על פי מאמר חדש שפורסם לאחרונה ב-Journal of Clinical Periodontology ובדק למעלה מ-500 חולי קורנה, נמצא כי מטופלים עם מחלת חניכיים (פריודונטיטיס) בינונית עד חמורה מצויים בסיכון גבוה יותר פי 9 למוות מקורנה בהשוואה לחולי קורונה בעלי חניכיים בריאות. בנוסף נמצא כי שכיחות הסיבוכים של מחלת הקורונה היתה גבוהה יותר במטופלים עם מחלת חניכיים, שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ פי 3.5 ונזקקו למכונת הנשמה פי 4.5 בהשוואה לחולי קורונה ללא מחלת חניכיים.

בחולים עם מחלת חניכיים נמצאו רמות גבוהות יותר של תאי דם לבנים וחלבון CRP בדם, אשר עשויים להעיד על תגובה דלקתית נרחבת יותר בחולים אלו ולהסביר את שיעור הסיבוכים הגבוה יותר. על פי כותבי המאמר ישנם מספר מנגנונים אפשריים להשפעה של חיידקי חלל הפה (הגורמים למחלת החניכיים) על מהלך המחלה בחולי קורונה, למשל דרך שאיפת החיידקים לתוך מערכת הנשימה או בשל פעולה ישירה של החיידקים על חלבוני המעטפת של וירוס הקורונה. מנגנונים אלו משפיעים על תפקוד הריאות ולכן ניתן לשער שהם קשורים לשכיחות הגבוהה יותר של מקרי מוות בחולים מונשמים בעלי מחלת חניכיים.

אם כן, תוצאות המאמר מצביעות על קשר אפשרי בין מחלת חניכיים וסיבוכי מחלת הקורונה. מאמר זה מצטרף לעבודות מחקריות רבות בהן הוכח זה מכבר קשר בין מחלת חניכיים ומחלות כרוניות אחרות כגון תחלואה לבבית, סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות ריאתיות - אסתמה, דלקת ריאות ו-COPD (מחלת ריאה חסימתית).

כותבי המאמר סיכמו כי שמירה על בריאות החניכיים צריכה להפוך לחלק בטיפול הכולל בחולים וכי על הצוות המטפל בבית החולים להוסיף טיפול בתכשירים אנטיספטיים אוראליים עבור מטופלים אלו. בנוסף, חשוב כי גם האוכלוסיה הכללית תקפיד בשמירה על בריאות פה נאותה לשם מניעת מחלת החניכיים ועל מנת להפחית את הסיכון לסיבוכים במקרה של הידבקות בקורונה.