אביה אלכסנדר סבנוק, בן 43, בדקירות סכין בצווארה, ולאחר מכן שם קץ לחייו, הצליח לזעזע את המדינה. גם הדוגמנית ומגישת הטלוויזיה, אילנית לוי, אם לשלושה ומי שהייתה מלכת היופי של ישראל לשנת 2001, לא הצליחה להתעלם מהסיפור הקשה ובסטורי באינסטגרם הפרטי שלה התבטאה נגד מקבלי ההחלטות. "אם חוק האיזוק האלקטרוני היה עובר, זה היה נגמר אחרת. איך לא נשרף לכם הלב - מקבלי ההחלטות שם למעלה?", כך כתבה לוי וצירפה ברקע את תמונתה של סבנוק ז"ל. 

 

אילנית לוי (תמונה מתוך האינסטגרם של אילנית לוי)

 

מי שעוד התייחסה לרצח המחריד היא הדוגמנית-שחקנית רוסלנה רודינה שכתבה: "מה פאקינג קורה במדינה הזו? אם היה לו צו הרחקה - איך הוא הצליח לעשות את זה? איך לא הייתה שמירה? איפה הביטחון? איפה העונשים הכבדים? שום דבר לא מפתיע במדינה הזו וזה חייב להיפסק ומיד".  
"במקום להתעסק בשטויות ובכתבות שלא מועילות לאף אחד ולא מעניינות, תדאגו להחזיר את הביטחון לתושבים ותתחילו לתת עונשים חמורים שאנשים יחשבו פעמיים אם לקחת חיים של מישהו", עוד כתבה רוסלנה. 

גם נשים מבית שמש התייחסו לרצח המחריד ובשיחה עם מערכת שמשנט הן הציעו מספר רעיונות דרכם אולי יהיה ניתן למגר את תופעת האלימות כלפי נשים. "הרצח המזעזע של ליאנה סבנוק ז"ל, פוגע בעצב החשוף של החברה הישראלית - רצח בתוך המשפחה", טוענת אושרת אוחנה, אשת תקשורת בעברה.  "קשה לתאר את הצער העמוק שהמשפחה עוברת על אובדן כה אכזרי. אינני בקיאה בפרטי המקרה, אך ממה שסיפרו לי הבנתי כי לאב היה צו הרחקה מהילדים. אני תוהה מה שווה צו הרחקה של אדם מסוכן שאין לו בעיה מלכתחילה להפר את החוק ולפגוע בקרובים לו, אז תהיה לו בעיה להפר צו הרחקה? צו הרחקה לדעתי צריך להיות מגובה באזיק אלקטרוני, שכך למשטרה תהיה אפשרות לדעת אם הצו מופר ולמנוע את קורבן הרצח הבא. כל כך קשה לחשוב על פרח יפה כמו הבחורה המתוקה הזו, שחייה נגדעו באבחת סכין אכזרית, על ידי האדם שאמור להגן עליה מפני תחלואות העולם הזה. מכאן אני שולחת תנחומים למשפחה, וכוחות לאמא ולאח שנותרו להתמודד עם הטרגדיה. יהי זכרה ברוך. מי ייתן והיא תהיה הקורבן האחרון".

 

אושרת אוחנה (צילום: פרטי)

 

"באלימות רצוי לטפל מגיל אפס ודרך חינוך נכון", מוסיפה טובה טובי, מורה בבית הספר ברנקו וייס. "צריך ללמד שאלימות זה לא טוב ולסייע למי שסובל מאלימות כלשהי - גם מילולית וגם פיזית. רצוי בעיקר כשכולאים את האלים, ללמד אותו שאפשר אחרת. גם תוכניות ממשלתיות יכולות לעזור וכמובן יותר עובדים סוציאלים".

 

טובה טובי (צילום: פרטי)

 

"איך למנוע את רצח האישה הבאה? זו שאלה שצריכה להדהד לכולנו בראש", אומרת קרן שמש, יוצרת תוכן במשרדי פרסום, "הרי אם יש גישה שחייבת להשתנות - זו הגישה למאבק באלימות נגד נשים ויפה שעה אחת קודם. לקראת הבחירות, יש לגייס פוליטיקאים שיתקנו ויקדמו חקיקה משמעותית, תוך התייחסות למגזר הערבי שתביא לתמיכה רחבה יותר".

"המדינה והרשויות צריכות לספק מענים להגנה על נשים וילדים מפני אלימות, לקדם פעילויות להעלאות מודעות החל מחינוך בגילאים צעירים ועד הכשרתם של אנשי מקצוע בתחום, דוג' שופטי השלום והמשפחה שאינם עוברים השתלמות בנושא אלימות במשפחה כלל", עוד אומרת שמש. "עונשים כבדים, ככה, כמו שזה נשמע. רצח אישה = מאסר עולם, דקרת? חנקת? ירית? תשב עד יומך האחרון בכלא. הפחד יכול לשמש כאסטרטגיית מניעה והרתעה, אם לא לגמרי, כדי להפחית את הסטטיסטיקה, שרק עולה".

 

קרן שמש (צילום: פרטי)

 

בתוך כך, אשת התקשורת והפעילה להעצמת נשים, אתי סויסה-בן עמי, בשיתוף עם קידום מעמד האישה בעיר יצאו בקמפיין נגד אלימות נשים תחת הכותרת - "את לא לבד! בית שמש נלחמת באלימות נשים". בפוסט שפרסמה בפייסבוק כתבה: "עד הרצח הבא?! רצח שתי נשים צעירות האחת ככל הנראה נרצחה על ידי אביה והשניה על ידי אבי ילדיה - מטלטל. בסמיכות הזו והזילות בחיי אדם ובחיי נשים מוציא מהדעת! ממשלת ישראל מוציאה אותנו שוב לבחירות חמישיות ב-3 שנים.הוגדל תקציב הבחירות למתמודדים. תוכנית אב למיגור האלימות כלפיי נשים לא יצאה לפועל על אף שאושרה ב- 2017 ונמצאת ככל הנראה בסדר עדיפות תחתון?! אולם, זה לא מפריע לפוליטיקאים.ות להעלות פוסטים של חמלה והזדהות - האומנם? די כבר!". 

 

אתי סויסה-בן עמי (צילום: תמונת פרופיל של אתי בפייסבוק)