תקרית מביכה התרחשה במהלך טקס פרסי האוסקר. השחקן וויל סמית' איגרף בשידור חי לקומיקאי כריס רוק שהתבדח על התקרחותה של ג'יידה פינקט, לאחר שזו שיתפה בעבר בגלוי כי היא מתמודדת עם מחלת 'אלופציה אראטה'.

'אלופציה אראטה' היא מחלה שכיחה שבה בין יום מופיעים אזורים ללא שיער בקרקפת אך גם יכול לתקוף כל אזור אחר שעיר בגוף - כמו גבות וזקן. זו מחלה שבה נוצרים נוגדנים שפוגעים בזקיק השיער, תוקפים אותו והשיער נושר בבת אחת.

מדובר בתופעה שמביאה ללחץ אצל הסובלים ממנה, כיוון שבבת אחת מופיע מוקד נטול שיער. המחלה יכולה להתפשט מהר או להישאר ממוקדת למוקד אחד או שניים ולעיתים זה מופיע או מחמיר לאחר סטרס. המחלה נפוצה בעיקר אצל צעירים, אך יכולה להופיע בכל גיל, כאשר הופעתה הראשונה היא לרוב לפני גיל 30.

מה שמאפיין בעיקר את המחלה היא קרחת עגולה, חלקה לחלוטין, מוגבלת היטב ללא סיב קשקשת. בבת אחת מופיע אזור נטול שיער והעור שמתחתיו חלקלק לגמרי. לא מדובר במשהו מסוכן ומדבק, אבל ברוב המקרים חשוב לדעת שזה צומח. יש מקרים שבהם הופך השיער לגמרי לקרחת ואפילו איבוד של כל שיער הגוף - מה שנקרא 'אלופציה אוניברסלית'.

לרוב, מחדש השיער את צמיחתו באופן ספונטני בתוך כחצי שנה עד שנה. מי שאין לו סבלנות, יכול להיעזר בטיפולים רפואיים שמחדשים את הצמיחה .מרבית המקרים קלים דווקא ומגיבים טוב לטיפול מקומי על ידי סטרואידים.

עם הופעת התופעה מומלץ לגשת לרופא עור. זה לא קשור לשום פעולה שעושה בן אדם אלא בעיקר למערכת החיסון. יש אנשים שמקשרים את זה באופן ישיר לסטרס. הבשורה הפחות נעימה היא שמי שהופיעה אצלו המחלה והחלים ממנה, יכול לסבול ממנה שוב לאחר שנים - אין בה חסינות.

כאמור, הטיפול בתופעה הוא על ידי סטרואידים באמצעות משחה או זריקות מקומיות. המחלה מופיעה אצל שני אחוזים מהאוכלוסייה ואין הבדל בין גברים לנשים. יש לציין, כי לקרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים ב'אלופציה אראטה' יש סיכוי גבוה לחלות בה בשיעור של 20 אחוז.