אחת הבעיות הנפוצות ביותר שמעסיקות נשים (וגברים), היא צמיחת שיער באזורים שונים בגוף וכאלה שהיינו רוצים שיהיו מדוללים ואם אפשר חלקים לחלוטין: רגליים, ידיים, מפשעות, בטן, גב ופנים. כיום, קיימות שיטות מגוונות להסרת שיער שלכל אחת חסרונות ויתרונות וכדאי להכיר את כולן מקרוב לפני שמחליטים להשקיע בפרוצדורה.

לשיער הגוף אין תפקיד משמעותי לאיכות חיים או לבריאות הגוף. לכן, אפשר להסיר אותו מכל מקום אם הוא גורם למטרד אסתטי. אולם, צריך לדעת שהסרת שיער (כמעט בכל השיטות) יכולה להגדיל סיכוי לדלקת בזקיקי השערה. לרוב, יש לכך נטייה אישית. זו לא סיבה להפסיק להסיר את השיער אלא פשוט לטפל לפני - לשטוף את האזור פעמיים רצוף עם סבון אנטי בקטריאלי ומיד אחרי טיפול במשחה אנטיביוטית.

היתרונות והחסרונות של כל שיטה:

גילוח: שיטה ותיקה, פשוטה ויעילה להסרת שיער מכל הגוף. מתאימה לכל גיל ולכל צבע שיער ואיננה כואבת. חסרונות: לעיתים פוצעת את העור ומשאירה סימנים. יעילות לזמן קצר בלבד כיון שלא מורטים את השערה מהשורש. בשיטה זו יש סיכוי גבוה יותר להופעת דלקת בזקיקי השערות אצל אנשים שרגישים לכך. בניגוד לידיעה הרווחת, גילוח לא גורם לצמיחת יתר, אלא לצמיחה אלכסונית של השיער ואז נראה כאילו השיער עבה יותר.

שעווה: שיטה ותיקה, יעילה, בטוחה ופשוטה. עובדת על כל סוגי השיער ומחזיקה לזמן רב. בשיטה זו יש מריטת שיער מהשורש ולכן היא מחזיקה זמן ארוך - בין חודש לחודשיים. חסרונות: בשעווה חמה צריך להיזהר מאוד באזור הפנים.  אנשים שנוטים לפיגמנטציה - טיפול קבוע בשעווה עלול לגרות את העור באופן קבוע ולגרום לכתמים כהים (כמו שפם למשל) אשר קשה מאוד להיפטר מהם. למי שנוטל רואקוטן, מומלץ שלא לעשות מריטת שיער בשעווה חמה. כמו כן, שיטה זו כואבת.

אפילציה: שיטה שבה מוחדרת מחט חשמלית לפתח השערה ומחממת את הזקיק באופן ישיר. על ידי כך נגרם נזק לזקיק השיער באופן כזה שהשיער לא יצמח יותר. על פניו, זו שיטה ותיקה ויעילה שנותנת פתרון לטווח ארוך מאוד. חסרונות: כואב. זו שיטה איטית, כיון שצריכים לעבור שערה שערה. עלול להותיר סימנים וצלקות. ההמלצה היא, כי מי שסובל משיעור יתר בפנים עם שערות לא רבות, כאשר לא ניתן להשתמש בטיפולי לייזר מסיבה כזו או אחרת - מומלץ על שיטת אפילציה.

הסרת שיער בלייזר או בהבזקי אור: שיטה ששטפה את מחוזותינו בשני העשורים האחרונים ומהווה את אחד הטיפולים הנפוצים ביותר כיום. הבסיס זה חימום של זקיקי השערה בדומה למחט חשמלית, אולם ניתן לעבוד על שטח גדול בבת אחת ולא לעבור שערה שערה - מה שגורם לטיפול להיות יעיל יותר, מהיר יותר ומצמצם את משך הכאב. הבסיס של לייזר או של הבזקי אור זה קליטה סלקטיבית של האנרגיה על ידי הצבע החום אשר קיים בזקיק השערה. החימום גורם להרס של הזקיקים ולפרק זמן ארוך מאוד (שנים רבות - תלוי באזור בגוף) - מה שהופך את זה לאטרקטיבי מאוד. הטיפול יעיל בעיקר כאשר יש הבדל בין גוון העור לשיער - כלומר, ככל שיש שיער כהה יותר, עבה יותר ועור בהיר יותר - ללייזר יהיה קל יותר להבדיל בין השיער לעור הרגיל והטיפול יהפוך לבטוח יותר ולכואב פחות. חסרונות: בטיפול במכשירים מבוססי אנרגיה ואור, לא ניתן לטפל בשיער לבן, ג'ינג'י או בהיר וכן יש סיכון לכוויות בעיקר אצל כהי עור.

SHR: בשיטה זו, במקום לחמם מהר ובבת אחת את הזקיק, מחממים מהר אבל בהדרגה, מה שגורם לטיפול להיות בטוח יותר, מהיר יותר ויעיל יותר גם לעור כהה והרבה פחות כואב. כמו כן, יש בשיטה זו סיכוי נמוך יותר לכוויות ולכן זה בטוח יותר לבעלות עור כהה ושזוף וכן הרבה פחות כואב. כמה זמן זה יחזיק? הסרת שיער בלייזר איננה לצמיתות. יש מצבים או אזורים אשר יכולים להתעורר שוב בהמשך לאחר היריון, בעיות הורמונליות, תרופות ועוד. הטיפול יחזיק לשנים רבות - בחלק מהמקומות אף כמעט לצמיתות, אבל זה לא משהו שניתן להבטיח. הדילול יהיה לצמיתות.

טיפים נוספים:

1. מומלץ לטפל במקום שבו יש מכשיר שנותן מענה למגוון רחב של סוגי שיער וגווני עור. להסרת שיער יעילה בלייזר יש צורך לעיתים באורכי גל שונים (לא כל השערות בכל הגוף בעלות מאפיינים דומים).

2. ניתן היום לטפל בעור כהה מאוד, אולם עור כהה מאוד לא דומה לעור שזוף בהתנהגותו. יש להימנע משיזוף כשבוע לפני הסרת שיער (במכשירים בטכנולוגיה מתקדמת). טיפול בעור כהה הוא בטוח בטכנולוגיות החדשות, אולם טיפול בעור שזוף (חשיפה לשמש בשבוע שקדם לטיפול), יגביר סיכוי לכוויות מהטיפול.

3. לפני הסרת שיער יש לשטוף את האזור פעמיים על ידי סבון אנטי בקטריאלי על מנת להפחית סיכון לדלקת בזקיק השערה לאחר הטיפול.

4. הסרת שיער באזור הפנים והצוואר נחשבת לאזור בעייתי לטיפול בלייזר לאור סיכון לצמיחת יתר פרדוקסלית. לכן, ההמלצה היא לעשות 2-3 טיפולים, ורק אם נצפית מגמת שיפור - ניתן להמשיך בטיפול. לא לחכות 10 טיפולים ואז להחליט, כי אז עלול להיות מאוחר מדיי במקרה הנ"ל.

5. במקום לגלח את השיער (בעיקר מאזור כמו פנים), ניתן להשתמש במשחה שגורמת לשיער לנשור. אסור למרוט את השיער (שעווה, חוט, מכשיר ביתי) במהלך הסרת שיער בלייזר או אינפרה בשום פנים ואופן.

6. במידה ונוצרה כוויה מהטיפול - יש למרוח בשלב ראשון קרם ביאפין כמה שיותר, להימנע מחשיפה לשמש ולהתייעץ בהקדם עם רופא עור או רופא משפחה באשר לצורך בטיפול נוסף. טיפול מוקדם בכוויה ישפר משמעותית את משך ההחלמה וחלוף הסימנים.