מעורר השראה: ברוך סלבסקי (72), תושב בית שמש, נשוי ואב לשניים, הוא ספורטאי מזן שעדיין לא הכרתם. הוא כבר יותר מחמישים שנה מתאמן ושומר על אורח חיים ספורטיבי באופן מאוד מיוחד - ללא חדרי כושר וללא מכוני ספורט, אלא באמצעות דברים מאולתרים בהם הוא נתקל ברחבי העיר. בשיחה עם שמשנט הוא מספר למה היה חשוב לו להתחיל להתאמן, איך מגיבים התושבים ל"פעלולים" שהוא עושה, ומה הקשר שלו לכדורגל באוקראינה.

מתי התחלת לעשות ספורט ולמה?

"כשהייתי בגיל העשרה, ממש לפני שהתגייסתי לצבא, הרגשתי שאני לא מספיק חזק וגם לא כל כך גבוה אז הבנתי שאין לי ממש ברירה אלא לחזק את עצמי ולעבוד קשה דרך אימוני כושר. התחלתי לשחק כדורגל כמעט כל יום, ובמקביל עשיתי פעילות גופנית אנאירובית".

אתה מבצע אימוני כושר בצורה מעט שונה מספורטאים אחרים - ללא חדרי כושר, ללא מכוני ספורט וללא מאמן אישי. איך אתה בדיוק מתאמן?

"אני מתאמן בצורה מאולתרת ולדעתי גם בצורה הנכונה ביותר. את האימונים שלי אני עושה באמצעות כל מיני דברים שאני רואה מחוץ לבית".

כמו מה למשל?

"זה יכול להיות מתקנים מסוימים בגני שעשועים, הליכות מהירות במקומות שקשה ללכת עליהם, הרמת דברים כבדים כמו צמיגים או ציוד כבד שנזרק, טיפוס לגבהים ועוד. תאמין לי שלא חסר איך ואיפה להתאמן". 

לא מעט אנשים, במיוחד הורים לילדים קטנים, פוגשים אותך בפארקים ומביטים בך מתאמן. איך התגובות שלהם?

"אני פוגש המון אנשים ובגלל הגיל שלי זה נראה להם מוזר מה שאני עושה. יש אנשים שחושבים שזה קצת מצחיק לראות אדם בגילי עושה תרגילי כושר ויש אחרים שממש מתלהבים ומפרגנים לי. כיף שפונים ומחמיאים, זה מאוד מחזק אותי".   

לא חשבת להשתתף בתחרות כלשהי של ספורט?

"שאלו אותי את זה לא מעט פעמים ובאמת שזה אף פעם לא עניין אותי. תחרות זה אולי כיף בשביל התחושה האישית, אבל אני שומר על כושר ועושה הרבה ספורט כדי לשמור על הבריאות ולהיות חזק". 

לאלו ענפי ספורט אתה מתחבר?

"אני מתחבר מאוד להתעמלות קרקע - אפשר להגיד שזה מה שאני עושה כבר יותר מחמישים שנה. אני גם אוהב לצפות במשחקי כדורגל למרות שהרמה בשנים האחרונות ירדה. פעם כשגרתי באוקראינה הכדורגל היה הרבה יותר טוב אבל הבנתי שזה ככה כמעט בכל העולם. אני מקווה שבעתיד תחום הכדורגל יחזור להיות מה שהיה בעבר".  

מילה אחרונה לתושבי בית שמש ומטה יהודה.

"אני ממליץ לכל אחד ואחת לעשות ספורט לפחות שלוש פעמים בשבוע. לא צריך לחשוב יותר מדי ולא צריך לחשוש, שכל בנאדם יתאמן לפי הגיל שלו ולפי הכוח שלו. ספורט זה קודם כל בשביל הבריאות ואחרי זה בשביל החוזק, המראה וכו'. בהצלחה לכולם".