היום חמישי, 4.11, מסתיים קורס קצינים מחזור 61, אחד ממסיימי הקורס - הצוער עוז עמוס ממושב נחם. עוז בן למשפחה בעלת עבר צבאי: אביו היה סגן אלוף במילואים שהשתתף בכל מלחמות ישראל מיום כיפור ועד למבצע צוק איתן, אחיו לחם במלחמת לבנון השנייה, אח נוסף היה קצין בגבעתי בזמן מבצע עופרת יצוקה ואח נוסף של עוז, משרת בקבע בחיל הים.

עוז המשרת בצבא במשך שנתיים וארבעה חודשים, יצא כעת לקצונה מחטיבת גבעתי.

כמי שגדל במשפחה עם עבר והווה צבאי מרשים, נראה שההחלטה להתגייס לקרבי הייתה טבעית עבורך?

"חד משמעית. מאז שהייתי ילד קטן, ידעתי שאין דבר כזה לא להתגייס לקרבי. אצלי בבית אם יש לך את הפרופיל הרפואי המתאים, אין סיבה שלא להתגייס לקרבי".

איך אתה מתאר את החוויה לגדול במשפחה צבאית?

"לגדול במשפחה צבאית זה לגדול בבית מלא סיפורים. זה תחרויות סמויות, גאוות יחידה, סיפורים בשולחן שישי - החל ממלחמת יום כיפור והלאה, עד למבצעים האחרונים. אתה מגיע מוכן לצבא, כולם מבינים אותך, יודעים מה אתה חווה, וזה עוזר בחוויה שלך".

האם יש סיפור צבאי מיוחד מהעבר (או ההווה) הצבאי שלך או של בני משפחתך שתרצה ותוכל לשתף?

"לאבי יש מור"קים רבים, אח שלי היה מפקד מחלקה במבצע עופרת יצוקה ואח נוסף לחם בצוק איתן. אני מעדיף שלא להיכנס לפרטים, אני לא בקיא בכל הסיפור, אבל הם בנו בי הרבה מתחושת השליחות".

איך הגעת להחלטה לצאת לקצונה?

"תמיד ידעתי שאצא לפיקוד. כשהגעתי לתפקיד הסמל, הבנתי שאני רוצה להניע את המחלקה על פי הערכים המובילים אותי, היה לי חשוב להשפיע ולפתח את אנשיי ולהשאיר חותם. בנוסף, אני חושב שהצבא תורם לנו המשרתים, לפיתוחינו האישי והיה חשוב לי לתרום לו בחזרה. אני מרגיש שאני מסב גאווה למשפחה שלי ולעצמי".

איך עבר עלייך הקורס? מה תיקח ממנו במיוחד?

"הקורס היה משמעותי עבורי, זאת הייתה כברת דרך ארוכה. שמונה חודשים בהם למדתי איך להיות קצין בצבא ההגנה לישראל - צבא העם. אני לוקח מהקורס הרבה כלים פיקודיים שצברתי במהלכו, וכמובן שגם חברים לחיים".

מה תמליץ לחיילים שמעוניינים לצאת לקצונה?

"תצאו לקצונה! זה אתגר משמעותי, תיקחו את ההזדמנות הזו ותהיו הגרסה הכי טובה של עצמכם. זאת הזדמנות שתהיה רק פעם בחיים ותשנה אתכם מקצה לקצה! אני ממליץ לכם לצאת ולתרום כי אם לא אתם - אז מי?"

מה הן השאיפות שלך כקצין?

"השאיפות שלי הן שאצליח להשפיע על החיילים שלי באופן משמעותי, לבצע את ייעודי בשגרה ולהיות מוכן בכל עת ליום הפקודה".

מה אתה מאחל לעצמך לעתיד בצבא בפרט ובחיים בכלל?

"בצבא, אני מאחל לעצמי להיות שלם עם החלטותיי, בין אם אשאר בקריירה צבאית או שאשתחרר. אני רוצה להצליח בכל תפקיד שאבצע ולהצטיין בו. בחיים, אאחל לעצמי לזכות להשפיע על אנשים ולהמשיך להתפתח".

המשפחה הערב, בטקס סיום קורס הקצינים

עם האחות שלגית צור בטקס הערב

הראיון התקיים באדיבות דובר צהל.