החוק במדינת ישראל קובע כי בכל מקרה של תאונת דרכים, הנפגעים יהיו זכאים לפיצוי. כך שלא משנה מי אשם בתאונה, כמה אנשים נפגעו או כמה כלי רכב היו מעורבים, מי שנפגע – יקבל פיצוי.
 
הפיצוי לרוב משולם על ידי חברת הביטוח של הרכב שבו נסע הנפגע, כאשר כל נהג או נוסע תובעים את פוליסת ביטוח החובה של הרכב שבו היו בזמן התאונה.
בתאונה שבה היה מעורב הולך רגל, הוא יפוצה ע"י חברת הביטוח של הרכב הפוגע.
 
כדי שלא תעשו טעויות, ולאור העובדה כי תאונת דרכים הינה אירוע פתאומי, ולרוב תהיו הלומים מעצם התאונה ומפרץ האדרנלין, ריכזנו עבורכם את הפעולות המיידיות שעליכם ועליכן לעשות ברגעים הראשונים לאחר התאונה:
 
1. בריאות מעל הכל! ראשית אם מדובר בתאונה עם פציעות חמורות, הזמינו אמבולנס, משטרה והשאירו את ניהול האירוע כולו בידי אנשי המקצוע. 
 
2. בטיחות – דאגו ללבוש אפוד זוהר צהוב בעת היציאה מהרכב כדי שתהיו מסומנים ובולטים לרכבים החולפים. זכרו כי פעמים רבות מתרחשות תאונות משנה באמצע הכביש המהווה זירת אירוע מסוכנת. לכן חשוב כי יוכלו להבחין בכם בקלות גם מרחוק.
 
3. אם אתם רואים פצועים, הימנעו מלהזיז אותם ממקומם מחשש להחמרה של פציעותיהם, אלא אם מדובר במקרים בהם השארת נפגעים במקום בו נפגעו עשויה להוות סכנה ממשית ומיידית לחייהם.
 
4. בכל כלי רכב מצוי משולש אזהרה, דאגו למקמו במרכז הכביש במרחק רב מספיק ממקום התאונה, כדי להתריע לרכבים חולפים על התאונה. 

5. לרשום את פרטי המעורבים: שמות, מספרי ת.ז., ובעיקר מספרי טלפון, פרטי פוליסות וחברות הביטוח.
 
6. דווחו לחברת הביטוח המבטחת את הרכב שלכם על התרחשות התאונה. דיווח כשלעצמו אינו מעלה או מוריד את פרמיית הביטוח כפי שרבים נוטים לחשוב, אלא תפקידו לעדכן את חברת הביטוח כי הייתם מעורבים בתאונת דרכים.
 
7. חשוב לציין כי פנייה לעו"ד הנכון, עשויה לשפר משמעותית את סכום הפיצויים אשר תקבלו מחברת הביטוח.
 
לסיום נזכיר שוב כי הזהירות היא החשובה מכל. נהיגה זהירה וערנית תוך שמירה וציות לחוקי הנהיגה, הבטיחות בדרכים ותשומת לב לשאר כלי הרכב החולקים את הכביש, יכולה בהחלט למנוע את התאונה הבאה. 
 
אין באמור בדף זה כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד. האמור לעיל הינו תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד.

אבי שינדלר משרד עורכי דין – סניף בית שמש
כתובת: קניון נעימי - דרך יצחק רבין 2
כניסה A קומה 3 בית שמש
טלפון - 02-5661219 :
פקס - 02-5716554
מייל-  adv15@aschindler.com