אנחנו אחרי שבוע שלמדנו בו שיתרו זה הוא שלימד אותנו שני מילים: ברוך ה' 
אז ברוך ה' על הכל הכי טוב להיות במצב של הודיה כל הזמן, כמו שאני תמיד אומרת ואז ה' אומר לעצמו על מה היא מודה לי נתתי לה לעבור ייסורים  והיא מודה לי ...אז בואי אני יראה לך כמה תודי לי עכשיו ..
אז אני מודה ולא מפסיקה להודות ויש על מה ...

למדתי מ "מי שגנב את ההצגה" שבוע שעבר משהו קצת לא מובן מה התורה מצאה ביתרו וכל השבוע שומעת כל כך הרבה כתבים ודרשות מרגשות כתוב "וישמע יתרו..." וכי רק יתרו שמע? הרי כתוב "שמעו עמים ירגזון" משמע שכולם שמעו, אז מה המשמעות "וישמע יתרו"?
אלא אומר רבי שמעון כולם שמעו והמשיכו בדרכם מה שנקרא "נכנס באוזן אחת ויצא מהאוזן השניה", אבל אצל יתרו זה נכנס באוזן וירד ללב, הוא שמע והגיע, זה הפעיל אותו, הוא לא נשאר אדיש.
לומר לנו כשאתה הולך לקבל את התורה תבוא עם רצון לקבל, להפנים, להשתנות, לישם, זה מראה על דרך ארץ, על ביטול האגו שאני בא ומוכן לקבל , רק ידע בלי שום ישום מנפח את האגו. 
אז באנו עכשיו לקבל ידע על הפרשה החדשה והכי חשוב זה ליישם!
פרשת משפטים 
הפרשה מתחילה במילים הבאות: וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר תָּשִׂים לִפְנֵיהֶם. כִּי תִקְנֶה עֶבֶד עִבְרִי, שֵׁשׁ שָׁנִים יַעֲבֹד; וּבַשְּׁבִעִת–יֵצֵא לַחָפְשִׁי, חִנָּם..
הפרשה הזו כוללת דווקא ציווים ורשימת דינים העוסקים בהתנהלות שבין אדם לחברו. עם זאת, בסוף הפרשה מובאים פרטים נוספים בסיפור מתן תורה - מאורעות שקרו לפני ואחרי המעמד בהר סיני.

"ואלה המשפטים אשר תשים לפניהם" אומר בורא העולמים למשה ומצווה אותו להעביר לבני-ישראל רשימת דינים ארוכה העוסקים במצוות שבין אדם לחברו. 

במרכז הפרשה אחד המשפטים החזקים שתופסים אותי 
"ואם אסון יהיה ונתת נפש תחת נפש, עין תחת עין, שן תחת שן, יד תחת יד וגו' חבורה תחת חבורה "
שאלתי את המילון העיברי לשאלת מידה כנגד מידה וזה מה שהוא ענה לי , מידה כנגד מידה – , עיקרון מוסרי, הנהגתי ומשפטי שהינו מהמובילים בתורה, ונחשב לעקרון יסוד בהבנת תורת הגמול במקרא. מהותו של עיקרון זה שאלוהים מתנהג וגומל לבני אדם באותו האופן שבו הם מתנהגים, ואף בית דין צריך להתייחס ולענוש את המובאים לפניו, ביחס ישר למעשיהם ובהתאם לאופן שבו התנהגו כלפי האחרים. ענישה של מידה כנגד מידה הייתה מקובלת בתרבויות הקדומות, ונראה ששימשה כאמת מידה ברורה לגילום של מושג הצדק.

לפי רש"י "דרשו רבותינו לחייב על הצער אפילו במקום נזק" , העולם לא באמת עובד ככה אם ה' היה מעניש אותנו על על דבר שהיינו עושים לא היה עולם מתקיים אלא שה' מחליף לנו לפעמים את העונש בצער או שזה עובר לדורות אחרים חס ושלום, לדורות הבאים ולפעמים לא אנחנו נרגיש את העונש אבל אם היתה לנו קצת מחשבה לא היינו מחזירים ישר עונים ומתעצבנים ויורים לכל כיוון אלה חושבים מה אנחנו אומרים ,היינו מפחדים לפגוע באחרים והכי חשוב שתמיד להיות מלאים בהכרת הטוב לכל אדם בכל שלב בחיים ויש לי סיפור קצר בשבילכם...

אישה הציעה לבעלה לעשות תרגיל זוגי. הם ייקחו שני יומנים, ובמשך חודש כל אחד יכתוב דברים שלדעתו השני צריך לשפר.
כעבר חודש הגישה האישה לבעלה את היומן. בדף הראשון – היום לא הורדת את הכלים מהשולחן. דף שני – היום לא החמאת לי על השמלה החדשה שקניתי... כך עוד ועוד תלונות קטנות מילאו את היומן, עד שעיניו של הבעל התמלאו בדמעות. "לא הייתי מודע לכך שעשיתי כל כך הרבה טעויות", אמר הבעל, "אני מצטער, ובעזרת השם אשתפר".
עכשיו הגיע תור האישה לקרוא את יומן בעלה. דף ראשון היה ריק, שני ריק, כך 25 דפים ריקים. "ידעתי שאתה לא מסוגל לעשות אפילו משהו כזה קטן", אמרה האישה, אני רשמתי כל כך הרבה דברים שאתה צריך לתקן, ואתה אפילו דבר אחד לא יכולת למצוא? הבעל חייך ואמר: "כתבתי הכול בדף האחרון". האישה דפדפה, ושם היה כתוב: "ברור שישנם דברים קטנים שמפריעים לי, אבל בהשוואה לכל הטוב שאת מעניקה לי, כל הפעמים שבאת לקראתי במשך כל כך הרבה זמן, לא מצאתי להם מקום". עכשיו האישה הזילה דמעה  לקחה את היומן מידי בעלה וקרעה אותו.

לכל אחד מאתנו ישנם דברים שהוא צריך וכדאי שיתקן. אבל כשמדברים על הכרת הטוב, אל תיתנו לדברים הפחות טובים להאפיל על הדברים הטובים. 
אמר פעם אדם חכם: את הדברים הטובים לא זוכרים לך, ואת הדברים הרעים לא ישכחו לך. באו נהפוך את זה, נזכור את הדברים הטובים ונשים בפרופורציה את הדברים שפחות. 


סוגרת את הפרשה הבוקר כשסופת אלפיס נתנה אותותיה הלילה בקושי ישנתי מהרוחות, מחכים לשלג שנראה שלא יגיע למחוזותינו אז אם מוחמד לא מגיע להר ההר יגיע אליו ... והיום גם יום האם מחכה שיפנקו אותי חחח ... כתוב באשת חייל  "לֹא תִירָא לְבֵיתָהּ מִשָּׁלֶג כִּי כָל בֵּיתָהּ לָבֻשׁ שָׁנִים " האמא  לא מפחדת מקרירות השלג שמשתולל בחוץ, כי כל אחד מבני ביתה לבוש שני לבוש ביטחון מהחוזקה שלה  שמחמם את הילד היטב. זה לא בגד פיזי, מול הרוחות הסוערות שבחוץ, אשת החיל נותנת מעטפת של בית , חום ואהבה, ונותנת לילדים כלים להתמודד עם האתגרים והסופות של החיים.  לי קראו הבוקר אמא לביאה תודה לבורא עולם על הזכות הנפלאה הזו להיות אמא משמעותית 

בהמשך הפרשה כתוב " ושוחד לא תיקח כי השוחד יעור פקחים ויסלף דברי חכמים" וזה דווקא מתאים לי עם הערצה שלנו לילדים ... הם צודקים הם הכי טובים הם הילדים הכי מושלמים ... כל אמא אומרת את זה על הילדים שלה אנחנו משוחדות ! תשפטו אמת  תזיזו את האימאות רגע ותסתכלו על הדברים מהצד כי אם לא אנחנו מסוגלות להטות דין והרי רשום " לא תטה משפט" תהיו פיקחות וזה מתחבר להמון דברים בחיים ולא רק לשוחד/ כסף כמו שאנחנו מכירים  פשוט דברים צודקים ומשפטים נכונים, ישרים.

"הנה אנכי שולח מלאך לפניך לשמרך בדרך ולהביאך אל המקום אשר הכינתי" ה' יודע שאנחנו עתידים לחטא והשכינה אומרת "כי לא אעלה בקרבך" 
שנהיה טובים ,שנהיה ישרים, שלא נחטא ! שתהיה לנו הכרת הטוב ושתמיד נהיה בהודיה ויש על מה .
שבת שלום.


על הכותבת: 
אסנת אלעזרי בעלת משרד אדריכלות עיצוב פנים ויועצת בטיחות אש.אסנת הקימה מפעל חסד "יפה כלבנה ברה כחמה" לעילוי נשמת בתה בר מזל זכרה לברכה.