עו"ד עידן בוטבול, בן 31, תושב בית שמש, נשוי לליזי ואב לשלושה ילדים - אורי אליהו, שירה ואריאל, הוא סנגור במשרד של עו"ד ארז בר-צבי, משרד ירושלמי ותיק וידוע המתמחה בדין הפלילי ובדיני תעבורה. אביו, עו"ד אלי בוטבול, בעל משרד מוכר בבית שמש העוסק בדיני משפחה ובמשפט אזרחי, וניתן לראות את עידן גם שם מעת לעת.

אתמול, רביעי, עו"ד בוטבול התראיין לחדשות ערוץ 13 על רקע סיפור סחיטת המיליונים מבכיר בשירות הציבורי. תוך זמן קצר, הראיון שלו למהדורה המרכזית גרף לא מעט תגובות, כאשר הסיפור עצמו זעזע רבים מאזרחי המדינה. בשיחה עם שמשנט הוא מספר על החשיפה הגדולה של הסיפור המורכב, על הקשר בטיפול המשפטי שהיה לו עם יגאל עמיר ועל הימים בהם היה שוער מחונן במועדון הכדורגל בית"ר ירושלים.  

ספר לנו על הפרשה הגדולה ששודרה אמש במהדורה המרכזית של חדשות 13.

"מדובר בפרשה עם מספר מעורבים. לטענת המדינה, החשודים תכננו ליצור קשר עם אנשים אקראיים שמחפשים מפגשים מיניים עם בחורים תמורת תשלום, לקחת את כספם ולהיעלם. לפי הטענה, המעורבים יצרו קשר עם אדם שביקש לקיים מפגש מיני תמורת תשלום, גילו שמדובר בדמות בכירה מאוד בשירות הציבורי ולאחר שהגיע למפגש – צילמו אותו ודרשו ממנו כספים תמורת שתיקתם ואי פרסום הצילומים. היקף הסחיטה לא ברור עדיין. כתב האישום המקורי מתאר סחיטה של 2.5 מיליון שקלים, לאחר מכן כתב האישום תוקן כך שנטען שמדובר בסחיטה של 1.8 מיליון שקלים ולאט לאט אנחנו מבינים שמדובר בהיקפים נמוכים יותר. למרות ריבוי המעורבים באירוע הסחיטה, המדינה מחליטה להגיש כתב אישום בעבירות חמורות של סחיטה באיומים בצוותא ועבירות נלוות נוספות נגד אחד המעורבים ונגד אשתו, שלטענת המדינה ידעה על הסחיטה ולקחה חלק פעיל בה. המשרד שלנו מייצג את שני הנאשמים, כאשר עו"ד בר-צבי מייצג את הנאשם ואני את אשתו הנאשמת. 

"ביחס לנאשמת, לטעמי מדובר בכתב אישום חלש, תלוש ומופרך. מטבע הדברים ומאחר שהתיק מתנהל בבית המשפט לא ניתן לפרט יתר על המידה, אך אסתפק בכך שאומר שאין ראיות שמצביעות על מעורבות של הנאשמת בסחיטה או באיומים, או ראיות על כך שאותה אישה שמתוארת בכתב האישום כמי שלקחה חלק בסחיטה היא אכן הנאשמת. לטעמי לא ניתן להוכיח גם שהיא ידעה על מעשי הסחיטה הנטענים. מעבר לכך, גם אם נניח שהנאשמת ידעה על המעשים – מודעות לבדה לא מספיקה להוכחת עבירה, בטח לא עבירה כל-כך חמורה של ביצוע בצוותא של סחיטה באיומים בסך מאות אלפי שקלים. הרי אם כך, ניתן לומר שרוב נשות העבריינים במדינה ובכלל הן עברייניות בעצמן. המדינה לוקחת אישה צעירה, אמא לילדים ללא כל מעורבות קודמת בפלילים והופכת אותה לנאשמת בתיק חמור על בסיס שברי ראיות, כשמנגד אנחנו יודעים שישנם גורמים נוספים שמודים במעורבותם בעבירות ושאין מחלוקת שחלקם בפרשה גדול בהרבה מהמעשים המיוחסים לנאשמת, אבל המדינה מסיבותיה שלה בוחרת לא להגיש נגדם כתב אישום. אני מקווה ומאמין שהתיק יתמוסס בבית המשפט ושהנאשמים יזוכו מהעבירות המיוחסות להם".

 

עו"ד בוטבול במהדורת החדשות (צילום מסך ערוץ 13) 

 

אין זו הפעם הראשונה ששמך מוזכר בפרשות גדולות שזכו לסיקור בתקשורת הארצית. בעבר שמך אף נקשר בטיפול משפטי הנוגע ליגאל עמיר.

"כמו שכולם יודעים, יגאל עמיר הורשע ברצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל ומאז הוא מרצה עונש מאסר עולם שלא נקצב. לפני כשנתיים פורסמה בתקשורת שיחת טלפון בין עמיר לבין יואב אליאסי "הצל", בה נשמע עמיר מבקש את עזרתו של אליאסי לפרסום כל מיני מסרים באמצעות הפלטפורמות השונות של אליאסי ברשת, כדי "לשנות את מפת התקשורת" בישראל וכדי לקדם קבוצת אנשים שהתאגדו ומעוניינים להשפיע על המפה הפוליטית בישראל. השיחה, שבוצעה מהכלא, הגיעה כמובן לידי שב"ס ואלו טענו שעמיר הפר את פקודות שב"ס והטילו עליו סנקציות חריפות מאוד. באותו זמן המשרד שעבדתי בו ייצג את עמיר בעניינים שונים, ובין היתר בעניין הזה. הגשנו עתירה מנהלית נגד החלטת שב"ס להטיל סנקציות על עמיר, ובמהלך הכנתה נפגשתי עם עמיר מספר פעמים באגף השמור בו הוא נמצא בכלא. באותם ימים יצא לאקרנים הסרט "ימים נוראים" שמדבר על רצח רבין והתקופה שקדמה לו, והיתה לנו שיחה מעניינת על העתירה בכלל ועל רצח רבין בפרט. כמובן שמטבע הדברים לא אחשוף את תוכן השיחה".

בקרב הצעירים יותר הנך מוכר כשוער כדורגל שאף שיחק בקבוצות הנוער והנערים של בית"ר והפועל ירושלים. איך "התגלגלת" מעולם הספורט לעולם המשפטים?

"הכדורגל זו אהבת נעורים. שיחקתי עשר שנים גם במחלקות הנוער והבוגרים של בית שמש וגם במחלקות הנוער בבית"ר ובהפועל ירושלים, כולל אימונים אישיים אצל מאמנים פרטיים. בסוף גדלים, ויש את החיים עצמם, ואתה מבין שלמרות הקלישאות לא כל שאיפה או חלום ילדות מתגשמים. במהלך החיים צריך לדעת לבחון את הדרך ובמידת הצורך לחשב מסלול מחדש. כשמתבגרים, נכנסים שיקולים נוספים למשוואה, מעבר לאהבה ולחלומות ילדות. שיקולים של עתיד תעסוקתי, פרנסה, סיכויי הצלחה, עניינים אישיים כמו הדת. תמיד היה ברור לי שאני רוצה להחליט בעצמי מה יהיה המקצוע שלי ולא "להתגלגל" למקצוע מזדמן, ואחרי שהבנתי שהכדורגל יכול להיות נחמד כתחביב ופחות כמקצוע – ההחלטה להיכנס לעולם המשפט היתה די קצרה וקלה מבחינתי. בסופו של דבר אני זוכה להתפרנס ממקצוע שבחרתי ושאני אוהב, הגם שמדובר בעבודה תובענית וקשה, ולעיתים גם קשה נפשית. כנראה שהבחירה במקצוע הזה היא לא מקרית. בדיעבד אני יכול לחשוב על המון קווים משיקים בין כדורגל למשפטים בכלל, ובין שוער לסניגור בפרט".

מהן השאיפות שלך בתחום?

"להמשיך להתפרנס ולעשות את מה שאני אוהב. להמשיך להרגיש את האדרנלין והריגוש. התחום הפלילי בייחוד הוא תחום שתמיד לומדים בו דברים חדשים ותמיד יש לאן לשאוף ולהתקדם". 

מילה אחרונה לסיום. 

"הרבה פעמים אנשים שומעים על תיקים מתוקשרים ומתיימרים להיות שופטים ותליינים על בסיס כתבה בעיתון או בטלויזיה. צריך להבין ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן". לא תמיד מה שמתואר בכתבות ובתקשורת משקף את המציאות. לא תמיד מה שמסופר בכתב האישום הוא נכון או מדויק. לא תמיד מי שמואשם הוא באמת עבריין. הכתבים, התובעים שכותבים את כתב האישום ואפילו שופטים שדנים בתיקים האלו הם כולם בני אדם. ובמקום שבו יש בני אדם ישנן גם טעויות".