בתמונה: הרב מאיר כהן (צילום: פרטי)

 

לכבוד חג החנוכה והדלקת הנר החמישי - הרב מאיר כהן, תושב בית שמש, בגילוי לב מספר על הנס שאירע לו: "בני היחיד, כשהיה בן שש, חלה בתסמונת נפרוטית סינדרום (מחלת כליה). נאלצנו לעשות לו בדיקה בבית חולים ולאחר שכל הריאות שלו התמלאו בנוזלים, הוא איבד את ההכרה והרופאים אמרו שחייבים להכניס אותו לחדר טיפול נמרץ כדי לחבר אותו למכונת הנשמה. הם אמרו שזה יקח יומיים-שלושה אך בפועל זה לקח שבועיים - עד נר שמיני של חנוכה ובנר זה לא נתנו לו סיכוי לחיות אבל בנס הוא התעורר וקם על הרגליים. אציין כי הרב עובדיה יוסף זצ"ל בכה עליו, הרב מרדכי אליהו זצ"ל, הרב יורם אברג'ל זצ"ל ועוד מספר צדיקים גדולים. היה לו משמיים ניסים ונפלאות בגדר הטבע כי כשהגיעה הילולת רבי יעקב אבוחצירא זצ"ל, הרב אברג'ל ממש העמיד אותו על הרגליים". 

גם ראש העיר ד"ר עליזה בלוך שיתפה אותנו בנס הפרטי שלה: "נס החנוכה שלי הוא הפסיפס האנושי של בית שמש, שמצליח בכל ימות השנה לשבור סטיגמות, להוכיח שאין דומה שמיעה לראייה והוא מייצר בעיר שלנו את היכולת לקדם יוזמות יחד. עיר שיש בה מבוגרים וגם צעירים, דתיים וגם חילונים, עולים וגם ותיקים שהמשותף לכולם הוא הרצון לייצר עשייה חיובית. למרות הרקעים השונים, כולם יחד מצליחים לפעול בשותפות למען עתידה של בית שמש וזה מרגש אותי מאוד. זה חלום שהופך למציאות איתנה יותר ויותר בכל יום. אני גאה בתושבי העיר, בשותפים לדרך ובאלו שמחפשים לתת מעצמם למען האחר. זה נס החנוכה שלי ושל כולנו. מאחלת לכל תושבי העיר חג שמח ושנרבה כולנו אור".

 

ראש העיר ד"ר עליזה בלוך (צילום: ארכיון שמשנט)

 

במהלך השנים האחרונות בית שמש עברה מספר שינויים שהאירו את העיר וסביבתה. להלן הבולטים ביותר: 

היכל התרבות: ההיכל ממוקם בסמוך למבנה קניון נעימי ובניין העירייה, ועל הקמתו אמונה החברה לפיתוח כלכלי של בית שמש. המתחם כולל היכל תיאטרון מתקדם וגדול, מערכת סאונד ותאורה מהמתקדמות בעולם, עיצוב חדשני ומתקדם ועוד. היכל התרבות החדשני אירח בפתיחה מוקדמת את חידון התנ"ך הארצי לנוער ובפתיחה הרשמית לפני כחודש וחצי הזמר קובי אפללו התכבד לחנוך את ההיכל. המופעים שמתקיימים במקום כוללים מופעי מוזיקה, הצגות לילדים, לנשים, וכן מופעים בשפה האנגלית ומופעים המותאמים לציבור דתי וחרדי. בהקמת ההיכל מושקעים מיליוני שקלים ובמקום ניתן למצוא שפע של חנייה.

 

היכל התרבות (צילום תמונות: האדריכל גיורא שפיר)

 

האצטדיון העירוני לכדורגל: 8 שנים – זה פרק הזמן שבו לא שיחקו משחק רשמי באצטדיון העירוני בבית שמש. הפעם האחרונה בה המגרש המקומי פתח את שעריו למשחק רשמי היה אי שם בשנת 2011, בעידן בו הקבוצה העירונית עוד התמודדה מול קבוצות שמשחקות היום בליגות בכירות יותר. בחודש דצמבר 2019 התרגשות רבה נרשמה בקרב חובבי הספורט שזכו לצפות מקרוב במשחק הבכורה שנערך באצטדיון בין עירוני בית שמש להפועל חורה. 

כביש 38 החדש: סיוט הפקקים נגמר לאחר שהגיעו לסיומן עבודות הכביש בחודש אוקטובר 2017. הרחבת כביש 38 לדרך דו מסלולית דו נתיבית כלל הפרדות מפלסיות בקטע משער הגיא עד בית שמש, הגדלת קיבולת הכביש וכושר העברת התנועה - נפח התנועה בכביש גדל משמעותית וצפוי להמשיך לגדול בשנים הבאות כתוצאה מהתפתחות העיר בית שמש והקמת יחידות דיור נוספות (רמת בית שמש ד' ו-ה'), כמו גם אזורי התעסוקה/תעשייה בסביבת העיר ושיפור רמת הבטיחות.

היסטוריה טלוויזיונית: בית שמש זוכה עונה אחר עונה בתכנית הריאליטי המוצלחת ביותר בטלוויזיה - האח הגדול. בפעם הראשונה, בשנת 2012, היה זה קותי סבג שגרף את המקום הראשון, ובפעם השניה, כעבור שנה, הייתה זו טהוניה רובל שיצאה מהבית כמנצחת הגדולה של העונה. השניים זוכים עד היום לאהדה גדולה בקרב רבים מתושבי המדינה. 

נילי בלאק: אמנית הלחימה תוצרת בית שמש שהפכה ל"שם דבר" בספורט העולמי לאחר שהוכתרה כאלופת העולם באיגרוף תאילנדי בשנים 2013, 2014, 2016, 2017, 2018 ו-2019. בלאק היא גם אלופת העולם בקיקבוקס לשנת 2015 ואלופת אירופה באיגרוף תאילנדי בשנים 2016, 2017 ו-2018. תארים נוספים: זוכת פרס ספורטאית השנה בטקס פרס הספורט הישראלי לשנת 2015 מטעם משרד התרבות והספורט ונבחרה לאחת מ-100 היהודים המשפיעים בעולם היהודי לשנת 2015 - עיתון אלגמיינר.

נילי בלאק (צילום: ארכיון שמשנט)