זהירות, נחש! במדינת ישראל ישנם מינים ארסיים לצד המינים התת ארסיים (מסוכנים פחות). המין המוכר, הנפוץ ולכן גם המסוכן ביותר הוא הצפע המצוי. כדאי להזכיר כי מספר ההכשות הגורמות לפציעות חמורות ואף למוות. 

רק בתחילת החודש הנוכחי, לוחם צה"ל מחיל התותחנים נפגע קשה אחרי שהוכש על ידי נחש בבסיס בצפון. החייל פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. בנוסף למקרה זה, כשבועיים לפניכן אושפז לוחם חיל האוויר כבן 20 במצב קשה, לאחר שהוכש על ידי נחש ליד קיבוץ דליה, שבמועצה האזורית מגידו. צוות מד"א העביר אותו לבית החולים הלל יפה בחדרה, שם הורדם והונשם. והערב, חמישי, במגדל העמק נער הוכש על ידי נחש. מאיחוד הצלה - מחוז צפון נמסר כי צוותי הרפואה של איחוד הצלה העניקו סיוע ראשוני לנער כבן 16 שהוכש על ידי נחש בחצר מוסד חינוכי במגדל העמק. יוסי בן גיגי, ראש סניף איחוד הצלה גלבוע, מסר: "לדברי חבריו הוא הוכש על ידי נחש בחצר מוסד חינוכי (ישיבה) בו הוא לומד. לאחר הסיוע הראשוני שהענקנו לו הוא פונה למרכז הרפואי העמק במצב יציב ובהכרה".

מתן זעפרני, תושב בית שמש, שבעבר היה לוכד נחשים וכיום נחשב למומחה בתחום, בשיחה עם שמשנט מסביר כיצד ניתן להימנע מהמפגש עם הזוחל המסוכן ומה עושים במקרה של הכשה. 

"עם פתיחת עונת הקיץ הלוהטת, הנחשים מתעוררים משנת החורף שלהם ויוצאים לחפש אחר מזון", אומר מתן ומוסיף כי "באזור בית שמש והמועצה האזורית מטה יהודה נפוצים מספר מיני נחשים, בהם גם הצפע הארסי והמסוכן. נחשי הצפע יוצאים מהמחילות ומחפשים אחר מים ומזון וזוחלים בעקבות שבילי ריח של מכרסמים שונים. בשעות הבוקר הצפע הארסי שוהה תחת השמש הרותחת לחימום הדם, בשעות הצהריים הצפע לרוב מסתתר בצל, ומשעות בין הערביים ועד הלילה הוא מחפש מזון".

"לא מעט אנשים נוטים להתבלבל בין נחש זעמן המטבעות, שאינו ארסי, לצפע שהוא ארסי", מציין מתן ומדגיש כי "נחש הצפע איטי ועבה, יחסית לאורכו ועל גבו מעויינים המתחברים לזיגזג. נוכחותם של נחשים כמו הזעמן השחור וזעמן המטבעות דווקא גורמת לריחוק של נחשים צפעים".

שתף אותנו במקרה מורכב ולא פשוט שהיה לך עם נחש. 

"הגענו לבחור שמגדל תוכים ושמענו את התוכים שורקים ללא הפסקה. נכנסו לתאי ההטלה וראינו נחש צפע גדול. פתחנו את תא ההטלה והנחש ניסה לתקוף אותנו, אך בסופו של דבר הצלחנו ללכוד אותו ושחררנו אותו לטבע".

"חשוב מאוד לדעת שנחש הוא חיה מוגנת ואסור להרוג נחשים ומי שעושה זאת - עובר על החוק", עוד מדגיש מתן. "צריכים להזעיק לוכד מוסמך כדי שיטפל בנחש ויחזיר אותו לטבע. נחש עוזר לנו להתמודד עם מכרסמים ובעלי חיים שגורמים לנזקים באזורים עירוניים". 

איך אמורים להתנהג במקרה של הכשה? 

"במקרה של הכשה, חשוב קודם כל לא להיכנס ללחץ ורצוי לא לזוז כי אז הסכנה תהיה גדולה יותר. ברגע שחס וחלילה זה קורה, משתדלים להגיע במהירות לבית החולים והצוות הרפואי יודע טוב מאוד כיצד לטפל במקרים של הכשה". 

מילה אחרונה לתושבי בית שמש והסביבה?

"ראיתם נחש בבית או בחצר יש להתרחק מהמקום, להשתדל לצלם את הנחש ולקרוא מיד ללוכד נחשים. שמרו על עצמכם ועל בריאותכם".