קריאת התורה בחגים פסח ושבועות מורכבת לגבאים ולמתפללים עצמם מציבה משימה מורכבת לגבאים ולמתפללים , צריך לגלגול  את כל ספר התורה הלוך ושוב בחומשים השונים. בכדי לזכור מה הם הפרקים נקבע הסימן הבא לכל ימי החג  "משכו שור קדש כסף פסול שני"
כל מילה מזכירה את קטע מהקריאה המתאים לאותו יום. כל קטעי הקריאה מזכירים וקשורים ליציאת מצרים.

ט"ו בניסן - זאת אומרת יום החג עצמו , הסימן שלו המילה "משכו" לפי הפסוק "משכו וקחו לכם צאן למשפחתיכם ושחטו הפסח". הקריאה היא בספר שמות בפרשת בא, קריאה לא ארוכה וכוללת את סיפור יציאת מצרים החל מהקרבת קורבן הפסח ועד היציאה מארץ מצרים וכן הלאה רשימה שלימה של מה קוראים מתי ,בחול המועד קוראים על המועדות מספר ויקרא, כל יום מיוחד בפני עצמו, קריאה בשני ספרים מרגשת מרגישים חג ...

אני רוצה לעמוד על הפרק הראשון בע"ה "וַיִּקְרָ֥א מֹשֶׁ֛ה לְכׇל־זִקְנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל וַיֹּ֣אמֶר אֲלֵהֶ֑ם מִֽשְׁכ֗וּ וּקְח֨וּ לָכֶ֥ם צֹ֛אן לְמִשְׁפְּחֹתֵיכֶ֖ם וְשַׁחֲט֥וּ הַפָּֽסַח"
וכן מוסבר הפסוק  ישראל כשהיו במצרים היו עובדין עבודת כוכבים ולא היו עוזבין אותה, שנאמר: "איש את שקוצי עיניהם לא השליכו" 
אמר לו הקב"ה למשה כל זמן שישראל עובדין לאלוהי מצרים, לא יגאלו. לך ואמור להן שיניחו מעשיהן הרעים ולכפור בעבודת כוכבים. זהו שכתוב: "משכו וקחו לכם" – כלומר, משכו ידיכם מעבודת כוכבים וקחו לכם צאן ושחטו אלהיהם של מצרים ועשו הפסח. שבכך הקב"ה פוסח עליכם. הוי: "בשובה ונחת תושעון"
וכמו שהיינו אומרים היום... קחו את עצמכם בידיים.

משהו במשפט הזה עצר אותי ולא סתם כי אין מקרה אותיות ה' רקם  כתוב עליו בשיר השירים.
"קול דודי הנה זה בא" – זה משה. בשעה שבא ואמר לישראל , בחודש הזה אתם נגאלין, אמרו לו עם ישראל, משה רבינו, היאך אנו נגאלין וכל מצרים מטונפת מעבודת כוכבים שלנו? אמר להם: הואיל וה' חפץ בגאולתכם אינו מביט בעבודת כוכבים שלכם, אלא "מדלג על ההרים" ואין הרים אלא עבודת כוכבים המד"א  על ראשי ההרים יזבחו ועל הגבעות יקטרו.

ידוע ששיר השירים מלא סודות וכל משפט שכתב שם שלמה המלך מסביר חיים שלמים של זוגיות בין כנסת ישראל לאבינו שבשמים אהבה שלא תלויה בדבר אהבה של אבא לילדיו אהבה של גבר ואישה שהתחתנו וזכו להקים בית נאמן בישראל..
שיר השירים שחיבר שלמה המלך בחכמתו, ועליו אמר רבי עקיבא " אין כל העולם כולו כדאי כיום שניתן בו שיר השירים לישראל, שכל הכתובים קודש, ושיר השירים קדש קדשים!"

בקהילות אשכנז נהוג לקרוא את שיר השירים בבתי הכנסת, במהלך השבת שחלה בשבעת ימי הפסח. ייתכן שהאביב המוזכר במגילה הוא זה שחיבר את הקריאה דווקא לפסח. בקהילות אחרות נוהגים לקרוא את המגילה בסיום ליל הסדר או בשביעי של פסח. בעדות המזרח קוראים את המגילה בתכיפות גבוהה יותר - בדרך כלל מדי יום שישי, בין מנחה לערבית, לפני קבלת שבת..
אנחנו קוראים אותו בליל הסדר הילדים יודעים אפשר להגיד בעלפה בבית זה  נשמע כמו בבית הכנסת מרגש ומשמח את הלב לקרוא יחד את שיר השירים..

בעודי כותבת אני נזכרת בערב הפרשת חלה גדול במימדים ובעוצמות שלו שערכו חברותי היקרות אתי ואביבית לרפואת בר מזל זה היה אחרי פסח מי שערכה את הערב היתה מימי היקרה סבבו וסובבות אותי נשים חזקות וקיבלתי מהן חיבוק חזק מלא עוצמה.

ביקשתי לקרוא את שיר השירים באותו מעמד לרפואת בר מזל אני יודעת שה' שמע אותי, היא לא היתה מחזיקה מעמד אפילו לא שבועיים, למזלנו הפרידה נמשכה חצי שנה ,המוח עיכל את זה שהיא חולה במחלה קשה וזה אחד הדברים שחיזקו אותי מאוד, לדעת שכל מה שמותל עלינו עשינו ,או כמו שכתוב בשיר השירים "כשושנה בין החוחים" ה' לקח את הפרח הכי יפה בגן , "יפה כלבנה ברה כחמה" אמיתית ובזכותה אלפים עשו הפרשת חלה ועד היום נשים אומרות לי , בזכות בר מזל אני עושה חלות כל שישי תודה לבורא עולם על הזכות.

חג החירות לפנינו זמן של חשבון נפש חודש ניסן הוא ראש החודשים משפיע על כל השנה כולה איך היא תיראה לאן פנינו ומה הספקנו עד עכשיו זמן טוב למחשבה ולהמשך עשייה, אני רוצה להודות לכל אלה שחשבו על האחר ותרמו לקמחא דפסחא שלא השאירו משפחות רעבות בעולם וזה מה שיפה בנו ומייחד אותנו אנחנו לא כמו כל העמים אנחנו עם סגולה בנים ובנות של מלך רחמן "אשר ברא ברב רחמיו וחסדיו" אבא שדואג לשלנו ואנחנו דואגים לשלו כתוב "הָבִיאוּ אֶת כָּל הַמַּעֲשֵׂר אֶל בֵּית הָאוֹצָר וִיהִי טֶרֶף בְּבֵיתִי וּבְחָנוּנִי נָא בָּזֹאת אָמַר ה' צְבָאוֹת אִם לֹא אֶפְתַּח לָכֶם אֵת אֲרֻבּוֹת הַשָּׁמַיִם וַהֲרִיקֹתִי לָכֶם בְּרָכָה עַד בְּלִי דָי"האם מותר לבחון את הקב"ה בנוגע לכל המצוות, או שמא מותר לבוחנו רק בנוגע לתרומה ולמעשר?
ואם הדבר אסור, במה נתייחדו התרומה והמעשר שלגביהם אומר הנביא: 'וּבְחָנוּנִי נָא בָּזֹאת'?
ה' אומר לנו תבחנו אותי תתנו תעזרו תעשרו וגם תבחנו תראו שלא השיב אתכם ריקם והריקותי לכם ברכה עד בלי די עד שתצעקו דייי .
איזה אבא.
כתוב "עשר תעשירנו לך" למי אתה מעשר , אתה מעשר בשבילך ,עשר למען תתעשר ה' נותן לנו פקדון שלא שייך לנו צריך לדעת לטפל בו היטב .

אני מאחלת לכולכם שנצא משעבוד לחירות גדולה מחושך לאור גדול מאפילה לאורה ,כל אחד עובר משהו בחיים וכל אחד זקוק לגאולה הפרטית שלו ואני בעיקר מחכה למשיח אחכה לו בכל יום שיבוא ואף על פי שהתמעמע אם כל זה... בנתיים התענג על הקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו הוא ופמליה של מעלה שיגיע אלינו לביתנו לשולחננו בליל הסדר ומה עוד האחל  שהמשיך בכל הכח להפיץ אהבה בעם ישראל ולבנות עולם של חסד שיהיה לכולנו אכפת מהאחר השונה שזקוקים לנו כל כך שה' יתן לי כח לחזק אתכם, כל יום כל הזמן כל הטלפונים שאני מקבלת מכם , אתן משמחות את הלב כל פעם מחדש, ברכת ה' עליכם .

חג פסח כשר ושמח.

על הכותבת: 
אסנת אלעזרי בעלת משרד אדריכלות עיצוב פנים ויועצת בטיחות אש.אסנת הקימה מפעל חסד "יפה כלבנה ברה כחמה" לעילוי נשמת בתה בר מזל זכרה לברכה.