פורים הוא חג אהוב מאוד. חג של שמחה, נתינה, תחפושות ומשלוחי מנות. מאז היותי ילדה ואפילו בבגרותי אני מחכה לחג כדי להתחפש, להתאפר ואין משמח כמו לתת ולקבל משלוחי מנות מבן משפחה, מחבר או משכן.

אי אפשר להתעלם מכך שבכל בית נפתח מפעל לייצור משלוחי מנות. שבוע לפני החג כבר מלא המטבח בחטיפים ובממתקים. אנחנו קונים באריזות גדולות ובמבצעים, מגניבים לעצמנו גם קצת ממתקים כי בכל זאת קשה לעמוד בפיתוי ומקבלים עוד משלוחי מנות מלאים בממתקים ובחטיפים.

החטיפים והממתקים אומנם משמחים אותנו, אך הערך התזונתי שלהם נמוך. הסיבה לכך היא שהם מכילים כמות גבוהה של שומן רווי, סוכר, נתרן וחומרים משמרים. צריכה שלהם בכמות גבוהה מזיקה לבריאות ותורמת לתחלואה.

מתבקשת השאלה: האם באמת חייב משלוח מנות להיות מלא בממתקים ובחטיפים?

יש לציין, כי על פי הכתוב במגילת אסתר, יש שתי מטרות למצווה זו: הגברת הרעות בין איש לאחיו וסיוע לעניים המתביישים לבקש צדקה. כך ניתנת לנו ההזדמנות לחוות נתינה המשרה בנו שמחה ומעניקה לנו שיעור ערכי פעם בשנה על רעות, אהבה והכרת תודה.

האם ניתן לתת משלוח מנות טעים, משמח ובריא? בטח שניתן, ואפילו עשוי לשמח ולרגש עוד יותר כיוון שהוכן עם מחשבה וטמונה בו כוונה. נשמע לכם מאתגר? קבלו כמה המלצות להכנת משלוח מנות בריא וטעים בעל ערך תזונתי:

1. אפו בעצמכם את העוגות והעוגיות ומומלץ יחד עם ילדיכם בבית. בדרך זו אתם מעניקים לכם ולילדים חוויה מוחשית יותר לנתינה וזה גם בילוי וזמן איכות עם הילדים.

2. העדיפו שימוש בקמחים מלאים (אפילו חצי קמח לבן וחצי קמח מלא) ושלבו פירות/ירקות כמו בננה או גזר.

3. הכינו גרנולה ביתית עשירה בשיבולת שועל, שלל זרעים ואגוזים. הכניסו לצנצנת מקושטת על ידי הילדים. ניתן להוסיף יוגורט בצד.

4. הכינו חטיפים בריאים כמו כדורי תמרים, חטיף גרנולה וחטיף פירות יבשים.

5. אפו לחם ביתי או קרקרים מקמח מלא (לפחות בחלקו) עם ממרח פסטו, ממרח עגבניות, גבינות ועשבי תיבול.

6. העדיפו מוצרים ללא הסימון האדום של משרד הבריאות המסמלים כמות גבוהה של סוכר, שומן רווי ונתרן.

7. שלבו פירות טריים או מיובשים, אגוזים ושקדים. סגננו את החיתוך בצורה אסתטית ומעניינת.

כמה רעיונות למשלוחי המנות עמוסי הממתקים שתקבלו:

1. איכלו את הממתקים ותיהנו מהם, אך הגבילו לעד ממתק/חטיף אחד ליום.

2. אחסנו את הממתקים בארון ואל תשאירו אותם נגישים על השולחן.

3. אם פתחתם חטיף, מיזגו קצת לצלחת ואיכלו ממנה ולא ישירות מהשקית.

4. זכרו שתמיד כדאי לחלוק עם אחרים...

שיהיה לכם חג פורים שמח, מבדח ובריא