בתמונה מימין: יוסי שריקי ז"ל וחברו חיים אוחנה (צילום: פרטי)

 

יוסי שריקי ז"ל, שנולד בשנת 1952 בעיר מקנס שבמרוקו ועלה ארצה עם משפחתו בשנת 1958, הלך לעולמו לפני כמעט שנתיים. השבוע נערכה אזכרה לזכרו במהלכה חבריו ומשפחתו סיפרו על האיש שכל כך אהב מוזיקה. שריקי, תושב בית שמש, שבילדותו למד בבתי הספר בעיר, היה בן 68 במותו. הוא נולד למשפחת מוזיקאים ידועה במרוקו - אביו מאיר היה נחשב לפייטן מוכר ואהוב בקרב רבים מחובבי המוזיקה.

לצדו של צביקה פיק וג'ו עמר

בצעירותו ניגן שריקי עבור הזמר צביקה פיק, מי שהיה נחשב באותם ימים לסופר-סטאר של המוזיקה בישראל. הוא גם ליווה בנגינה את ג'ו עמר, מחלוצי הזמר המזרחי והים-תיכוני בישראל, ואת סמי אלמגריבי, אחד ממבצעיה הנערצים ביותר של המוזיקה המרוקנית במאה ה-20. מי שעוד זכה לעבוד לצדו הוא חיים לוק, מהמובילים והמייצגים של הפיוט הצפון אפריקאי בעולם. כמו כן, לקראת סוף שנות ה-60 החל לשמש כגיטריסט בהרכבי מוזיקת רוק שהופיעו במועדונים במרכז, בהם ההרכב "הפנים הקטנות". 

ממייסדי להקות האנדלוסיה בבית שמש ובארץ

לאחר לא מעט זמן ועבודה אינטנסיבית, שריקי החל ללוות גם את אביו הפייטן בנגינה ובמקביל עשה את המעבר למוזיקה האנדלוסית. הוא ניגן במספר תזמורות אנדלוסיות, ובהרכבים מוזיקליים מקומיים וארציים, לצד גדולי הזמר האנדלוסי. בעקבות כך, הוא החליט לפתוח בבית שמש את "להקת אנדלוסיה של בית שמש", ובנוסף היה חלק ממייסדי התזמורת האנדלוסית הישראלית בה שימש ככנר הראשי. 

השפעתו המוזיקלית על בית שמש

מלבד היותו מוזיקאי גדול ומוערך, שריקי שימש כמורה למוזיקה בבתי ספר דתיים בעיר, בהם אליקים ועוזיאל. בבית ספר אליקים הוא הקים לראשונה מקהלה, ובבית ספר עוזיאל הוא הוציא לפועל פרויקט ענק לרגל חג החנוכה - קונצרט המאגד כ-120 ילדים להם הייתה זיקה רבה לתחום המוזיקה. כמורה וכאיש מקצוע מהשורה הראשונה, לא מעט פייטנים, זמרים, נגנים ומוזיקאים שונים למדו אצלו את יסודות המוזיקה האנדלוסית. בעשור האחרון לחייו הוא אפילו הכשיר קבוצות ילדים ממשפחות מעוטות יכולת בבית שמש לנגן בקמנג'ה, עוד וטאר, זאת לצד שירת פיוטים של יהדות מרוקו.

ימיו האחרונים

מצבו הבריאותי של שריקי החל להתדרדר בעקבות פטירת בנו - אייל שריקי ז"ל, לוחם כיבוי אש, שהלך לעולמו לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. הטרגדיה שפקדה אותו ואת משפחתו השפיעה גם על מצבו הפיזי, ולאחר מאבק ממושך בייסורי גוף קשים, הוא נפח את נשמתו ועלה בסערה השמימה לפני כאמור כמעט שנתיים - חמש שנים בדיוק אחרי פטירתו של בנו אייל.

 

אייל שריקי ז"ל (צילום: פרטי)

 

תרומתו למוזיקה הישראלית

"יוסי ז"ל היה מעורב באינספור פרויקטים מוזיקליים וחינוכיים במהלך הקריירה המיוחדת שלו, וכי אין ספק שיש לו חלק עצום בקידומה של המסורת המוזיקלית האנדלוסית והפיוט בישראל", מספרים חבריו הקרובים ומציינים כי "שבועיים לפני פטירתו, ערכה עיריית בית שמש ערב הוקרה עבורו. במהלך אותו הערב המרגש, העניק סגן ראש העיר לרעייתו של יוסי מגן הוקרה על תרומתו למורשת המוזיקה האנדלוסית בישראל. יהי זכרו ברוך".