בימים אלו מתקיים תהליך הרישום והשיבוץ לתלמידי כיתות ז' של השנה הבאה. מעברם של הילדים ממסגרת בית הספר היסודי לחטיבות הביניים והתיכונים מהווה לא רק  נקודת זמן רגישה ביותר אשר תקבע את עתידם הלימודי והמקצועי, אלא גם, נקודת זמן בה יעצבו ויגבשו את אישיותם וזהותם. האם יהפכו התלמידים הצעירים לאזרחים תורמים לחברה הישראלית, לכלכלתה ולביטחונה? האם יחיו את חיי הקידמה והטכנולוגיה של המאה ה-21 לאורם של ערכי הנצח של מסורת ישראל? תקופה זו בשנה היא אפוא זמן מצוין להתעדכן מה חדש ומה מציעים לתלמידי כיתות ז' בבית החינוך הישיבתי  "עתיד דביר".

תיכון עתיד דביר לבנים הינו בית ספר שש שנתי (כיתות ז'-יב'). בתיכון המוגדר כבית חינוך ישיבתי לומדים נכון להיום כ-290 תלמידים המגיעים  מכל רחבי בית שמש ומטה יהודה. בתיכון שחרט על דגלו את ערך המצוינות, מסתכלים כל העת קדימה אל אתגרי המאה ה-21 אך במקביל יונקים משורשיה העמוקים והרחבים של מסורת ישראל. חיבור זה למסורת בא לידי ביטוי בין השאר בלימוד גמרא קבוע בהיקף של 5-6 שעות בשבוע. הרעיון הפדגוגי עליו מושתת בית הספר הוא "התלמיד במרכז" והדבר בא לידי ביטוי בכך שלכל תלמיד קיימת האופציה לבחור במסלול הלימודי בו ליבו חפץ. "במרבית תחומי הלימוד בבית הספר, התלמידים יכולים לבחור את המסלול אליו הם מתחברים", מסביר ארז בר-און, מנהל התיכון.

"הסלוגן בו בחרנו, 'התלמיד במרכז', נשמע אולי בנאלי לאוזניים חיצוניות אבל עבורנו מדובר על תפיסה חינוכית שלמה שבה אנו מאפשרים לתלמידים למצות את יכולותיהם באמצעות לימודי בחירה מגוונים."

כיצד זה בא לידי ביטוי? 

"אם ניקח לדוגמא את השעות התורניות, בנינו מספר מערכי שיעור שונים, כמו למשל סוגיות בדיני נזיקין או סוגיות בהלכות תפילה וברכות, וכל תלמיד יכול לבחור לו את הקורס שיותר מעניין אותו. אותו דבר נעשה למשל בשיעורי היסטוריה- התלמידים בוחרים בקורסים שמעניינים אותם כמו למשל 'סוגיות שהסעירו את מדינת ישראל' או 'סוגיות גבורה במלחמות ישראל'. וכך הדבר ממשיך בתחומי המדעים – אחד בוחר בקורס אתיקה במדעים, השני בוחר בפיזיקה, וכן הלאה."

מזכיר לי פורמט של אוניברסיטה

"זהו בהחלט פרויקט לא פשוט ואני שמח שצוות המורים שלנו ניחן בראש פתוח ויצירתי שמאפשר לכל תלמיד למצוא את נקודת הזהות שלו." 
נקודת הזהות עליה מדבר המנהל בר- און באה לידי ביטוי בבית הספר בכל הקשור לגיבוש הזהות היהודית- ישראלית של התלמידים תוך תרומה לקהילה. "יש לנו גמ"ח בבית הספר שבמסגרתו הילדים אורזים ותורמים אוכל לנזקקים, מה שמחבר אותם לערך התרומה לחברה, ויש לנו כמו כן גם חדר מוזיקה בו לומדים הילדים פיוט ונגינה ממקום של חיבור יהודי שורשי. כל החוויות האלו מזקקות את הזהות האישית של כל תלמיד אצלנו והן בונות לו כלים שיועילו לו בחיים."

מהן המגמות הנלמדות בבית הספר?

"מעבר לתושב"ע ותנ"ך מורחב הילדים על פי בחירתם בוחרים במגמות כגון מחשבים והנדסת תוכנה, תקשורת וקולנוע וכן אלקטרוניקה ופיזיקה. אנו מייעדים את כל הבוגרים שלנו לא רק לבגרות עיונית מורחבת אלא גם לתעודת בגרות טכנולוגית ברמה גבוהה. כחלק מכך אנו מפעילים את תוכנית עתידים שהיא תוכנית שמעודדת מצוינות טכנולוגית ושירות בתפקידי קצונה ביחידות המתקדמות של צה"ל, כמו גם בעולם ההייטק האזרחי."

מהם אחוזי הזכאות לבגרות אצלכם?

"אחוזי הזכאות נמצאים בעלייה עקבית ונכון לשנה החולפת עמדנו כבר על 85 אחוזי זכאות."

ומהם הרשמים של ההורים והתלמידים עצמם?

"הנה לכם כמה עדויות מהשטח: "כתושבת חדשה באזור התאהבתי במקום בעיקר בגלל אנשי הצוות, מדובר על אנשי חינוך אמיתיים" מספרת ורד גרוף, אם לתלמיד בכיתה ח', "אני מרגישה שהילד שלי נמצא במרכז, הוא לא הולך לאיבוד ולא מתמסמס בין כל השאר."

אביגיל ושמואל פנחס ויקסלבוים, הורים לתלמידי כיתות ח': "הבן שלנו למד במקום אחר וראינו שלא טוב לו. כתוצאה מכך החלטנו להעביר אותו "לדביר" והיום לשמחתנו הוא ממש פורח. אנחנו רואים ששני הבנים שלנו שלומדים בבית הספר לוקחים יותר אחריו בבית, הם יותר שותפים ופחות מובלים על ידינו. עתיד דביר בשבילנו זו ממש דרך חיים."
שרונה שפירא, אם לתלמיד כיתה י': "דביר זו משפחה והתלמידים מרגישים פה בבית."

עזרי מורנו, תלמיד כיתה י"א: "בית ספר דביר הוא מקום שמעניק לתלמידים את היכולת להשפיע מבפנים. כך למשל כאשר ביקשנו לפתוח מגמת פיזיקה, היא אכן נפתחה. בנוסף בגלל ערך ההתנדבות שמנחילים בבית הספר באמצעות הגמ"ח החלטתי להתנדב גם במד"א."

ישראל ברוטובוסקי, תלמיד כיתה י"א: "אני אוהב את הגיוון שמאפיין את אוכלוסיית בית הספר, גם של התלמידים וגם של המורים. המורים עצמם לא באים לעבוד משעה 8 עד 5, הם עובדים 24 שעות ביממה."

שחר שרייבר, תלמיד כיתה י"א: "אני אוהב בבית הספר את הדברים שלאו דווקא קשורים ללימודים. זה יכול להיות שיחה עם המורה שלך על אקטואליה או על משחק כדורסל, דברים שמעניינים אותי ולא קשורים ללימודים עצמם."

דניאל קסטיאל, בוגר בית החינוך: "אני משרת היום בצה"ל ביחידת מגלן בחטיבת הקומדנו. הגעתי ליחידה הזו דרך הערכים שקיבלתי בבית הספר, החברות והרבה גם בגלל המכינה הקדם הצבאית אליה שלח אותי בית הספר."

לסיכום דבריו אומר המנהל ארז: "בית החינוך שלנו שם תמיד את התלמיד במרכז, ואת זה אפשר ללמוד ולראות מדברי התלמידים וההורים. אז בואו, הצטרפו גם אתם למשפחה".

קרדיט צילום: רשת עתיד.