(צילום: אפרת מזור)

 

הכל כמעט ערוך ומוכן לקראת פתיחתו הרשמית של בית הספר למחול 'הקן' במרכז הקהילתי מאירהוף בבית שמש. בית הספר, שיושק באופן חגיגי בעוד כחודש לראשונה בתולדות העיר ויזכה לסיקור בערוץ כאן 11, גלי צה"ל וערוץ 13, מיועד לכל מי שרוצה לרקוד וליהנות, ויציע החל מגילאי גן ועד גילאי תיכון ומבוגרים שיעורי ריקוד הכוללים היפ הופ, ברייקדאנס, בלט קלאסי וגאז'. מטרתם העיקרית של מנהלי בית הספר והשותפים לרעיון היא להביא את הרוח של היצירה ושל המחול לקהל של בית שמש ולהעניק לילדים שכבר החלו בלימודי ריקוד ללמוד מהטובים ביותר בתחום. בנוסף לכך, בית הספר החדש שואף לבנות נבחרת מקצוענית ומוכשרת שתייצג את העיר בארץ ובעולם. 

פרופ' אמיר קולבן, מייסד להקת 'קולבן דאנס', בשיחה עם "שמשנט" מספר על ההחלטה להקים דווקא בבית שמש בית ספר למחול, מסביר למה לדעתו בית ספר בסדר גודל שכזה כן יכול להצליח בעיר מעורבת כמו בית שמש, ומתאר כיצד עובד שיתוף הפעולה בין בית הספר לרשת המרכזים הקהילתיים.  

 

אמיר קולבן (התמונה באדיבות המצולם, צילום: ורדה זילברברג)

 

האם לדעתך בית ספר למחול בסדר גודל כזה יכול להצליח בבית שמש? הרי העיר ידועה כעיר מעורבת - חרדים, דתיים לאומיים וחילונים.

"מחול הוא לא נושא שנוי במחלוקת. כל אחד ברגע כזה או אחר של החיים שלו רוקד. מי לא רוקד בחתונה? או במסיבת בר מצווה? או במסיבת טבע ביער? לכל פלח אוכלוסייה בבית שמש אולי יש העדפות שונות לגבי סגנון הריקוד, אבל בית ספר למחול שמאפשר לכל אחת ואחד לרקוד נראה לי לא רק אפשרי, אלא גם חשוב לחיים שמשלבים כושר גופני עם תחושת שמחה ותענוג".

למי מיועד בית הספר?

"'הקן'- בית הספר למחול מיועד לכל מי שרוצה לרקוד, בלי קשר לידע קודם או למצב גופני. הוא מיועד לכל מי שרוצה להקדיש יותר זמן ואנרגיה לדברים שעושים טוב בחיים, ורוצה ליהנות מהם. כמובן שאנו מתאימים את רמת השיעורים ליכולות של כל מי שפונה אלינו. כמו כן, יש כיתות שמיועדות רק לנשים, לגילאים שונים, החל מגיל גן חובה ועד למבוגרים".

הרעיון להקמת בית הספר למחול בבית שמש נולד הרבה בזכותו של סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי 'קולבן דאנס' רן שחר, תושב בית שמש, שהרגיש צורך לשפר את התדמית של העיר ולהביא לקהל הרחב תחום שהמודעות אליו בקרב רבים הנה גדולה. רן פנה עם הרעיון לסגן ומ"מ ראש העיר משה שטרית ולמנכ"ל רשת המרכזים הקהילתיים מימון בן חמו, שהתחברו באופן מיידי לחזון והחלו תוך זמן קצר בעבודתם המשותפת למען הקמת הפרויקט מול פרופ' קולבן.  

 

(צילום: אפרת מזור)

 

איך עובד שיתוף הפעולה ביניכם לבין רשת המרכזים הקהילתיים בעיר?

"שיתוף הפעולה בינינו הולך ונבנה בהדרגה תוך כדי הבנת הצרכים של העיר והיכולות של להקת 'קולבן דאנס' לתת מענה לצרכים האלה. זה לא מהלך פשוט, ולכן הוא ייחודי. אין עוד להקות מחול מקצועיות בארץ, או גופים אמנותיים אחרים ברמה של קולבן דאנס שעשו מהלך דומה, אז אנחנו אפילו לא יכולים ללמוד מהניסיון הנצבר של אחרים. אבל ככלל אני מרגיש שלכל הצדדים המעורבים יש עניין במטרה העיקרית המשותפת לנו - להפוך את בית שמש לעיר של מחול, למרכז מחול שמוכר ברמה הארצית".

מהן השאיפות העיקריות של בית הספר ומהי הייחודיות שלכם על פני בתי ספר אחרים בתחום?

"אנו שואפים, קודם כל, לשתף את תושבי בית שמש בחוויית מחול מהנה, כיפית, ומספקת. אבל חשוב לציין שמחקרים מדעיים רבים מוכיחים את מה שכולנו יודעים מההרגשה: נפש בריאה קשורה ישירות לגוף בריא. על פי מחקרים אלה, היתרון המרכזי של הריקוד לעומת פעולות ספורטיביות מועילות אחרות הוא בהפעלה של כל הגוף באופנים שונים ומגוונים (בניגוד לריצה או שחייה למשל). הריקוד מחייב גם הפעלה מתמדת של למידת תנועות ואפשרויות חדשות, מה שגם תורם משמעותית לפיתוח המוח, הקואורדינציה, התפיסה המרחבית ועוד". 

'הקן'- בית הספר למחול משלב את ההנאה הפשוטה מריקוד עם הידע המקצועי העמוק שמביא לבית שמש פרופ' קולבן, בן 67, כאמור המנהל האמנותי של להקת 'קולבן דאנס', שכיהן גם שנים ארוכות כדיקאן הפקולטה למחול באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. יש לציין כי לא מעט אנשי מקצוע נוספים שותפים בהקמת הפרויקט הגדול, ביניהם מנהל מרכז קהילתי מאירהוף איציק מהודר, מנהלת בית הספר אופיר רפפורט, וכאמור רן שחר מבית שמש. עוד יצוין כי בניית הסטודיו הענק, בעלות של יותר מ-100 אלף שקלים, הנה תרומה של בית הספר לעיר. 

מילה אחרונה לתושבי בית שמש ומטה יהודה.

"אני רואה בהגעת הלהקה שלי לבית שמש הזדמנות אדירה. בניתי את 'קולבן דאנס' במשך 25 שנה בירושלים והיום היא אחד מגופי האמנות המוכרים והמצליחים בארץ. אני מאוד אוהב לחלוק את הידע והניסיון שצברנו עם אנשים שמתעניינים במחול ומעוניינים לחוות את צדדיו היפים והמעשירים. התחלנו ונמשיך לפתח דיאלוג עם תושבים בבית שמש, העירייה ורשת המרכזים הקהילתיים, כדי ליצור מקום של אמנות, מקום של דיאלוג פורה ומפרה בינינו. אני מאוד מקווה לראות את התושבים מגיעים אלינו כדי ליהנות יחד בהאפשרויות החדשות שאנו מציעים לעיר בית שמש. בהזדמנות זאת, אני רוצה להודות בשמי ובשם רן שחר למר שלום אדרי ולשר התרבות מר חילי טרופר על התמיכה והעזרה במהלך הדרך". 

סגן ומ"מ ראש העיר משה שטרית לקראת פתיחתו המרגשת של בית הספר למחול מסר: "גדלתי בעיר שהתפארה והתברכה בלהקת מחול ייצוגית וחוגי מחול לילדים, וכחלק מהשאיפה שלי להחזיר לעיר היצע תרבותי וספורטיבי רחב, שמתי לעצמי מטרה להקים בית ספר למחול. רן שחר היקר תושב עירנו, שזה גם המקום להודות לו על העבודה המאומצת, עשה כאן חיבור מדהים בינינו לבין 'קולבן דאנס'. שיפצנו את המרכז הקהילתי במאירהוף והכשרנו חדרים וחללים כדי שיוכלו לתת מענה לתלמידים החדשים וסיכמנו על קשר הדוק עם להקת המחול הבינלאומית 'קולבן דאנס'. התוצר הוא בית ספר למחול ברמות הכי גבוהות שיש ולהקה שקבעה בבית שמש את הבית החדש שלה. אני רוצה להודות למנהל הלהקה אמיר קולבן על האמון והשותפות ולהודות למנהל מרכז קהילתי מאירהוף איציק מהודר ולמנכ"ל הרשת מימון בן חמו על ההובלה".

מנכ"ל רשת המרכזים הקהילתיים מימון בן חמו הוסיף כי "בית הספר למחול 'קולבן דאנס' במרכז הקהילתי מאירהוף הוא בית הספר המקצועי החמישי ברשת המרכזים הקהילתיים יחד עם בית הספר לתיאטרון, קונסרבטוריון, בית הספר לאמנות פלסטית ובית הספר לתקשורת. בתי הספר הוקמו מתוך כוונה לייצר מצוינות לצד קהילתיות. זו ההזדמנות להודות לסגן ומ״מ ראש העיר ויו״ר ההנהלה, משה שטרית, על החיבורים והתמיכה, ולחברי הנהלת הרשת - לאיציק מהודר וצוות מרכז קהילתי מאירהוף על האכסניה וניהול הפרויקט, ולחברי להקת 'קולבן דאנס' שזכינו שתפעל בעירנו וברשת המרכזים הקהילתיים. תודה מיוחדת גם לאמיר קולבן, מנהל 'קולבן דאנס', ולרן שחר על שיתוף הפעילות וההובלה המשותפת. אנו מזמינים אתכם להצטרף לבית הספר החדש למחול, לרקוד וליהנות. שיהיה בהצלחה".

האייטם על בית הספר שפורסם בערוץ 13>> https://www.youtube.com/watch?v=Ajuq3zqe1Ko

לינק ההרשמה לבית הספר>> https://bit.ly/3FfVu9m