בתום תהליך מתיש שהחל באלבניה והסתיים בקולומביה, הוצאות עצומות, מלחמות אינסופיות בביורוקרטיה והמון המון ציפייה - ישראל אוחיון (36), שנולד וגדל בבית שמש, ובן זוגו, אסף כהן (44), הפכו להורים במשרה מלאה. עכשיו, אחרי שכבר שבוע הוא אב מאושר, ישראל מרגיש בשל לדבר על המסע שעבר יחד עם בן זוגו, על הקשיים שמערימה המדינה על זוגות חד מיניים, ועל הרגע ששינה את חייהם.

 

בתמונה: ישראל אוחיון (צילום: באדיבות המצולם)

 

מתי ידעתם שאתם רוצים להיות הורים?

"הרעיון והרצון להפוך להורים התבשל כבר בשלבים הראשונים של הזוגיות. זה תמיד היה באוויר. אצל זוגות של גייז זה לא תמיד מובן מאליו כמו בזוגות סטרייטים וזה תהליך מורכב ויקר שדורש בשלות ואמצעים".

כמה זמן לקח התהליך? 

"התהליך בפועל לקח כשנתיים ונעשה באמצעות סוכנות פונדקאות ישראלית בשם תמוז. היא מספקת שירות להורים שרוצים להפוך להורים ומתמקדת בזוגות גייז. התחלנו את התהליך באלבניה אבל בפועל התהליך קרה בקולומביה כי המדינות תמיד מערימות קשיים בנושא וסוגרות את השערים לתהליך הזה, לכן הסוכנות תמיד מחפשת אפשרויות למדינות שונות".

איך אתה ואסף הכרתם?

"אני ואסף בזוגיות כבר 8 שנים. הכרנו דרך חברים משותפים ומאז לא נפרדנו לרגע. אחרי חודשיים עברנו לגור ביחד במבשרת ציון בדירה קסומה שעיצבנו - דירה שצופה לנוף ירוק של כרמים ויער". 

ספר לנו על הזוגיות שלכם.

"יש לנו זוגיות מדהימה שמושתתת על כבוד, שיתוף ותקשורת. אנחנו מספרים הכל אחד לשני, לא שומרים בבטן ולא שופטים".

מה דעתך על נושא הפונדקאות בישראל?

"המדינה מערימה הרבה קשיים ושוללת זכויות מהקהילה הגאה, בגלל תפיסות מיושנות ואינטרסים פוליטיים. כאילו שלאחד מגיע ולשני לא. מעבר לנטל הכלכלי העצום, הבירוקרטיה ארוכה ומתישה. גם לאחר שהילדה נולדה, יקח לנו חודש וחצי עד שהמדינה תאפשר לנו להיכנס לארץ. אנחנו מכירים זוגות שנתקעו בחו"ל חודשים ארוכים וכאלה שאין להם את האמצעים הכלכליים לעבור את התהליך. כרגע שנינו עצרנו את החיים שלנו, ללא יכולת לעבוד או לראות את המשפחה. לאחרונה בית המשפט הכריח את המדינה לתקן את החקיקה המפלה ולאפשר לזוגות חד מיניים לעשות פונדקאות בארץ כמו לזוגות סטרייטים, אבל הדרך לשינוי אמיתי עוד ארוכה. האפליה הרבה יותר רחבה ומתבטאת בעוד תחומים של  חיי הלהט"ב כגון נישואין". 

שתף אותנו בחוויה של להיות אבא ובצורה כה מיוחדת.

"זו חוויה עוצמתית ואנחנו מאושרים. חיכינו לזה הרבה מאוד זמן. הלידה הייתה מרגשת ובכינו הרבה. לצד זה, החיים משתנים ברגע ופתאום זה ברור לך שאתה לא המרכז, אלא התינוק. זו הרבה דאגה וחוסר שינה, אבל מתחלקים בנטל וזה עוזר ממש. ברור לי שלכל משפחה שיש תינוק חדש זה כמו לקפוץ למים ואי אפשר באמת להיות מוכנים, אבל במקרה כמו שלנו ההפתעה גדולה יותר מאחר שלא היינו נוכחים בהריון עצמו במהלך תשעה חודשים וזה התנהל ממרחק כשהפונדקאית נושאת את הילדה שלנו במדינה רחוקה. היינו מעורבים בכל התהליך, הבדיקות והאולטסאונד, אבל ממרחק דרך ווטצאפ ומיילים. לשמחתנו נוצר קשר מדהים עם הפונדקאית ובעלה. זה תהליך ששינה את החיים לכל אחד מהצדדים".

ישראל, שכאמור נולד וגדל בבית שמש, הוא מעצב שמלות כלה מהטובים והמוכרים בעולם האופנה. לאחרונה הוא הפך גם לבעלים של סטודיו לשמלות כלה במבשרת ציון. אסף, שנולד וגדל בחיפה, הוא מנהל שירות ייעוץ לאזרח בעיריית ירושלים. 

 

ישראל בסטודיו החדש (צילום: פרטי)

 

"כשבוע לפני הטיסה לקולומביה חנכתי סטודיו חדש במבשרת ציון. סטודיו מטורף שלא דומה לשום סטודיו אחר בארץ. העיצוב של המקום צרפתי ומוקפד, מתכתב עם שמלות הכלה שלי ויוצר לכל כלה חוויה מזמינה, יוקרתית ויוצאת דופן. אני כל כך גאה במקום הזה שהוא המשך ישיר לעבודה אינטנסיבית של שנים בתעשיית האופנה והכלות. זו תקופה מרגשת מאוד בחיינו. זה בעצם שתי לידות שהתרחשו במקביל", מוסיף ומסכם ישראל.