נציגי הקהילה האתיופית בשכונת בר אילן פנו לפני מספר שנים, באמצעות עמותה לעירייה - בבקשה להקצות עבורם שטח בבר אילן למטרת בניית בית הכנסת ומקום להנצחת מורשת הקהילה האתיופית שיקרא על שם הקייס הדנה ז"ל. בין המבקשים בניו של הדנה: ראובן ויצחק. 

הקייס הדנה (רפאל) טקויה ז"ל, שימש כהסמכות הדתית הראשית בביתא ישראל, היה מחנך, מנהיג דתי ופעיל עלייה וציבור של יוצא אתיופיה בישראל. הוא הלך לעולמו ב-8 בנובמבר 2020, למרבה הצער יום לאחר פטירתה של רעייתו אלמיטו ברהנו ז"ל. 

בתמונה קייס הדנה ורעייתו אלמיטו זכרם לברכה

 מבקשי השטח בבר אילן, הינם דיירים בשכונה, הסביבה ואף משכונות מרוחקות יותר. הם טוענים כי בקשתם להקצאת השטח נדונה ואושרה בתקופתו של ראש העיר מר משה אבוטבול (חה"כ מטעם ש"ס כיום) אך השנה, למרות שהשטח כבר הוקצה עבורם, נאמר להם מטעם העירייה שעליהם להגיש בקשה חוזרת השנה בהתאם להנחיות למשרד הפנים. 

העמותה המייצגת את הקהילה, אכן הגישה את הבקשה השנה בפעם השנייה. המבקשים מציינים כי היועץ המשפטי של העירייה פנה בשמם למשרד הפנים לברור ותמיכה בבקשתם.  

להפתעת המבקשים הם  גילו  לאחרונה כי ישנן  שתי עמותות נוספות (חרדיות) המבקשות להקצות עבורם את השטח המדובר. 

המבקשים תוהים מה נשתנה מאז בקשתה של העמותה המייצגת את הקהילה? למרות שהבקשה נדונה ואושרה בתקופתו של ראש העיר משה אבוטבול והעמותה מצדה בצעה את התהליכים הנדרשים ואף גייסה ושלמה לא מעט כספים עבור המטרה? (לטענתם  כ300 אלף שקל, בין היתר עבור תוכניות, אדריכל, מי שמש ועוד)

יצחק הדנה בנו של הקייס הדנה ז"ל: "אבי ז"ל חסך במשך שנים רבות לבניית בית כנסת שישמש את הקהילה האתיופית בעיר וינציח את מורשתה של העדה". 

לאחרונה העירייה פירסמה באתר העירייה הודעה בעיניין בקשות להקצאת מקרקעין עם כתובת השטח ושמות המבקשים, וכל המעוניין להביע התנגדות  שההקצאה תינתן לאחד מהמבקשים, מוזמן להגיש את התנגדותו לועדת ההקצאות עד לתאריך  - 17.10.21 

מבקשי השטח המדובר פנו בעקבות השתלשלות העיניניים לעו"ד שרה זלמנוביץ שתייצג אותם מבחינה משפטית ובמידה ובסופו של דבר השטח לא יינתן להם הם מתכוונים לצאת במאבק חברתי, משפטי וציבורי בעיניין. המבקשים מדגישים כי השטח הובטח להם וכי בכל העיר לא קיים בית כנסת של יוצאי העדה האתיופית והם מקווים ומצפים שועדת ההקצאות תאשר עבורם את השטח. הם אינם מעוניינים לחלוק את השטח עם עמותות נוספות.

תגובת עיריית בית שמש:

"פרוטוקול ועדת הקצאות 169 התכנס לאחר סיום הפרסום הראשון לדיון בין היתר גם בבקשת ההקצאה של עמותת "אורית צ'ין של יהודי אתיופיה". על בקשה זו הוגשו עוד 2 בקשות מקבילות של עמותות נוספות. על פי נוהל הקצאות של משרד הפנים יש לציין בפרסום השני את כל שלוש העמותות. 
נוסח הפרסום על פי הנוהל הוא שכל מתנגד יגיש את התנגדותו במכתב המפרט את טיעוניו. בפרוט ההחלטה צויין כי מאושר לפרסום שני לשלוש העמותות  במשותף. ההחלטה בעצם הבקשה תתקבל בדיון הבא רק לאחר סיום הפרסום השני".

בתמונה בכנס פעילי הקהילה שהתקיים בשבוע שעבר.

מדוברות ח״כ משה אבוטבול נמסר:

״כיום ראה"ע לשעבר משה אבוטבול אינו מצוי בנושא ואין זה בתחום אחריותו כחבר כנסת.

עובדתית, אכן הוקצה על ידו בעבר שטח לבניית מרכז תורני לקהילה האתיופית.

הח״כ פעל רבות במשך השנים למען הקהילה האתיופית בבית שמש ואף הקים מועדון לבני הקהילה. 

הח״כ מאחל הצלחה לתושבי העיר בית שמש בה הוא גר״.

בתמונה הראשית: השטח המדובר. 

מצ"ב קישור לאתר העירייה למבקשים לשלוח מכתב התנגדות להקצאת השטח. הפרטים תחת השם: 

אורית צ'ין של יהודי אתיופיה

https://www.betshemesh.muni.il/100504/