הטבע בישראל הוא מהיפים בעולם וגם מצטלם נהדר. עשרות אלפי צלמים חובבים ומקצועיים מישראל ומהעולם פוקדים פינות ורגעי קסם מיוחדים ומפיקים בלחיצת כפתור עם ציוד צילום מתקדם ואפילו עם סמארטפון רגיל צילומים מרהיבים ומעתיקי נשימה. אלו מתפרסמים תדירות ברשתות החברתיות וגם בערוצי התקשורת וזוכים למחמאות והוקרה מכל עבר. לא פחות חשוב מכך החוויה של הצלמים ואלו שמתלווים אליהם, נצרבת בליבם ובנפשם כחוויה מרוממת רוח ומרגשת במיוחד.

לאור מגמה זו, שצוברת תאוצה רבה  בין היתר בזכות זמינות ציוד הצילום והשימוש הגובר ברשתות חברתיות תוך התגבשות קבוצות/קהילות צילום וטבע עתירות חברים, רשות הטבע והגנים משיקה בימים אלו סדרת חוויות והזדמנויות צילום מיוחדות בשמורות הטבע והגנים הלאומים בשם "טבע זום אין" .

סדרת חוויות אלו כוללת מועדי ביקור מיוחדים במבחר שמורות טבע וגנים הלאומים, בשעות פתיחה מעבר לרגיל , סביב מוקדי עניין וצילום בולטים ו"בשעות הזהב" ( סמוך לשעות זריחה/שקיעה) המתאימות ופוטוגניות יותר לצילום.

בין חוויות הצילום הראשונות שמושקות כבר עתה במסגרת סדרת "טבע זום אין":

הגן לאומי עין חמד- חוויית צילום מיוחדת - בעונת הסתיו מתכסים מרחבי גן לאומי עין חמד בשמיכת עלי שלכת. העלים הגדולים של עצי הדולב המזרחי, בשלל גוונים של חום, צהוב ואדמדם משרים על המקום אוירה סתווית. תאורת סוף היום צובעת את הנוף בגוונים חדים ואבני המצודה הצלבנית בוהקות נוכח צבעי השלכת והירוק העשיר של עצי האלון העתיקים. נישות קטנות לאורך נחל זורם, עלי שלכת שטים במים וגזעי עץ זית ורימון הם רק טעימה קלה ממה שהמצלמה שלכם תוכל לתפוס באור אחרון לשעות הזהב הקסומות בפינת החמד. הזדמנות מיוחדת, בשלווה של סוף היום לתת דרור למצלמה ולתפוס רגעים של קסם. מתי:26.11, 16:00- 17:30. מומלץ להגיע החל מ-15:30 להתארגן ולבחור את נקודות הצילום.

הגן הלאומי מצדה – צילומי זריחה מרהיבה מפסגת ההר ומול נוף יום המלח – ביום שישי ה -11/12/2020 . ביום זה לבאים ממצדה מזרח הרכבל יפעל לעלייה להר מאור ראשון (סביב השעה 06:00) הזריחה צפויה בסביבות 6:30 . האתר ייפתח החל מ 5:30 להסדרת הכניסה והתשלום. בנוסף ניתן יהיה להעפיל לפסגת ההר דרך שביל הסוללה מחניון הלילה מצדה מערב (הגעה דרך ערד). עלייה רגלית של כחצי שעה.

מצדה, מאתרי המורשת המשמעותיים ביותר בישראל, היתה המעוז האחרון של לוחמי חירות יהודיים מול הצבא הרומי והיא מסמלת את אחריתה של ממלכת יהודה בסוף ימי בית שני ואת חורבנה האלים. על במת ההר שרידי ארמונות פאר מתקופתו של המלך הורדוס ועדות אילמת למצור הרומי והסוף המר. ההר הפך לסמל והזריחה הנצפית ממנו מול ים המלח לאחת הזריחות המרהיבות והמיוחדות שניתן לחוות בישראל.

 

לדברי יניב כהן, מנהל תחום קשרי עיתונות ברשות הטבע והגנים, צלם מקצועי ומיוזמי חוויות 'טבע זום אין' : "צילום הוא תחביב, מקצוע, אומנות, כלי ביטוי ותשוקה למיליוני אנשים בעולם ומאות אלפי אנשים אם לא יותר בישראל. לראות ולחוות מקרוב את מוקד העניין ברגע המיוחד ולצלם אותו מזווית אישית, יצירתית ואומנותית זה משהו מרגש ומלהיב המלווה בתחושת סיפוק אדירה. התמונה נשמרת עשרות שנים קדימה וכל מבט בה מעורר מחדש לצלם את התחושות שחווה באותו רגע. גם אלו שרק מביטים בה מרגישים חלק מהחוויה.  סדרת 'טבע זום אין' נועדה לענות על תשוקה זו ועל הביקוש הגובר מצד צלמים לחוויות והזדמנויות צילום מיוחדות. זאת תוך חיבור והנגשה של הטבע היפה והמיוחד בישראל מזווית מעניינת ופחות שגרתית לקהילת הצלמים החובבים והמקצועיים ובכלל למטיילים. טבע זום אין  משתלב עם יעדיה של רשות הטבע והגנים להעצים את חוויות הביקור של המטיילים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים באמצעות חיבור חוויתי, בלתי אמצעי ובלתי נשכח  ליופי וערכי הטבע, הנוף והמורשת המאפיינים אותם . חשוב לציין כי כל פעילות חוויתית מסוג זה, הדורשת השקעת משאבים מיוחדים מצד הרשות  ופתיחת האתרים בשעות מיוחדות וחריגות מעבר לרגיל נעשית תוך בחינת הנושא עם האקולוגים ומנהלי האתרים הרלוונטיים כדי להבטיח מעבר לחוויה  גם שמירה על הטבע ועל בטיחות המטיילים בשעות הביקור הפחות שגרתיות".

בכוונת רשות הטבע והגנים לבחון בהמשך שילוב של עוד חוויות צילום מיוחדות במסגרת "טבע זום אין" בשמורות טבע וגנים לאומיים נוספים בהתאם לעונות השנה ככל שיתאפשר וככל שתהיה לכך היענות מצד קהילת הצלמים המקצועיים והחובבים והמטיילים בכלל. במסגרת זו מתקיימת גם חשיבת יחד והתייעצויות שוטפות עם מגוון  צלמים מקצועיים וחובבים.

הביקור במועדי הצילום והפתיחה המיוחדים במסגרת "טבע זום אין" הינו בעלות דמי כניסה רגילים לשמורות הטבע והגנים הלאומיים ללא תשלום נוסף וחינם למנויי מטמון של רשות הטבע והגנים. העלייה ברכבל במצדה בתשלום נוסף.

יודגש כי הביקור בשמורות הטבע והגנים הוא בהתאם להנחיות התו הסגול בצל הקורונה ועל כן נדרש גם להירשם לביקור מראש בכל אתר במועד הרלוונטי באמצעות מערכת הרישום באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.  אפשרות ההרשמה דרך אתר האינטרנט  למועדים הקרובים של "טבע זום אין" באתרים השונים תיפתח החל מיום שני הקרוב בבוקר (9/11/2020). בתוך כך,  בעונת החורף, במקרים של מזג אוויר סוער במיוחד חשוב להתעדכן לפני היציאה דרך אתר רשות הטבע והגנים אם חלו שינויים כלשהם באופן הביקור

פרטים נוספים והרשמה באתר רשות הטבע והגנים: https://www.parks.org.il/