כבר במילים הראשונות מגלים את הולדת משה אלה שמות במרכזם בהיפוך מופיע השם משה נולד המנהיג של עם ישראל .
תוקומה של מנהיג שגדולתו ומנהיגותו מתגלים כשיורד אל העם ויש לנו הרבה דוגמאות אסתר המלכה בארמון אחשורוש כמו יוסף הצדיק בארמון של פרעה ועכשיו משה . 

אפילו שהוא כבד לשון וכבד פה ,הקדוש ברוך הוא נותן גם לזה פיתרון  (אהרון) ה'  בוחר מי יהיה מנהיג וגם למשה אין את האפשרות לבחור .

במילים אחרות, בני ישראל מעולם לא צייתו לדבריו של משה. מנהיגותו של משה נחשפת , מיכה גודמן כותב במאמר מאוד מיוחד שלאורך הדורות וכל שנות ההיסטוריה משה נתפס כדמות המכוננת של האומה, שלחוקיו יש להישמע ומדיוקנו יש לשאוב השראה. בכל הדורות קראו לו ”משה רבנו“. משמעות הביטוי הזה היא: ”משה מנהיגנו“. משה לא היה המנהיג של דורו, אך הוא היה ועודנו המנהיג של הדורות, כמו גיבורים מקראיים רבים, דוגמת הנביאים, שבני דורם לא שמעו אותם ועם זאת דבריהם מהדהדים לאורך ההיסטוריה כולה. אפשר לומר שהגיבורים המקראיים אינם פונים אל בני דורם – הם פונים דרך בני דורם. באמצעות הפנייה אל בני דורם, שאינם שומעים אותם, הם פונים אל דורות של קוראים ששואבים מהם השראה.
אכן, הספקות שהביע משה בדבר כישורי מנהיגותו לפני שהסכים לקבל על עצמו את השליחות מלווים אותו לאורך כל תקופת ההנהגה. משה הוא אנטי-מנהיג. משה ערל שפתיים, הוא אינו מאמין בכוחו, ולעתים קרובות הוא אף אינו מאמין בגאולה שהוא עצמו מוביל. היפוכם המלא של כל אחד מהקריטריונים שמנינו למנהיגות הכריזמטית מתנקזים אל דמותו של משה.

זה מזכיר לי את השבעה ,בסעודת השבעה של בר מזל ביתנו , הרב שלמה אלעזרי גיסי היקר אמר שאני נבחרתי להיות קצינה בצבא של הקדוש ברוך הוא,  בסעודת החודש קיבלת דרגות קצונה ובסעודת השנה העלו אותי לדרגה קיבלתי אות מלחמה ודרגות רמטכל אני לא בחרתי ה' בחר אותי בשנה שחמה קם מפעל הנצחה פועם ומשגשג שמעטים זוכים לו וכל כך רק להודות.

יש לי ספר בבית כולו על משה רבינו ומה זו המנהיגות הזו שיש ללמוד ממנה  דבר אחד חשוב זה שהמנהיג האנטי מנהיג הזה,  נולד מסירוב פקודה.

שפרה ופועה, המיילדות, מפרות פקודה  ועושות בדיוק הפוך ממה שפרעה מצווה  ואינן הורגות את הבנים הבכורים, כפי שהצטוו.

המיילדות מקבלות הוראה ברורה וחד משמעית להמית כל בן זכר והן מסרבות פקודה: "וַתִּירֶאןָ הַמְיַלְּדֹת אֶת-הָאֱלֹהִים וְלֹא עָשׂוּ כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר אֲלֵיהֶן מֶלֶךְ מִצְרָיִם וַתְּחַיֶּיןָ אֶת-הַיְלָדִים" (שמות א, יז).

שפרה ופועה, המיילדות העבריות, מסכנות חייהן ומסרבות לרצוח תינוקות. כאשר פרעה מזמין אותן לבירור בלשכתו הן ממציאות תירוץ ואומרות שהנשים העבריות יולדות עוד לפני שהן מספיקות להגיע. התירוץ  מתקבל, חייהן ניצלים.

המיילדות, מרים ויוכבד, בת פרעה – כל אלו הן נשים מיוחדות ואמיצות, ויש להן מקום מיוחד בפרשה. בפרשה אנו עדים למסירותן של נשים אלו.
בתיה בת פרעה שמסרה את נפשה בשביל לגדל את משה, שהרי היא הסתירה מפרעה את זהותו האמיתית, ובוודאי היה הדבר תוך סיכון עצמי גדול, שהרי אם היה מתגלה הדבר לפרעה אפשר שהיה מעניש אותה על שעברה על ציוויו.
כמה כח יש לנשים בעולם.

חוכמת נשים בנתה ביתה משפט חזק שמזכיר לנו כמה אנחנו חכמות ושאת הכל אנחנו יכולות לבנות בכוח חכמתינו .

המשך הפרשה הוא על החיבור החזק והאמיתי של משה ואהרון "וַיֹּאמֶר בִּי אלוהים שְׁלַח נָא בְּיַד תִּשְׁלָח. וַיִּחַר אַף אלוהים בְּמֹשֶׁה וַיֹּאמֶר הֲלֹא אַהֲרֹן אָחִיךָ הַלֵּוִי יָדַעְתִּי כִּי דַבֵּר יְדַבֵּר הוּא וְגַם הִנֵּה הוּא יֹצֵא לִקְרָאתֶךָ וְרָאֲךָ וְשָׂמַח בְּלִבּוֹ. וְדִבַּרְתָּ אֵלָיו וְשַׂמְתָּ אֶת הַדְּבָרִים בְּפִיו וְאָנֹכִי אֶהְיֶה עִם פִּיךָ וְעִם פִּיהוּ וְהוֹרֵיתִי אֶתְכֶם אֵת אֲשֶׁר תַּעֲשׂוּן. וְדִבֶּר הוּא לְךָ אֶל הָעָם וְהָיָה הוּא יִהְיֶה לְּךָ לְפֶה וְאַתָּה תִּהְיֶה לּוֹ לֵאלֹהִים". (פרק ד, פסוקים
מה אפשר ללמוד מהמדרש הכל כך יפה  שיחסי האחווה ששררו בין משה ואהרן היוו מודל למערכת היחסים ראויה בין אחים, קשר נטול קנאה ותחרות שכולו מושתת על אהבה וחיבה, התחשבות ברגשותיו של האח והקפדה על כבודו תוך הימנעות מגרימת צער. 
על-פי המדרש, לא מטעמים אנוכיים התנגד משה לקבל את שליחות הגאולה שהטיל עליו ה' , אלא מתוך הרצון שלא לצער את אחיו! כמה דוגמה ואיזה מודל נותן לנו משה רבינו אפשר לדבר עליו ימים שלמים.

איך אנחנו מרגישים שה' גואל אותנו ? גאולה מתחילה  בצעקה. 
"וַיֵּאָנְחוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעֲבֹדָה וַיִּזְעָקוּ וַתַּעַל שַׁוְעָתָם אֶל הָאֱלֹקים מִן הָעֲבֹדָה".
כדי שהמצב ישתנה, צריך קודם כל לרצות מאוד שהוא ישתנה. לצעוק, לזעוק, להתפלל שזה ייפסק מול כל צרה שבאה.
בני ישראל עדיין לא ידעו אז איך בדיוק להתפלל. לא היה להם נוסח.  בני ישראל היו אנשים פשוטים  שעבדו קשה, והצעקה היתה מעומק הלב , שנזכה תמיד לקשר ישיר עם ה' ותפילותינו יענו אמן.

השבוע נולד גם משה שלי זכיתי תודה ריבון עולם שיהיה לי רעייה מהמנה בביתי כשנולד משה רבינו נולד משה אלעזרי מזל טוב.

שבת שלום לכולכם ולכן תהיו חכמות תסרבו פקודה אם צריך.

על הכותבת: 
אסנת אלעזרי בעלת משרד אדריכלות עיצוב פנים ויועצת בטיחות אש.אסנת הקימה מפעל חסד "יפה כלבנה ברה כחמה" לעילוי נשמת בתה בר מזל זכרה לברכה.