תחנת הרדיו "קול יהודה", תחנת הרדיו של המועצה, הוקמה בשנת 2012 על-ידי המועצה האזורית מטה יהודה, וממוקמת ב"מרכז לאומנויות יד חריף מטה יהודה״. ״קול יהודה״ הוא השם שנבחר על ידי המקימים לאחר בחינת מספר חלופות. התחנה הוקמה כחלק מפרויקט הרדיו החינוכי של ״קול ישראל״ בשיתוף אגף חברה וקהילה, מינהל חינוך, משרד החינוך ומשרד התקשורת ולאחר הרפורמה והקמת התאגיד ״כאן״.

מאז הקמתו נערכו חמישה קורסים ברדיו לקהילת מטה יהודה והועלו בו תכניות רבות של הקהילה כמו: ״תרבות ותיירות במטה יהודה״; ״סיפורי סבתא״ - סיפורים שעוברים מדור לדור - של תושבים מהקהילה; ״קולות התושבים״ דשים והקדשות בשידור; תכניות מוזיקה שונות ״קו החוף״; ״שעה חופשית״ ועוד. עד היום השתתפו במגמת התקשורת והרדיו כשמונה מחזורים לבגרות ברמה של 5 יחידות לימוד.

במועצה מציינים כי לתחנת הרדיו אפקט משמעותי על חיי בוגרי המגמה ורבים מהם שימשו בתפקידי דוברות בצבא והמשיכו ללימודים אקדמיים ברדיו. אחת מבוגרות המחזור הראשון במגמה ענבר טוויזר, היא כיום כתבת בחדשות ערוץ  12.

תחנת הרדיו זמינה לרשותם של תלמידי תקשורת במטה יהודה ועשו בה שימוש תלמידי ברנקו ויס - עין נקובא עין ראפה, אסמא אבוואסל מרכזת את המגמה בערבית. התלמידים מגיעים ליד חריף וחווים חוויה ייחודית של עשייה רדיופוני; תיכון ״אור״ בצור הדסה, תיכון עין כרם, תיכון על יסודי שש שנתי הר-טוב ואף בית הספר היסודי ״מרחבים״. זאת ועוד, בתיכון הר-טוב עשו שימוש חסר תקדים בפלטפורמת הרדיו להערכה חלופית בתנ״ך, בניצוחה של בוגרת הקורס ברדיו שלנו דקלה גונן קליין.

לאחרונה עבר הרדיו שדרוג משמעותי והוא משדר גם בווידאו.

במהלך תקופת הקורונה נעשו שידורי "מקבלים שבת" עם ראש המועצה ניב ויזל, שם הועברה המימונה ומשדרי זום רבים בשיתוף עם שרים ובעלי תפקידים חשובים על נושאים שעל סדר היום הציבורי.

השדרן הראשי בתחנה, כפיר ולדמן, אמר השבוע כי " מאז השידורים בפייסבוק המועצה - ובפרט בקורונה אנחנו עדים לאלפי צפיות במשדרים שלנו. אני מאמין שזו פלטפורמה שאכן מחברת את התושבים לתחנה".

האם הקורונה המחישה את הצורך בשידורי הרדיו ?

"אכן, הקורונה המחישה עד כמה חשובה פלטפורמה של שידור מאולפן. לא רק על עניינים שעל סדר היום המועצתי, אלא אפילו חגיגת המימונה, שהביאה אלפי צופים מהמועצה שהשתוקקו לקשר וחיבור. כמו כן העלנו משדרים חינוכיים בזמן הסגרים, ואף העברנו אסיפות הורים של תיכון הר-טוב באולפן.

כיצד ההצלחה של התחנה מתורגמת בשטח ?

"כיום פונים אליי ממועצות אזוריות לייעץ להן בעקבות משדרי זום שהיו בשיתוף עם הרדיו בהם נכחו שרים וראשי מועצה, אותם יזמה המועצה".

מהן התכניות לעתיד ?

"מבין המטרות שהצבנו לנו לעתיד היא לשלב עוד היבטים חינוכיים בתחנה, כך למשל אני במגעים להעברת השתלמויות למורים במועצה כדי שיוכלו להשתמש בפודקאסטים לצרכים פדגוגיים. כמו-כן, יש מגמה הולכת וגוברת בארץ ובעולם של ״סטורי טלינג״ באמצעות הפודקסטים אז נחשוב גם על הכיוון הזה. זאת ועוד, יש חשיבה משותפת המועצה לקדם פלטפורמה של עמדת רדיו ניידת, כך שנוכל להגיע לשידורי רדיו ווידאו ליישובי המועצה ולהעביר חלק מהשידורים משם".

ראש המועצה, ניב ויזל, שמקדם את משדרי הרדיו ואף שותף פעיל בתכנים ובשידורים, אמר השבוע :"תחנת הרדיו קול יהודה היא פלטפורמה חיונית ובלתי אמצעית אשר מחברת בין הקהילה המגוונת של המועצה, ילדים, נוער ומבוגרים ובאמצעות המשדרים אנו עוסקים בתכנים רבים הנוגעים לחיי התושבים. למרות שאנו חיים בעידן הרשתות החברתיות, הרדיו מוכיח כי הוא עדיין כלי תקשורת אהוב ורלוונטי. ברצוני לברך את עובדי התחנה, שדרניה ואנשי הצוות ומאחל להם המשך הצלחה".