למשה רבנו תפקיד למנות את ראשי כל השבטים, לצאת לתור את הארץ  עוד לפניי שבני ישראל יכנסו אליה ויכבשו אותה , גם מצווה עליהם לבחון כמה טובה הארץ? כמה היא חזקה ? כמה היא גדולה?  ומי יושב בה?
שאלה קשה ומתרידה , לא שלחנו פשוטי עם...שלחנו את נשיאי העם שהלכו ודיברו גנות על הארץ המובטחת .
את המעמד הזה מזכירים לנו על הזמן ,זה בגלל חטא המרגלים!

מה קורה פה? הרי הם נענשו ונשארו עוד 40 שנה במדבר בגלל חטא זה ,למה אנחנו עדיין צריכים לשלם על כך?

אז הינה כמה תשובות לדור שלנו הדור הזה שקשה לו לחשוב לפני שהוא מדבר , האם זה יואיל לי ? האם זה יפגע במישהו? האם יקרה משהו למישהו בגלל שאמרתי כך ?
יש משפט הזהרה חשוב ביותר שאולי הרבה מכם מכירים אבל לא כל כך מיישמים ... "ברית כרותה לשפתיים" מכירים?

ובכן אנחנו מנהלים את החיים שלנו עם הפה הקטן והחמוד שלנו שלא מחובר הרבה פעמים לחלק מהמוח שלנו שמחפש ברוב המיקרים שלווה...

איך אני אומרת ללקוחות שלי תנשמו חחח,  לחשוב טוב לפני שמדברים איכשהו הכל מתהפך לרעתינו הפה שלנו צריך להפיץ רק מרגליות תפילות פרשות שבוע , לברך אחרים, לשיר שירים וכמה שיותר לדבר עם אבא שבשמים .
כמה פעמים אמרתם איזו מדינה זאת אוכלת יושביה ,כל יום מעלים את מחיר הדלק כל יום מעלים את מחיר הגבינות לא מטפלים בכבישים מזניחים את המבוגרים את ניצולי השואה ..
אז זהו אסור לנו לדבר כך על ארץ הקודש , האם ידעתם שמי שגר בארץ ומישב את ארץ ישראל כאילו קיים את כל התורה כולה !
רק על ישוב ארץ ,אנחנו מקבלים שכר .. שפע שיש כאן לא תמצאו בשום מדינה אחרת ! ממש כך וכולנו יודעים זאת ...
לכן כל פעם שתשמעו אנשים מדברים בגנות הארץ המובטחת תדאגו לתקן אותם בטוב בצורה יפה ...אפילו בשיר כאן נולדתי כאן נולדו לי ילדי...

ואם כבר ילדיי ,אני חוזרת הערב ממסיבת החומש של כיתה א' בית ספר אורות בנים , גד אליאסף בני הקטן וזה פתאום תמגלגל לי ללשון... אליאסף בן דעואל הנשיא של שבט גד קיבל את התורה, חומש מדהים במסיבה מרגשת תמונה אחת שתשאר בזכרוני תמיד, לראות אותו מחבק את החומש ובוכה ... קראתי לו לחבק אותו והוא אמא... אני מתרגש לקבל את התורה נו.. תודה לאל הצלחנו .. גם מישבים את את ארץ הקודש וגם תלמיד חכם שיודע לשיר את כל סימני המקרא אין מרגש מזה.

אחד המשפטים הקשים בפרשה זה דווקא עלינו כעם
"ארץ אוכלת יושביה" איך ידעתם את כל זה לפני 3400 שנה , איך?
אני רואה את זה הרבה ברשת רואה ושותקת קשה לי כל השיימינג, איך ברגע אחד אוכלים את יושביה עסק כזה או אחר, אדם כזה או אחר , יש לנו את זה אל תגידו והיום הכל פתוח והרשות נתונה ויש כלים והמבחר עצום והכן אם נרצה לבטל מישהו שפגע בנו באיזו שהיא דרך , מה שנקרא בטל קורבנו, מסכן ולזה הם התכוונו ,לפחות בדור שלנו ,ניתן לראות את זה היטב.

עוד בפרשה שלנו שני מצוות חביבות אחת לגבר והשניה לאישה ראשונה מצוות ציצית "ויאמר ה' אל משה לאמר: דבר אל בני ישראל ועשו להם ציצית על כנפי בגדיהם לדורותם, ונתנו על ציצית הכנף פתיל תכלת. והיה לכם לציצית, וראיתם אותו וזכרתם את כל מצוות ה' ועשיתם אותם ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם אשר אתם זונים אחריהם. למען תזכרו ועשיתם את כל מצוותי והייתם קדושים לאלוהיכם"
הסיבה העיקרית כתובה בפסוק עצמו ,הציצית מזכירה לנו את מצוות הבורא ומעודדת אותנו שלא ללכת אחר התאוות בעולם הזה או כמו שאמרנו שבוע שעבר שיהודי צריך לשאוף תמיד למעלה. לשמוח במה שיש ולשאוף להשיג עוד. עוד אמונה, עוד קדושה, עוד יראת שמיים.

"'וראיתם אותו וזכרתם" וכו "ועשיתם", עצם  הראיה מביאה אותנו לידי זכירה, זכירה מביאה לידי עשיה
תניא, היה ר' מאיר אומר: מה נשתנה תכלת מכל מיני צבעונין?
מפני שהתכלת דומה לים וים דומה לרקיע ורקיע לכסא הכבוד,חידוש יפה נכון ?

התורה מזהירה אותנו כך גם בתפילה כל יום כמה פעמים ביום "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם אשר אתם זונים אחריהם". ולא תתורו שוב המרגלים, הם תרו את הארץ רק "אחרי לבבם" רק לצורך סיפוק משאלותיהם, רק לצורך הפרנסה שלנו התאוות שלנו , הם חקרו את הארץ רק "אחרי עיניהם" הם דנו בשכלם הם ראו ועל פי זה הסיקו מסקנות והציצית היא תזכיר לכם את זה כל בוקר מחדש.

ועוד מצווה נפלאה יכולה להגיד בהה הידיעה המצווה הפרשת  חלה , זכיתי בחסד עצום של ה' יתברך במצווה המובחרת הזאת שלא כל אחד זוכה בה ואמן והיו לי את העינים לראות שזה מה ה' רוצה ממני, לפעמים אנחנו עוברים משברים בחיים, ואחד הדברים שהחזיקו אותי זה האור שלכם בכל ערב כזה, העינים הנוצצות שלכן , כל אחת והמגילה שהיא עוברת בחיים, אבל אם מתחזקים באמונה ובטחון בהשם יתברך מחזיקים מעמד, בסוף בסוף הכל מתהפך לטובה הבעיה שאנחנו לא מכירים את סוף המגילה  וכל מה שאנחנו צריכים זה ליישם את המשפט "והבוטח בה' חסד יסובבנו".
כל ערב נגשות אליי נשים , איך על כל אחד עוברים נסיונות לא קלים בחיים וצריכים להיות חזקים וכמה אנחנו צריכים להחזיק מעמד.
בסוף טוב, אפילו שקשה אפילו שמתגעגעים.
כתוב בתהילים "חצות לילה אקום להודות לך"בתקופה הכי קשה כשהכל חושך מוחלט החושך, בהסתרה שבתוך ההסתרה גם שם נמצא ה' יתברך, היי ולא צריך שיקרו דברים גדולים שהיפכו לנו את החיים,
תחשבו מעכשיו מה אני יכול או יכולה לתרום מעצמי מבחינה רוחנית כי רק לזה באנו לעולם.
תשאלו את עצמכם האם הגיוני שהבורא יצר אותי ללא מטרה מה רק שאני יקום לעבוד ואלך לישון ללא סיבה?  חייבת להיות סיבה!
את זה הייתי צריכה לשאול מה הוא רוצה ממני? למה הוא נותן לנו 70 שנה של חיים במקרה הטוב, ובסוף נפטרים מן העולם.
לושי לושי מהרי אפי עוגות וחלות אומר אברהם לשרה בספר בראשית...
והכל בלשון זירוז ,תזדרזו גם אתן להכניס ברכה לביתכן!
תלושו תאפו אין כמו ריח חלות בבית.
שבת שלום.

 

על הכותבת: 

אסנת אלעזרי בעלת משרד אדריכלות עיצוב פנים ויועצת בטיחות אש.אסנת הקימה מפעל חסד "יפה כלבנה ברה כחמה" לעילוי נשמת בתה בר מזל זכרה לברכה.