בתמונה: איציק חזן בפעולה (צילום: פרטי)

 

השריפה שפרצה בהרי ירושלים ליד היישוב בית מאיר שבמועצה אזורית מטה יהודה ותוך זמן קצר התפשטה לצובה, עין נקובא, עין ראפה וגבעת יערים, נחשבת לשריפה הגדולה ביותר בהרי ירושלים ביחס לשריפות שתועדו בשנים הקודמות. על פי חקירה ראשונית  בלבד - ההערכות הן כי שריפה זו נגרמה על ידי אזרחים, אך טרם ידוע אם בשוגג או במכוון. 

בשריפת הענק פעלו כוחות רבים של כיבוי, צה"ל, משטרה, קק"ל ועוד, כאשר בתחילתה ובמהלכה פונו מבתיהם כאלפיים תושבים, בהם תושבי היישובים כסלון, רמת רזיאל וגבעת יערים וחלק מתושבי בית מאיר, שואבה ובית החולים הפסיכיאטרי איתנים. לוחמי האש מאזור בית שמש ומטה יהודה היו הראשונים שפקדו את השטח והחלו בפעולות כיבוי הדליקה.

אחד הלוחמים שפעל בשטח זמן רב הוא איציק חזן (34), תושב בית שמש, נשוי ואב לשלושה ילדים, שרק לאחרונה סיים קורס הדרכה בו הסמיך כ-140 לוחמי אש חדשים. חזן, שבילדותו היה צופה אש ובצבא שימש כמש"ק כיבוי אש תעופתי, בראיון לשמשנט מספר על עבודתם היומיומית של לוחמי האש ועל הרגעים בהם הם נתקלים בקשיים.

 

חזן במהלך עבודתו (צילום: פרטי)

 

תאר לנו כיצד התמודדתם עם שריפת הענק שפרצה השבוע בהרי ירושלים.

"לוחמי האש מתחנת כבאות והצלה בית שמש מחוז ירושלים פעלו בשריפה שפרצה בהרי ירושלים תוך סיכון ממש וודאי לחייהם, זאת על ידי חתירה למגע עם האש שהשתוללה בחסות החום והרוחות וסיכנה יישובים, בעלי חיים ורכוש של אזרחים. לולא אומץ ליבם של לוחמי האש, הנזק היה הרבה יותר חמור וכואב". 

אלו פעולות כיבוי אתם מבצעים על מנת למנוע את התחדשות השריפה?

"מה שאנחנו עושים על מנת למנוע התחדשות של השריפה זה פשוט להמשיך בשבוע הקרוב להיות בשטח 24 שעות ביממה ולהיכנס עמוק אל תוך השטח. בנוסף, להמשיך בכיבוי סופי ויסודי של כלל המוקדים הקטנים שנשארו וכך בעצם לבלום את התחדשות הדליקה. כמו כן, חשוב להדגיש כי העבודה הזאת של כיבוי סופי ומוחלט מצריך מאמץ עילאי של לוחמי האש. הלוחמים צריכים להגיע לכל נקודה ונקודה בוערת בתוך השטח הטופוגרפי המורכב הזה". 

ספר לנו על קורס המדריכים שסיימת בתחילת החודש.

"לאחרונה סיימתי תקופה בת ארבעה וחצי חודשים, אשר במהלכה הייתי חלק מסגל הדרכה שהכשיר 140 לוחמי אש חדשים שנכנסו למערך הכבאות. אין תחושת סיפוק גדולה מזו שאתה מקבל אזרח ומוציא אותו לוחם אש מקצוען ומיומן. את רוב החניכים שהפכו ללוחמים פגשנו בשריפה בהרי ירושלים, זאת כחלק מגיוס כללי שנערך בכל מערך הכבאות בארץ". 

בילדותך היית צופה אש ובצבא שימשת כמש"ק כיבוי אש תעופתי. מה משך אותך לעסוק דווקא בתחום זה?

"בחרתי בעבודה הזו בגלל מספר סיבות, אבל העיקרית ביותר היא תחושת הסיפוק של הצלת נפש ורכוש באופן יומיומי. להציל חיים זו זכות גדולה". 

 

לוחמי האש מבית שמש (צילום: פרטי)

 

מהו הסיפוק הגדול ביותר שלך מעבודתך?

"הסיפוק הגדול ביותר מעבודתנו הוא שבתור כבאים אנחנו יודעים שהענקנו סיוע ועזרה לאזרח או לבעל חיים שהיה במצוקה ובמצב של חוסר אונים, ורק בזכות פועלנו הוא ניצל. לא משנה באיזו סיטואציה מדובר, תמיד אנו פועלים לעשות את עבודתנו בצורה הטובה ביותר".

מילה אחרונה לתושבי בית שמש ומטה יהודה.

"לתושבינו היקרים, אני יכול להגיד שבתחנת כבאות והצלה בית שמש, התחנה שמעניקה שירותי הצלה 24/7 לכל מי שנמצא בצרה, יש את המפקדים והלוחמים האמיצים והמקצוענים ביותר שיש בארץ. כולם יכולים לישון בשקט ולהמשיך לחיות ללא אף חשש".