ערבים מקוונים מעוררי השראה ומפתיעים ב'זום' בהשתתפות משוררים פורעי חוק שעושים בשפה כבשלהם. תחביר של שפת סימנים, שירים המתגלגלים ממחיקת שירים קיימים, תחביר חדש למלחמה בחוקי בעלות ועוד.

ציפורים: מי זוכר שלפני היונה, נוח שילח עורב מן התיבה? ולמה דווקא ציפורים מככבות בסיפור על עולם חדש? מאז ומעולם 'נשתלו' ציפורים בטקסטים כדי להגביה את דעת הקורא מן הפשט. ב'ציפורים' נפגוש את בעלות הכנף הנחבאות בספרות, בשירה ובחיים וננסה לחשוף את סוד הופעתן. משתתפים: דרור בורשטיין - סופר, משורר ואיש רוח, מחבר הספר 'לטובת הציפורים'; רותם מואב ודוד טאובר - יוצרי הסרט הדוקומנטרי 'איש-ציפור'; מוסיקאית מנחה: אילנה זיידמן, 'תמול שלשום'. מועד ההצגה: יום שני, 7.12, 20:00.

פעמונים ורכבות: את 'פעמונים ורכבות' כתב יהודה עמיחי בשנת 1962 אחרי ביקור בגרמניה. בתסכית אפשר לשמוע את הנס מנסה לשכנע את דודה הנרייטה לבוא אתו לארץ, אבל היא חלושה ופגועה מכדי לשרוד שינוי נוסף. בתסכית ששודר בשנת 62' השתתפו גדולי השחקנים של התקופה דוגמת יוסי בנאי, רחל מרקוס ועוד. בגרסה החדשה והמרגשת הזו מגלמים רון ועמנואלה עמיחי, ילדיו של יהודה עמיחי, את הנס והנרייטה, ולצידם משחקים דודי גורדון, ורד שטסל וציפי פלורסהיים. אורח: דוד עמיחי; הנחיית שחקנים: אסי שמעוני, תיאטרון 'פסיק'; הנחייה: אילנה זיידמן, 'תמול שלשום'; תפעול ואפקטים: אנה קוסטין. מועד הצגה: יום שני, 21.12, 20:00.

תחרות מונולוגים מקוונת לנשים מול נשים: התחרות תתקיים ב'זום'. אורך המונולוג לא יעלה על שתי דקות ויבוצע ב'לייב' ללא הקלטה. נטע רוטנר תהיה שופטת אורחת. יום שלישי, 1.12, 20:30-22:00.

 

פסטיבל ''אורות חנוכה'  

תיאטרון 'פסיק' מפיק את 'פסטיבל אורות חנוכה', פסטיבל תיאטרון חדשני שמעלה הצגות לילדים בעלי צרכים מיוחדים, ופונה בכל שנה אל אלפי ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים (ילדים בסיכון, נפגעי נפש, עם מוגבלות פיזית, על הספקטרום האוטיסטי). בפסטיבל מתקיימות מאות פעילויות תרבות המותאמות להם בתוכן ובמחיר. שחקני התיאטרון לוקחים חלק פעיל בכל אחת מן הפעילויות.

הצגות חנוכה הפכו למעין מסורת לה מצפה כל ילד בישראל בחנוכה. בכל שנה בתקופה זו, מועלות ברחבי הארץ הפקות ענק לילדים, אשר לצערנו אינן מתאימות לאוכלוסיות מיוחדות משום אי התאמת התכנים, מורכבות של שפה, עודף גירויים וקשים פיזיים. מחירן היקר של ההצגות – מונע ממשפחות רבות ליהנות מהן. פרויקט 'אורות חנוכה' של תיאטרון 'פסיק', נותן מענה על צורך זה ומציע חלופה איכותית עבור כ-5,000 ילדים עם מוגבלויות, ילדים בסיכון, ילדי השכונות, אנשים וילדים בעלי נכויות. הפסטיבל מאפשר להם, במחיר סימלי (10 שקלים), ליהנות מחוויה בלתי נשכחת כמו כל הילדים בישראל. בנוסף, מתקיימות הצגות של שחקנים עם מוגבלויות בפני תלמידים וחיילים, שמטרתן לגרום לשינוי בדעות קדומות ולקבלת האחר והשונה. עשרות אירועי הפנינג המתרחשת ברחבי ירושלים - במוסדות חינוך מיוחד ונוער בסיכון. קהלים של עד 150 צופים ייקחו חלק באירועים הכוללים: קבלת פנים לילדים על ידי נגנים וליצנים, הצגת תיאטרון, סדנאות תיאטרון, מוסיקה, איפור ויצירה. פירוט האירועים: להלן.

מופע ליצנות וקסמים: אריאל קרן, שחקן, ליצן וקומיקאי, במופע ייחודי ומצחיק, המשלב ליצנות, סטנד אפ קומדי וקסמים. הוא מנסה להיות גם קוסם. רוב הקסמים שלו הם כישלון גמור. 6.12, 10:00, בית הספר 'נירים', מעלה אדומים.

מופע מסיכות קומדיה 'דל ארטה': מופע מסכות מצחיק, מאפשר לקהל להיחשף לעולם התיאטרון הפנטסטי של הקומדיה 'דל ארטה', להכיר את הדמויות הפועלות בה ולהיחשף לרקע ההיסטורי והתרבותי עליו צמחה הקומדיה. משתתפים: אריה שריקי, שמואל הדג'ס וחביב מזרחי. 14.12, 11:45, בית הספר 'הדביר' החדש, ירושלים.

הקשה בבקשה: דיוויד פנסטר משתמש בסביבה, ביער ובעצים על מנת ליצור כלי מוסיקה נפלאים ולנגן עליהם. מופע מרתק עם קטעי נגינה וירטואוזים, הכולל מסרים בתחום איכות הסביבה, מיחזור גרוטאות, שימור הטבע ואהבת האדם. 17.12, 09:30, גן 'אדישור', ירושלים.

מופע בועות סבון: במופע ייחודי משתתפים בכל גיל, יוכלו לקבל כלים ולהפריח בעצמם בועות סבון ענקיות במגוון גדלים וצורות! חוויה מהנה ומפעימה גם לצופים המבוגרים שבקהל. 14.12, 09:30, הגן השיקומי, ירושלים.

ההצגה 'עלי באבא ומערת הקסמים': סיפורו של עלי באבא, חוטב עצים פשוט המגלה מערה ובה אוצרותיהם של חבורת שודדים. בעזרת פנטומימה, מסיכות ודמויות רבות אותן הוא מגלם. 6.12, 09:30, בית הספר 'בן יהודה', ירושלים.

ההצגה 'ארלקינו בעקבות המטמון': שילוב דמויות קלאסיות ומסכות מקוריות מן הקומדיה 'דל ארטה'. פולישינלה וארלקינו מאוהבים בארלקינה ורוצים לשאתה לאישה. פנטלונה, אביה, מכריז כי מי שימצא את האוצר אותו הוא מחפש שנים רבות, יישא את בתו. 17.12, 10:00, בית הספר 'יובלים'.

טריילר לפסטיבל:

 

הצגות מבית 'פלטפורמה'

לפני 17 שנה הוקם 'פלטפורמה' - בית ספר למשחק בקהילה הגדול בישראל. בכל שנה  לומדים כ- 250 שחקנים חובבים. הייחוד של בית הספר למשחק הוא השילוב בין האוכלוסיות השונות, צעירים ומבוגרים, דתיים וחילונים, בעלי מוגבלות – וכולם, שחקנים חובבים, נפגשים בכדי ליצור. ב'פלטפורמה' 24 קבוצות מגוונות - מתחילים, מתקדמים, אנסמבל, נשים , גברים, ועוד.

החטיבה מפעילה את פרויקט 'סינרגיה' - תיאטרון לשחקנים בעלי מוגבלויות - הפעלת קבוצות תיאטרון לאנשים עם מוגבלויות בשילוב מתנדבים קבועים מהקהילה הרחבה. המשתתפים מעלים הצגות על במה מקצועית בפני הקהל הרחב. בתום כל הצגה מתנהל שיח עם הצופים – במטרה להביא לתהליך הדדי של מיגור סטיגמות. ב'סנירגיה' פועלת מספר קבוצות. עליהן ועל פעילותן: בשורות הבאות:

קבוצת 'בשביל התיאטרון': קבוצת שחקנים חובבים המתמודדים עם מוגבלות שכלית, דיירי הוסטלים של אקים ירושלים ולצדם שחקנים מהמרכז ללימודי משחק של תיאטרון 'פסיק'. הקבוצה, הפועלת זה מספר שנים בלימוד תיאטרון מעשי וחזרות להצגה, היא פרי שיתוף פעולה בין אקי"ם ירושלים לבין תיאטרון 'פסיק' - הפועלת לקידום אנשים עם מוגבלויות, ושינוי עמדות של הדור הצעיר כלפי אוכלוסיות מוחלשות. הקבוצה תעלה ביום חמישי (24.12, 17:00) את 'הילד ה-16' על פי הספר 'הכבש ה-16' של יהונתן גפן – הפקה מקורית, מנחה ובמאית: רונית אברהמוף-שפירא. בהצגה משחקים שחקני אקי"ם. הם מרשים לעצמם להיות שוב ילדים ושטים בין מילות השירים והסיפורים של הספר 'הכבש ה-16'.

קבוצת 'תיאטרון יוצר שינוי': קבוצה המשלבת שחקנים חובבים המתמודדים עם מוגבלויות פיסיות שונות- נכויות, שיתוק, ניוון שרירים ועיוורון ושחקנים מתנדבים מהמרכז ללימודי משחק של תיאטרון פסיק. הקבוצה פועלת מזה מספר שנים ופועלת לשינוי עמדות והכרת האחר. הקבוצה מתקיימת בשיתוף פעולה עם המרכז ל'חיים עצמאיים'. בהשראת המחזה 'בוסתן ספרדי'. מנחה ובמאי: חביב מזרחי. מושינקו חוזר שכונה שלו לירושלים של פעם, עולם הולך ונעלם של חצרות ובתים. שלישי, 8.12, 17:00; חמישי, 24.12, 20:30.

קבוצת 'מכל הלב': קבוצה המשלבת שחקנים חובבים נפגעי נפש ושחקנים מתנדבים מהמרכז ללימודי משחק של תיאטרון 'פסיק'. הקבוצה פועלת מטעם תכנית 'עמיתים', הפועלת לשילוב נפגעי נפש בקהילה, בשיתוף תיאטרון 'פסיק' ירושלים. זוהי השנה השלישית לפעילות הקבוצה. 'במיטה אחת' הפקה מקורית. מנחה ובמאית: איילה שקד. ניצוצות ומלכודות, תחפושות וסערות, חברי הקבוצה מקלפים עוד חלקים על הבמה – מחזה העוסק בהתמודדויות אישיות וחברתיות ביומיום ומזכיר לכולם כמה אנחנו דומים זה לזה. שלישי, 8.12, 20:30.

פרטים נוספים והרשמה לאירועים השונים: באתר תיאטרון 'פסיק' www.psik.org.il