לפני שנתיים וחצי נפתח לרווחת המטופלים של כללית בבית שמש מכון פיזיותרפיה חדש בקניון נעימי. במכון עובדים עשרה פיזיותרפיסטים, שנותנים שירות במגוון תחומים: אורתופדיה, נוירולוגיה, רצפת אגן, יציבה, לימפה, וסטיבולרי ועוד.  המכון משרת את אוכלוסיית העיר בית שמש והמושבים .

במסגרת התכנית מתבצע אימון גופני הדרגתי המותאם באופן אישי למטופלים חולי סוכרת סוג 2. האימון כולל: תרגול לשיפור סיבולת לב ריאה, חיזוק שרירים ושיפור שווי המשקל. בנוסף, לכל אחד מהמטופלים נבנית תכנית אימון אישית וייחודית לתרגול בבית .

ב-2004 התגבשה תוכנית לאומית תוך שיתוף פעולה בין משרד הבריאות ,קופות החולים וגופים נוספים במטרה לטייב את הטיפול במחלת הסוכרת ולשפר את השירות הרפואי הניתן לחולי סוכרת ולהפחית את התחלואה . מכוני הפיזיותרפיה בכללית מחוז ירושלים התגייסו למשימה לאומית לעודד ולהדריך חולי סוכרת לבצע פעילות גופנית שהוכחה כשמפחיתת תחלואה.

ידוע כי, פעילות גופנית בעצימות בינונית מפחיתה ב 30% את הסיכון לסוכרת . פעילות גופנית מפחיתה ייתר לחץ דם אשר מהווה גורם סיכון למחלת הסוכרת.

במכון פיזיותרפיה כללית בקניון נעימי בבית שמש נפתחה השנה קבוצת הפעלה ייעודית לחולי סוכרת . במסגרת זו  משתתפים מתאמנים מאזור בית שמש והמושבים בתכנית אימון  בליווי והדרכה של הפיזיותרפיסטים המצוינים של הכללית , ומבצעים תרגול לחיזוק שרירים, שיפור הגמישות ושיווי המשקל. התוכנית מתבצעת בשילוב מכשירי הכושר החדשים של המכון . אורכו של האימון  כשעה וחצי , ברמת  עצימות קלה –בינונית, פעם בשבוע למשך 12 אימונים (כ- 3 חודשים) מלבד תרגול במכשירים המשתתפים מקבלים בכל מפגש מידע על מחלת הסוכרת ,השלכותיה ודרכי הטיפול בה.

פעמים רבות הקבוצה מהווה קבוצת תמיכה למשתתפים שמחליפים מידע לגבי התרופות שהם מקבלים והשפעתם, ומידע נוסף הקשור בחיי היומיום של חולי סוכרת. לפני ההצטרפות לקבוצה נמדדים ערכי המוגלובין מסוכרר (A1c) של כל משתתף (מדד זה משקף לנו עד כמה רמות הסוכר בדם היו מאוזנות בשלושת חודשים האחרונים. הערך של המוגלובין מסוכרר (A1c) אצל אדם בריא הוא 5.7, במצב טרום סוכרת 5.7-6.4 ובסוכרת מעל 6.5 . כל משתתף ממלא שאלון איכות חיים ונבדקים מספר הצעדים שביכולתו ללכת במשך שתי דקות (מעיד על יכולת האירובית של המתאמן). בסיום ההשתתפות בקבוצה ולאחר 12 מפגשים  מתבצעת בדיקה חוזרת של המדדים הללו. 

מטרת התכנית היא לעודד פעילות גופנית יומיומית ולסגל אורח חיים בריא ופעיל ככל האפשר. דרגת הקושי בתרגול המכשירים ומשך זמן התרגול עולים בהדרגה לפי היכולת.
המשתתפים משתפים: ״המפגש עם הקבוצה עשה לי חשק לתרגל, הרים לי את מצב הרוח ועשה לי רק טוב." "חיכיתי לימי רביעי למרות שאני כבר עושה הליכה בעצמי ,התרגול נתן לי הרגשה טובה , הרגשה של יום חדש." "נהניתי מהתרגול, בכל פעם התקדמתי קצת וזה עשה לי טוב ,אני מרגישה שיש לי יותר מרץ״.

יפעת טמיר, פיזיותרפיסטית במכון נעימי בבית שמש: "אם אתם חברי שרותי בריאות כללית וסובלים מסוכרת מסוג 2 , יש לנו מה להציע לכם".