בישראל חיים לא מעט אזרחים מתחת לקו העוני כאשר על פי דו"ח העוני של הביטוח הלאומי, שפורסם בסוף שנת 2021, 21% מהישראלים חיים מתחת לקו העוני. תקופת החגים, הינה הזדמנות מעולה להפגין ערבות הדדית זה לזה ולסייע לשכבות החלשות באמצעות תרומה של מזון ועוד. עבור משפחות נזקקות, סלי מזון מסייעים לעבור את ימי החג בצורה הרבה יותר טובה ושמחה. פעילות זו יוצאת לדרך הן לפני חג הפסח והן לפני חגי תשרי - ראש השנה וסוכות. 

ניר לוזון (32), תושב בית שמש, נשוי ואב לחמישה ילדים, כבר שנים רבות פועל בהתנדבות מלאה למען משפחות נזקקות בעיר ומחוצה לה. מידי שבוע הוא דואג להעמיס את רכבו בסלי מזון, אותם הוא מחלק לעשרות משפחות שמתקשות לערוך קניות לקראת שבת. השבוע, רגע לפני שנחגוג את חג הפסח, הוא דאג להנחית בסמוך לרחבת ביתו כמויות גדולות של מזון שנתרמו למשפחות רבות. 

"לא מעט משפחות הגיעו השבוע לקחת מזון לחג הפסח", מספר לוזון ומוסיף כי "מדובר במשפחות שמתקשות לרכוש מוצרי מזון בסופר ואני שמח שיש לנו את הזכות לסייע להן".

מי מגיע אליכם בעיקר?

"אמהות חד הוריות, הורים לילדים חולים, נכים וקשישים. אנחנו עוזרים לכל מי שמושיט לנו יד". 

 

 

"קמחא דפסחא" הינו מנהג עתיק אשר עבר במסורת שנים רבות ואף הובא בספרי ההלכה. משמעותו לערוך מגבית מיוחדת עבור משפחות נזקקות לפני חג הפסח בכדי שיהיה לכל אדם את צרכי החג בכבוד. קמחא בארמית פירושו קמח, כלומר קמח לפסח, לדאוג שלכל יהודי יהיה מצות לפסח וכמובן צרכי החג. מקורבים ללוזון מספרים כי "בשבועיים האחרונים האיש הזה לא ישן והוא עבד בצורה מעוררת השראה על מנת שלא יחסר דבר לאף משפחה".  

הנך ידוע בעיר כאיש חסד גדול שתמיד פועל למען הזולת. איך אתה מוצא זמן לכל זה?

"זה לא פשוט אבל השם עוזר. אפשר להגיד שזה כבר חלק ממני ולעשות טוב בשביל האחר זה בסדר העדיפויות שלי. שמח שבסופו של יום אני מצליח לשלב בין העבודה, למשפחה וליתר הדברים שאני עושה". 

עשרות הנזקקים שהגיעו השבוע למוקד החלוקה ברחוב המעפילים זכו לקבל מכל טוב: פירות וירקות טריים, מוצרי חלב, שתייה, שמן, אורז, סוכר, מלח, מצות, שימורים, דגנים ואפילו חטיפים. אין ספק שמדובר במיזם מבורך המאפשר למי שידו אינה משגת לערוך את ליל הסדר בצורה מכובדת.

 

"אני מכיר את ניר הרבה שנים ולדעתי הוא איש חסד ענק שמקדיש הרבה מזמנו למען נזקקים, אברכים וקשישים. מאחל לו שרק יצליח ויהיה בריא תמיד. כן יירבו כמוהו בישראל", אומר איציק ביטון, הבעלים של חנות המחשבים "איציק מחשבים".