ביום האזכרה הרשמי לבנימין זאב הרצל, בכ' בתמוז, שחל השנה ב- 19 ביולי, יעלה מרכז הרצל את ההצגה, פרי עטו של הרצל עצמו, "הגטו החדש" שתהיה פתוחה לציבור הרחב ותפתח צוהר נוסף להבנת דמותו ומורשתו של הרצל – והפעם דרך אומנויות הבמה. ההצגה תעלה על ידי קבוצת התיאטרון של פרופ' יהודה מוֹרָלי, מהחוג לתיאטרון באוניברסיטה העברית, שגם תרגם וביים את ההצגה, ובין השאר משחקים בו אסף פרידמן, אסתי ניסים, יצחק וינוקור, כרם וילדר, מירב בוקובסקי, אביעד כהן, זיו מאור ונדב אנטמן רון.

המחזה "הגטו החדש" נכתב על ידי בנימין זאב הרצל בשנת 1894, שנה לפני משפט דרייפוס, עוד הרבה לפני שהתפרסם כמוביל התנועה הציונית.

חשיבות המחזה בכך שהוא מחזק את טענת החוקרים שהרצל התעסק רבות 'בשאלת היהודים' - באנטישמיות ובגורל העם, מתוך הזדהות עמוקה, עוד קודם למשפט דרייפוס כפי שנהוג היה לומר. את המחזה חיבר הרצל בתוך שבועיים בלבד. במרכז המחזה עורך דין יהודי בשם יעקב סמואל, שאשתו הרמינה היא בת למשפחה עשירה. סמואל מתבולל אבל לא מצליח לצאת מהגטו החברתי, עד שבסופו של דבר הוא מת בתום דו-קרב עם אציל אנטישמי שפגע בכבודו כיהודי.

דמות חשובה נוספת במחזה היא זו של פרנס ריינברג, גיסו של יעקב, מומחה לשוק ההון שמוצג כטיפוס ערמומי. בגרסה המקורית של המחזה, רגע לפני מותו, יעקב סמואל אומר: "יהודים, אחיי, יבוא יום ויניחו לכם לחיות – כאשר תדעו כיצד למות". בכוחותיו האחרונים זועק היהודי: "לצאת! לצאת מן הגטו!". כאשר המחזאי ארתור שניצלר, חברו של הרצל, קרא את טיוטת המחזה – הוא התקומם נגד המשפט שאומר סמואל לפני מותו וטען שהרגו יהודים רבים כ"כ לאורך השנים, ואין צורך ללמדם למות. בעקבות הערתו, השמיט הרצל מהמחזה את המשפט.

דרור מורג, ראש המח' למעורבות חברתית ותיקון עולם בהסתדרות הציונית העולמית: "מרכז הרצל ממשיך לחשוף חלקים נוספים באישיותו רבת הגוונים של הרצל. מטרת העל של המרכז היא להחזיר לתודעת הציבור בכלל והדור הצעיר בפרט את פועלו, מורשתו ועמדותיו של הרצל, הרלוונטיות היום יותר מתמיד לטובת ביסוסה של חברת המופת אליה אנו חותרים."

אורי זכי, יו"ר מרכז הרצל: "לא רבים מודעים לכך, אבל לפני שהיה מדינאי, עיתונאי או משפטן, אהבתו האמיתית של הרצל היתה כמחזאי. אי אפשר להבין את הרצל והתנועה הציונית שהקים לפי המודל של במאי בתיאטרון, ללא תובנה זו. ביום השנה ה- 118 למותו אנו במרכז הרצל גאים לחשוף פן זה בפועלו בפני הציבור הישראלי

האירוע ללא עלות, פתוח לקהל הרחב ומחייב רישום מוקדם: בטלפון 2843* או ישירות בקישור https://did.li/Herzl19July. משתתפי האירוע מוזמנים לקחת חלק בטקס האזכרה הממלכתי בנוכחות ראשי המדינה. (מתחיל בשעה 18:00 ברחבת קבר הרצל)

ממש לפני כחודש, במלאות 120 שנה ל"אלטנוילנד", אחד הטקסטים המכוננים בתולדות מדינת ישראל, הנפתח במשפט האייקוני "אם תרצו, אין זו אגדה", הציג מרכז הרצל בירושלים בפעם הראשונה את כתב היד המקורי של הספר לציבור הרחב. גם היום, 120 שנה לאחר שיצא לאור, הטקסט מצליח להיות רלוונטי הודות ליכולת של הרצל לחזות כבר אז מה יעסיק את המדינה, החל מסוגיות של שוויון מגדרי והיחס למיעוט הערבי, יחסי דת ומדינה וכלה ברכבות חשמליות, חשמל הידראולי וביוטק. כתב היד הועבר במבצע מיוחד ממקומו הקבוע בארכיון הציוני המרכזי להר הרצל בירושלים, שם הוא מוצג לציבור בתיבה עם בקרת אקלים ותאורה מיוחדת.