חששותיו של עובד בכיר (60) שמא החלה פושה בגופו מחלה גנטית קשה, כמעט ומנעו ממנו לזכות בתגמולים במיליוני שקלים מהמוסד לביטוח הלאומי (המל"ל). רק לאחרונה, בתום ארבע שנים רצופות של בדיקות, טיפולים רפואיים ומאבק משפטי מתיש, קיבל בית הדין האזורי לעבודה בירושלים את ערעורו, אותו הגיש באמצעות עו"ד דורית פילו, וכך נכפה על המל"ל להכיר בו כנפגע עבודה, ולשלם לו תגמולים.  

כל הסיפור החל באוקטובר 2016, אז נהג העובד הבכיר במכוניתו בדרכו לפגישה עם לקוחות, כאשר לפתע הגיח מצדו רכב שלא עצר בתמרור "עצור", והתנגש ברכבו חזיתית. גופו של העובד הוטח קדימה ואחורה בעוצמה רבה, כשהמכונית עצמה ניזוקה קשות ("טוטאל לוס"). תיעוד התאונה עצמה ממצלמת רכבו - סייעה לו לאחר מכן במאבקו המשפטי. 

לאחר התאונה החל העובד לסבול מכאבים בצווארו, אולם מכיוון שגם בעברו סבל מכאבי צוואר קלים, הוא סבר כי מדובר בתופעה זמנית שתחלוף. משכך לא פנה העובד לקבלת טיפול רפואי ולא ייחס את כאביו לתאונה. כשבוע לאחר מכן, החל העובד לסבול מכאבים ברגל שמאל, אך גם אז לא קישר זאת לתאונה. לדברי עוה"ד פילו, במהלך ארבעת החודשים הבאים החל סובל העובד מכאבים ברגל שמאל שהלכו והתגברו עד שגרמו לו לקשיי הליכה משמעותיים, ורק אז פנה לראשונה לרופאת משפחה והתלונן על מצבו. 

לדבריו, הוא לא התעכב סתם. האיש גילה לרופאה שהוא חושש שמא מדובר בסימניו הראשונים של ניוון שרירים, מחלה ממנה סבל אביו, וגם אצל אביו התבטאה תחילת המחלה בכאבים ברגל שמאל. לדברי עוה"ד פילו, רופאת המשפחה שללה ניוון שרירים, אך אבחנה בטעות כי הוא סובל ממחלת 'גאוט' (דלקת מפרקים). מנקודה זו ואילך, מצא את עצמו העובד מתרוצץ בין רופאים מומחים ובדיקות רפואיות, כשאת כולם הוא משתף בפחדיו כי מדובר בניוון שרירים. בינתיים, מצבו הרפואי רק הלך והתדרדר, והוא החל סובל גם מחוסר תחושה ברגל ובקושי הצליח ללכת. 

לבסוף, משהגיע לבדיקת נוירוכירורג, שאבחן כי הוא סובל מבלט דיסק עם לחץ על עמוד השדרה, השכיל אותו מומחה לשאול אותו האם במקרה הוא עבר תאונת דרכים לאחרונה, והעובד הבכיר ענה בחיוב. על פי תוצאות הסריקה המליץ לו הרופא לעבור ניתוח בעמוד השדרה, ולאחר שהעובד התייעץ עם הרב פירר, הוא עבר ניתוח בצווארו אצל מומחה מומלץ, אך חרף הניתוח, מצבו הגופני המשיך להתדרדר, והוא נאלץ להפחית משמעותית את שעות עבודתו.

משכך, הגיש העובד תביעה למל"ל להכיר בו כנפגע עבודה, אולם תביעתו נדחתה, בנימוק כי קיים פער זמנים ממועד התאונה ועד למועד שבו פנה לראשונה לקבל טיפול רפואי, פער המנתק את הקשר הסיבתי בין התאונה לבין הנזק הרפואי שנגרם לו. גם בקשה לדיון מחדש אותה הגיש העובד למל"ל -  נדחתה.

בשלב זה פנה העובד אל עו"ד פילו אשר הגישה בשמו תביעה לבית הדין האזורי לעבודה כנגד החלטת המל"ל. בתביעה טענה עו"ד פילו כי העובד ציין בפני המל"ל כמה וכמה פעמים, כי רק מכיוון שאינו רופא, הוא לא קישר בין מגבלותיו הרפואיות לתאונה, וכי היה שבוי בחרדותיו, שמא הוא סובל מניוון שרירים. "לא ייתכן שהעובדה שהתובע לא קישר בין הדברים, שאכן ידועים לרופאים ולא לאדם מן היישוב, תהיה לרועץ עבורו", טענה עו"ד פילו.

עו"ד פילו ביקשה מבית הדין לעבודה להורות למל"ל להשיב את התיק לפקיד התביעות, כדי שזה יורה על מינוי ועדה רפואית, שתדון בהיקף הנכות שנגרמה לעובד בעקבות התאונה. 

המל"ל, מנגד, נשאר מבוצר בעמדתו, לפיה אין כל קשר סיבתי בין התאונה לבין מגבלותיו של העובד הבכיר. בנוסף, לפתע המל"ל טען כי תאונת הדרכים בכלל לא היתה במסגרת עבודתו ולכן זו אינה תאונת עבודה. עו"ד פילו עיינה בתיק המל"ל ובו מצאה החלטה של פקידת התביעות דווקא להכיר בתאונה כתאונת עבודה. על כן, היא ביקשה לזמן לעדות את פקידת התביעות. לאור זאת, נסוג המל"ל מעמדתו והכיר בתאונה כתאונת עבודה.

בהמשך, כדי להכריע בסוגיה שבמחלוקת לגבי פגיעתו של העובד, הורה בית הדין למנות נוירולוג מומחה, שקבע בחוות דעתו כי "לתאונה יש קשר לנזק שנגרם לעמוד השדרה, שמתבטא בהפרעות חולשה ותחושה בארבעת הגפיים". אולם, גם לאחר קבלת חוות דעתו של הנוירולוג המומחה, המל"ל לא ויתר, והגיש בקשה לבית הדין למנות מומחה רפואי נוסף מתחום האורתופדיה. עו"ד פילו התנגדה לבקשה, בטענה, כי יהיה בכך, כדי להאריך את הדיון בתיק שלא לצורך.

השופט קיבל את טענת עו"ד פילו וקבע, כי אין צורך במינוי מומחה נוסף, שכן חוות דעתו של המומחה הנוירולוגי ברורה וחד משמעית, ומצביעה על קשר סיבתי בין המגבלות הרפואיות מהן סובל התובע, לבין התאונה אותה עבר. לאור זאת, הסכים המל"ל להכיר בקיומו של קשר סיבתי בין תאונת הדרכים שעבר העובד לבין הליקוי הנוירולוגי ממנו הוא סובל. בהתאם, הגיעו הצדדים להסכמות, לפיהן העובד הבכיר יוכר כנפגע עבודה, המל"ל ישלם לו דמי פגיעה כחוק וועדה רפואית תקבע את שיעור נכותו עקב התאונה והשלכותיה. להסכמות אלה העניק בית הדין האזורי לעבודה בירושלים תוקף של פסק דין, וקבע, כי המל"ל יישא גם בהוצאות המשפט של העובד. 

בימים אלה ממתין העובד הבכיר לוועדה הרפואית של המל"ל. לדברי עו"ד פילו, בהתחשב בהכנסתו הגבוהה של הבכיר, ובשל היקף מגבלתו והפגיעה בכושר השתכרותו, ניתן להניח בוודאות רבה שהתגמולים אותם הוא צפוי לקבל מהמל"ל, מעתה ועד לשארית חייו, יסתכמו במיליוני שקלים.

משרד עו"ד דורית פילו (בתמונה. צילום: קרן מזור) https://dplaw.co.il/מתמחה בתחום הנזיקין והביטוח, ומטפל בתיקי רשלנות רפואית, תאונות דרכים, תאונות עבודה, ביטוח לאומי וכן בתביעות כנגד חברות ביטוח (בנוגע לפוליסות ביטוח חיים, בריאות, אבדן כושר עבודה, סיעוד ועוד).