כשפנו אליי לכתוב טור דיעה על ההתנדבות, לא ידעתי מאיפה להתחיל כי למעשה הכל מתחיל בפנים, איפשהו פנימה עמוק בתוך הלב. אז התחלתי לקלף שלב אחר שלב פנימה ולהגיע לתוככי ליבי שהרי ההתנדבות מגיעה ממניע פנימי ועמוק לתרום לכלל, לתרום לחברה הישראלית היקרה שלנו. אין חזק מאותו מניע, כי המניע הזה   משלב בתוכו מן מוטיבציה פנימית לתת ולהעניק לאחר מבלי לקבל תמורה.

תמיד חשבתי שאם אלך לעולם הבא מבלי לעשות ולתרום, לתת ולהעניק משהו בחינם בעולם הזה, אזי לא מיציתי את חיי בעולם, שכן הקשיים העולים בחיי היום יום, מהשגרה הכזו מטורפת שלא נותנת לנו רגע לנשום נכון, לנשום נקי, ועד השלב שלהכניס לגוף באמת אויר נקי וטהור לנפש.  חשבתי והתייעצתי עם שותפי לחיים: איך אפשר לזקק את הנפש ולשמור עליה? לא המדובר בעוד שעות בחדר כושר או בחוג  מוזיקה/ אומנות או לימודים לתואר נוסף, אלא משהו גבוהה יותר שירומם לי את הנפש גבוה גבוה.

וכך מצאתי את עצמי יום אחד מסתכלת על לוח הזמנים ביומן העמוס (מאוד!) שלי ומחליטה על יום קבוע ושעות מוגדרות של אחרי יום עבודה ומחליטה על שעות ערב- לילה, ופונה לגוף שנדרש למתנדבים יושבת מאחורי השולחן ומציעה את עצמי כמתנדבת. וכך, כל יום רביעי, באופן קבוע בשעה 17:00 אני מתחילה את ההתנדבות שלי ואני יודעת ששם מחכים ומצפים לי לעזרה, לתמיכה, ליד החמה והמלטפת.

שם, בהתנדבות, אני אדם שליו ורגוע לא לחוץ, לא עמוס, לא רצה ומסתחררת. שם בהתנדבות אני בעולם אחר, בעולם של נתינה מבלי לומר לרגע "לא יכולה" "לא עכשיו" שם אני נותנת את כל כולי, כי שם אני יודעת שאם יש משהו שחייב לעשות לעצמי ולחברה הישראלית זה באמצעות ההתנדבות.

בעקבות חיפוש במרשתת, צוין באתר חדשות כי מחקרים מדגישים את סגולותיה של ההתנדבות כפעילות המועילה לרווחתו הנפשית והרפואית של המתנדב. נמצא כי עבודה התנדבותית מפחיתה סטרס ודיכאון, ומשפיעה על התחושה הגופנית הכללית. מעבר לכך, משמעות של ההתנדבות הינה יעד של השגת מטרות אישיות, עיצוב זהות עצמית ומערכת ערכים. מנגד, חשוב כי ההתנדבות תעשה לא מתוך כוונה לסייע לבריאות העצמית של האדם, אלא מרצון לסייע לזולת כגורם מנטלי שמשפיע לחיוב על תפקידו ובריאותו של המתנדב.

דווקא בתקופה האחרונה, כשמגפת הקורונה ברקע, השסע החברתי הקיים בחברה, הקשיים העולים מהאירועים הפוקדים את המדינה בתחום החברתי, כלכלי, בריאותי, סוציאלי – אני חושבת כי על כולנו לעצור, לחשוב, ולעשות חשבון נפש ולומר לעצמינו איפה אני יכול לתת ולהעניק לאחר, ובתוך כך גם להרוויח את בריאות הנפש והגוף.

 

קישור לכתבה על המחקר:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5017225,00.html