(צילומים: דוברות מד"א, איחוד הצלה סניף בית שמש)

 

בחודש שעבר פקח ממטה יהודה העונה לשם גל אלון הציל את חייו של ילד כבן 5 לאחר שלקה בהתקף אלרגיה חמור בתחנת רכבת ההגנה בתל אביב, בשני האחרון נפטר בעיר הבירה בקולומביה דוד אוחנה, תושב ירושלים, לאחר שנחשף במסעדה למוצרי חלב וסבל מאלרגיה חריפה, ואתמול (רביעי) ניצלו חייה של נערה מבית שמש על ידי כונני איחוד הצלה לאחר שקיבלה תגובה אלרגית חריפה. לפי משרד הבריאות - ההגדרה של אלרגיה למזון היא "תגובה אלרגית מהירה ולעיתים קרובות מסכנת חיים למזונות שונים". אלרגיה למזון היא תגובה אימונולוגית הנגרמת מאינטראקציה בין אנטיגן לבין נוגדנים במחזור הדם לאחר צריכת מזון מסוים. האנטיגן מהמזון הוא בדרך כלל חלבון.

כמה מזונות גורמים לאלרגיה?

עשרות סוגי מזון עלולים לגרום לאלרגיה, ביניהם ביצים, דגים, סרטנים, רכיכות, אגוזים (שקדים, אגוזי ברזיל, אגוזי קשיו, ערמונים, אגוזי לוז, מקדמיה, אגוזי פקאן, צנוברים, פיסטוק חלבי, אגוזי מלך), בוטנים, חיטה, שיפון, שעורה, שיבולת שועל, סויה ושומשום. 

עד כמה תופעה זו שכיחה?

שכיחות האלרגיה למזון אלו נמצאת בעלייה בכל מקום. השכיחות המשוערת בקרב תינוקות וילדים קטנים נעה בין 3% ל־5%, ובקרב ילדים מעט יותר גדולים היא עומדת על 1% עד 2%. מרבית ילדים אלו ימשיכו לסבול מרגישות אלרגית למזונות שונים גם בגיל מבוגר יותר. ממחקרים שנערכו בנושא עולה כי השכיחות של אלרגיה לבוטנים נמוכה יחסית במדינת ישראל וזה נתון מעודד. 

איך מטפלים בתופעה קשה זו?

המקובל באלרגיה למזון כולל אבחון מדויק של הגורם לאלרגיה (את האבחון עושים אך ורק אצל מומחה בתחום האלרגיה), הימנעות מוחלטת מצריכת המזון האלרגני ובניית תוכנית פעולה למקרים של חשיפה בלתי מכוּונת. התוכנית הזאת כוללת שימוש בתרופות מתאימות ובהן כמובן מזרק אפיפן.

חשוב לדעת:

יש להקפיד על כך שהרחקת הגורם האלרגני לא תפגום בכמות ובאיכות של התזונה. את המטרה הזאת ניתן להשיג באמצעות מזונות חלופיים ובמקרה הצורך - בעזרת תוספי תזונה וכד'. 

כזכור, עשרות מתנדבי מגן דוד אדום תושבי בית שמש והסביבה קיבלו לאחרונה בתחנת מד"א בירושלים ציוד החייאה ועזרה ראשונה מציל חיים בעזרתו יוכלו להעניק טיפול רפואי מציל חיים ככונני תגובה מיידית של מגן דוד אדום גם מעבר לשעות ההתנדבות באמבולנסים ובניידות לטיפול נמרץ.

אורי שחם, מנהל מרחב ירושלים במד"א: "לצד הציוד הרפואי המתקדם, הלב הפועם של מד"א הוא ההון האנושי האיכותי והמקצועי, אשר מציל חיים מדי יום בשטח. אני מודה לעשרות המתנדבים שבחרו להצטרף לאלפי הפראמדיקים, החובשים והרופאים הכוננים של מגן דוד אדום וקיבלו עליהם את המשימה של הצלת החיים בכל יום, בכל שעה ובכל מקום, גם מעבר לפעילות באמבולנסים ובניידות לטיפול נמרץ. בעזרתם נאפשר מעטפת רפואית מהירה, מקצועית ויעילה עוד יותר - למען כולנו".

.