הציל חיי אדם בלב ים: טוהר דניאל, בן 28, תושב בית שמש, במהלך חופשה באיים הקנריים נתקל בספינה ובה מספר פליטים שהיו בסכנת חיים. טוהר וחבריו, במהירות ובאומץ לב, הצילו אותם ממוות לאחר שברחו מאחת המדינות באפריקה ובמשך שבועיים לא אכלו ולא שתו. "ב-12.12.21 הצטרפתי לשייט על יאכטה באיים הקנריים יחד עם משפחה ישראלית וחבר נוסף", מספר טוהר בשיחה עם שמשנט ומוסיף כי "אחרי ארבעה ימים של הפלגה נעימה ומאוד מרגשת, פתאום הבחנו בספינה עם אנשים שמרימים את הידיים ומנופפים בבד אדום".

 

ספינת הפליטים (צילום: באדיבות טוהר דניאל)

 

"התקרבנו אליהם וגילינו עשרות פליטים שברחו מאחת המדינות באפריקה", מתאר טוהר וממשיך: "הם נתקעו ללא דלק וסיפרו שכבר שבועיים הם בלב ים ללא אוכל וללא מים אחרי שגם המנוע שלהם התקלקל. הם אמרו לנו שכל יום מתים להם אנשים שלא מצליחים לשרוד את התנאים הקשים. מהר מאוד העברנו להם את המים והאוכל שהיו ברשותנו, פינקנו את הילדים בשוקולדים, ויצרנו קשר עם כוחות החילוץ וההצלה מספרד שהגיעו אלינו ואף דאגו לספינה גדולה נוספת שאספה את הפליטים". 

"לא תיארתי לעצמי שזה מה שנגלה בלב ים אבל אני שמח שהצלנו חיים של אנשים", מסכם טוהר. 

יצוין כי האיים הקנריים הם ארכיפלג ספרדי הנמצא באוקיינוס האטלנטי, מול חופה הדרום-מערבי של מרוקו, והם נמנים בין 17 הקהילות האוטונומיות של ספרד.