תמונה ראשית: נטף נבון (צילום: עמישב אהרן)

 

טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות הוא ללא ספק אחד הטקסים המרגשים ביותר במדינת ישראל, כאשר מידי שנה נבחרים 12 תושבים מרחבי המדינה להשיא משואה כשיש עוד לא מעט שראויים לכך. בכתבה שפורסמה ב"מקור ראשון" לרגל יום העצמאות, התבקשו שמונה נשות ציבור מובילות לבחור את מי שלדעתן ראויים להדליק משואה. ראש העיר ד"ר עליזה בלוך בחרה בנטף נבון, תושבת בית שמש, שהקימה בהתנדבות את עמותת "מיוחד זה אחי" - עמותה שדואגת לאחים לילדים עם צרכים מיוחדים. "נטף מסמלת בעיניי את היופי של בית שמש, את האנשים שפועלים למען עתיד טוב יותר, משלב ומחזק. אני מצדיעה לה. אין לי ספק שהיא עוד תדליק משואה, לתפארת מדינת ישראל", כך כתבה בן היתר ראש העיר בכתבה שכאמור פורסמה ב"מקור ראשון". 

נבון (20), בתם של נועה ויחיאל נבון, שגדלה והתחנכה בבית שמש, היא רכזת קהילה וחוגים במרכז הקהילתי פסגות השבע. בשיחה שערכנו עמה היא מספרת על העמותה המוצלחת, על השאיפות ומי לדעתה ראוי להדליק משואה. 

ספרי לנו על העמותה שלך ועל הרעיון שלו. 

"'מיוחד זה אחי' זו עמותה לאחים לילדים עם צרכים מיוחדים והרעיון להקים עמותה כזאת הגיע מהתמדדות אישית שלי - אני הבכורה במשפחה ואחי הקטן (שחר) מאובחן על הרצף האוטיסטי. הרבה פעמים מאז ששחר נולד, הרגשתי שאין מי שבאמת יבין אותי בהתמודדות עם האח המיוחד. החברות והחברים שלא מתמודדים עם כזה דבר, ידעו להקשיב אבל לא באמת הבינו מה עובר עליי, ומתוך המקום הזה החלטתי להקים משהו שבתחילת הדרך החל כמיזם, אך בעקבות הזכייה שלנו בהאקתון הראשון בעיר החלטתי לקחת את זה צעד קדימה והפכתי את המיזם לעמותה רשומה. המטרה תמיד הייתה להעניק כמה שיותר מענה נרחב וטוב קודם כל לאחים שבעיר ואחר כך בעתיד גם להתרחב ולהקים עוד סניפים כאלו בארץ. מטרה נוספת היא לשים דגש גם על המענה הרגשי הכולל תמיכה מאנשי טיפול/מקצוע, וכמובן גם המענה החברתי, פעילויות, סדנאות וערבי כיף לאחים. כרגע הסניף בבית שמש מונה כ-20 אחים מכיתות ז'-יב' ואנחנו בשאיפה כל שנה לגדול ולגייס עוד אחים ואחיות לעמותה".

 

נטף ואחיה שחר (צילום: עמישב אהרן) 

 

ראש העיר עליזה בלוך אמרה שמגיע לך להדליק משואה ביום העצמאות. האם זה ריגש אותך ואיך היו התגובות מצד חברייך ומשפחתך?

"מאוד ריגש אותי! זה ממש לא היה לי מובן מאליו. ראש העיר ד"ר עליזה בלוך היא בשבילי אישה מעוררת השראה, אני לומדת ממנה המון, ואני חושבת שהיא מהווה דוגמא למופת, לי ולכלל התושבים בעיר ובכלל לחברה הישראלית. אז לשמוע שהיא חושבת שמגיע לי להדליק משואה זה מאוד עוצמתי ומרגש. התגובות מהחברים, מהמשפחה ואפילו מאנשים שפחות הכרתי (חלקם אף שלחו לי הודעה) היו מאוד מפרגנות ומאוד מרגשות. אני חושבת שלהדליק משואה זה אחד הדברים המרגשים והמשמעותיים שיש במדינה שלנו, ואני מאוד מקווה להיות ראויה לתואר הזה מתישהו. אני עושה את מה שאני עושה ועוד בעזרת השם אמשיך לעשות כי אני מאמינה בזה מאוד, ואני חושבת שזה כל כך חשוב. ככה שאני מקווה תמיד להמשיך להיות בעשייה למען החברה, למען האחים המדהימים, וכמובן למען המדינה שלנו".

אם היו שואלים אותך - "מי ראוי או ראויה להדליק משואה מבחינתך?" במי היית בוחרת?

"חד משמעית בהורים שלי, נועה ויחיאל נבון, שבזכותם אני מי שאני היום. הם נותנים לי דוגמא למופת ועושים בעצמם לא מעט בנושא צרכים מיוחדים בארץ ובכלל. הם עזרו לי ותמכו בי בכל החלטה או צעד שרציתי לעשות, וזאת בלי קשר לזה שהם ההורים שלי. הם בכלל דוגמא לאיך צולחים אתגרים ומנתבים אותם למקומות הכי טובים, אז תודה לכם אמא ואבא". 

 

נטף עם חברי העמותה (צילום: עמישב אהרן)

 

מהן השאיפות שלך?

"יש לי הרבה חלומות ודברים שאני רוצה עוד להגשים. השאיפה שלי היא לתת את המענה הזה לכמה שיותר אחים לילדים עם צרכים מיוחדים. אני יודעת כמה קשה הבדידות הזאת וההתמודדות היומיומית עם דברים לא פשוטים לפעמים אבל שיש גם את הצחוק והשיח המשותף והמחבר עם אחים שמתמודדים עם דברים דומים לשלך, וכמה כוחות אפשר לקבל ממפגשים כאלה ודיבור על הנושא הזה. מאחלת שבעזרת השם "מיוחד זה אחי" יצליח להגיע לכל חור במדינה ואולי אפילו בעולם. דברים כאלו לוקחים זמן והרבה סבלנות, אבל אני מאמינה שבסופו של דבר ההתמדה והבשורה הייחודית שהעמותה הזאת מביאה איתה תעשה הרבה דברים נפלאים".

לסיום, מילה אחרונה לתושבי בית שמש והסביבה.

"אני רוצה להגיד תודה רבה קודם כל לבורא עולם שהפגיש אותי עם כל כך הרבה אנשים טובים בדרך, ביניהם האחים המדהימים בעמותה. תודה גדולה גם לראש העיר ד"ר עליזה בלוך שתמיד תמכה ועזרה לנו לקדם את העמותה ואת נושא הנגישות והצרכים המיוחדים בעיר, ותודה כמובן לכל מי שהיה איתנו, תמך ועזר לאורך כל הדרך - לעיריית בית שמש, למחלקת הנוער, לרשת המרכזיים הקהילתיים בעיר, למרכז משפחות, לבית הספר עתיד דביר, למתי"א ועוד ועוד".