צופי אש הם בני נוער בגילאי 15 עד 18 שמתנדבים בשירותי הכבאות וההצלה של מדינת ישראל ופועלים לצד לוחמי האש. נכון להיום, פועלים כ- 1500 צופי אש ברחבי הארץ. 

במשך 5 שנים לא נפתחו קורסים ש צופי אש בתחנה אזורית בית שמש בעקבות מגבלות בירוקרטיות ומגבלות הקורונה שפקדו אותנו בשנים האחרונות. בפסח השנה נפתח בשעה טובה קורס צופי אש. בקורס השתתפו 25 חניכים אשר מתגוררים בבית שמש והסביבה.

את הקורס הוציא לפועל מפקד התחנה, טפסר משנה ראובן יצחק, כאשר הוא ממנה את רס"ל מזרחי אלירן על פיקוד הקורס והמדריכים: רס"ל נתי לוי,  סמל נועם כהן וכבאי ראשון מאור בליטי.

יש לציין שכל לוחמי האש בתחנת בית שמש התגייסו במאמץ מיוחד להוציא קורס איכותי וחוויתי, החל משיפוץ של חדר לימוד מיוחד לחניכים ועד עזרה לכל חניך בכל בעיה, אם בהעשרה של הידע המקצועי ועד בעיות לוגיסטיות הכי קטנות שקיבלו מענה.

הקורס נערך במשך שבוע ימים בתחנה אזורית בית שמש. במהלך הקורס נחשפו המתנדבים לעבודתם של לוחמי האש ולידע המקצועי הבסיסי של תורת האש. נוסף לזאת הוכשרו התלמידים להיות כוח מסייע ללוחמי האש באירועים שונים, כגון שריפות שדה ויער, תאונות דרכים ועוד.

נוסף לכך נערכו לחניכים פעילויות ספורטיביות ותרגילים המדמים אירועים אמיתיים, זאת בכדי להביא אותם לרמה מקצועית גבוהה מאוד שתקנה להם את הכלים האלמנטריים להתמודדות עם אירועים בהם הם נדרשים לתת מענה. יש לציין שהחניכים עברו מבחנים לאורך כל ההכשרה בכדי להגיע לקו הסיום.

בכדי לגבש את המתנדבים לקבוצה מגובשת ותכליתית, נערכו למתנדבים אירועים מגבשים וחברתיים, במטרה לחבר בין המתנדבים ולעשות אותם לחבורה מגובשת אשר יודעת לתקשר אחד עם השני, כחלק מתפקידו של לוחם האש עבודה בצוות.

תמיר דדון, צופה אש בתחנה ראשית בבית שמש:

בקורס צופה אש למדתי רבות על עבודתם של לוחמי האש, כמו כן למדתי אך לעבוד בצוות וכיצד מבצעים את המשימה ביעילות ובמקצועיות. כיום אני מרגיש ביטחון רב באירועים שאני יוצא אליהם כאשר אני מתנדב כצופה אש.

דבר מפקד הקורס, רס"ל אלירן מזרחי

קורס צופי האש הוא קורס יוקרתי, אשר בסופו מוכשרים בני הנוער לתפקד כתומכי לחימה במערך הכיבוי. יש לציין שכל המשתתפים גילו בגרות, חברות ודבקות במשימה בכדי להיות ראויים לשרת במערך הכיבוי ולהציל חיים.

דבר מפקד התחנה, טפסר משנה ראובן יצחק

אני רואה חשיבות עצומה בתרומתם של בני הנוער לקהילה, צופי אש מתנדבים בתחנות הכיבוי ומצילים חיים, הם עושים זאת מתוך תחושת שליחות ורצון לתרום לחברה. צופי האש מקבלים כלים מעצימים לחיים, אשר יאפשרו להם בהמשך דרכם להתמודד עם מצבים מלחיצים ויקנו להם יכולת מנהיגות, אני מזמין את בני הנוער בבית שמש והסביבה לבוא להתנדב בתחנת הכיבוי בבית שמש.

רס"ל זיו אקווה, דובר תחנה אזורית בית שמש.