תמיר נולד, למד וגדל בבית שמש למשפחה וותיקה ומוכרת בעיר, אביו עוזי- מנהל היכל הספורט מלחה י-ם, אמו דבי ילידת העיר בית שמש, עובדת בעיריית י-ם, תמיר אח ללירון, גל וזוהר. הוא למד בביה"ס היסודי 'עוזיאל', המשיך לכיתות ז'-ט' בפירסט במגמה הישיבתית וסיים את לימודיו במכללת 'אורט' בגבעת רם. לפני כשנה תמיר עבר להתגורר בתל אביב. 

עם סיום לימודיו התגייס תמיר לקורס חובלים והוא מספר כי תמיד רצה להגיע לפלגה 916 - פלגה אשר מגנה על שטחה הימי הדרומי של המדינה ולשרת בתור קצין לוחם. 

במהלך שירותו תמיר שרת כסגן קצין גילוי ניווט וקשר בזמן מבצע צוק איתן בספינה אח"י (אנית חיל ים) סופה. 

בנוסף, היה סגן מפקד דבור, ומפקד דבור בפלגה 915 אשר נמצאת בזירת ים סוף. ב-2017 הגיע לפלגה 916 כפי שתמיד קיווה, ושירת כמפקד דבורה, לאחר מכן שירת כקצין תכנון מבצעים במחלקת מבצעים, וכעת הוא מסיים את תפקידו הנוכחי כמפקד סיירת כסיף בפלגה 916.

תמיר הוביל והשתתף באירועים משמעותיים רבים, בין היתר פיקד על תרגיל חיילי הפלגה לקפריסין עם שתי הספינות, סיכל הברחות ימיות, שירת במהלך ההסלמות, הספינות שתחת הסיירת שהוא מוביל, נמצאות בשלישייה הראשונה בטבלה של 2020 בזרוע הים.

תמיר מתכנן לצאת לחל״ת של 7 חודשים ולחזור ביוני לשייטת 3 למסלול פיקוד על ספינת טילים.  

מה הביא אותך להחלטה בתום לימודך בתיכון, לשרת ככקצין לוחם בכלל, ובחייל הים בפרט? 

"היה לי ברור שאני אתגייס לחיל קרבי. בבית הוריי חונכתי לתרום ולסייע, ראיתי בשרות הקרבי אתגר שיהווה עבורי מקור גאווה עבורי, למען העיר בית שמש ולמען המדינה שנתנה לי וזה הזמן לתת לה בחזרה. אני רוצה לציין שמשרת איתנו מפקד סיירת נוסף מהעיר בית שמש- טוהר דניאל שמו וישנם מס' חובלים מהעיר. אני אשמח לראות צעירים נוספים מהעיר, בשרות קרבי". 

מהו "האני המאמין" שלך שאותו אתה מעביר ללוחמים? 

"ראשית אני מאמין בסיבות המוצקות של "למה אנחנו כאן", בארץ. אני מאמין שאדם צריך להסתכל על מי שמולו ולעזור לו במידת האפשר, פעם אתה למעלה ופעם למטה, וכשאתה למעלה אל תביט מגבוה אלא אם אתה מושיט את ידך להרים את מי שמולך". 

ספר על פלוגה 916 ועל תפקידך: 

"הפלוגה אחראית על הביטחון הימי השוטף בגבול עזה, על הסגר הימי. המצב בגבול השתנה מאוד מאז ההתנתקות. אתה נתקל באוכלוסיה הפלסטינאית, בדייגים הרבים. אנו אחראים על שמירת הגבול ומניעת הברחות אמל"ח לשטחי עזה. מדובר בארבע ספינות, שבהם יש צוות לוחמים בכל ספינה. במסגרת התפקיד אני אחראי על מיון ושיבוץ הלוחמים ואחראי על כל הגזרה, כולל כלי שייט שנמצאים בגבול, למעשה אני משמש כמ"פ הגזרה. אנו מגינים גם על חופי המדינה: בת ים, ראשון, אשקלון, אשדוד, ת"א, הרצליה, נתניה. כל חוף מעזה ומכמורת נמצא באחריותינו".

שרתת כסגן קצין גילוי ניווט וקשר, בזמן מבצע 'צוק איתן' בספינה אח״י סופה, על איזה חוויה אתה יכול לספר שעברת ונחרטה במיוחד, בזכרונך, מימי המבצע?

"ישנם לא מעט חוויות שעברתי, באותה התקופה. כשאתה נמצא בים, או בכלל במבצע צבאי, אתה לא נושא עלייך את מכשיר הטלפון הנייד. אתה נמצא 5,6 ימים בים ומתעדכן דרך החדשות. במהלך ימי המבצע, הלוחמים שמעו על חיילים שהכירו אישית שנהרגו בקרבות בעזה והידיעות הקשות נוחתות ומצריכות ממך מאמץ לא פשוט בכלל, להיות ממוקד במטרה ולהתמודד עם התחושות הקשות שלך ושל הלוחמים.

אחת מהחוויות המרגשות שלא אשכח היא שביצענו הפגזה מהספינה לעבר מטרות וכסיוע לכוחות תותחנים שפעלו בשטח בעזה, הגנו על הכוחות, הצלנו אותם, ולאחר מכן התברר לנו שאחד מהלוחמים שם, הוא חבר קרוב של אחד מהלוחמים שעל הספינה, התחושה שהצלנו את חייו וחיי הלוחמים, הייתה מדהימה".      

מה אתה יכול לספר על סיכול הברחות האמל"ח הימיות, ועל תחושת הסיפוק בהצלחה בסיום סיכול שכזה? 

"זאת תחושה מטורפת, מעבר למילים. חיל הים הוא חיל שמבצע פעולות רבות באופן חשאי, לדוגמא כשמטוסי חיל האוויר מפציצים שומעים על זה בכל החדשות, אך מרבית פעולותיו המבצעיות של חיל הים, נותרות חשאיות. ברגע שאנחנו מצליחים לסכל הברחת אמל"ח משמעותי לשטחי העזה, תחושת הסיפוק עצומה.אתה יודע שביצעת זאת למען ביטחונה של המדינה. בשביל זה אנחנו פה". 

הספינות שתחת הסיירת שאתה מוביל נמצאות בשלישייה הראשונה בטבלה של 2020 בזרוע הים. מה סוד ההצלחה? 

"אין קיצורי דרך, מדובר בעבודה קשה. החל ממיון, התאמת ובניית הצוות שישרת על הספינה ועד לאימונים לא קלים. הדבר תלוי גם ברצינותם של מפקדי הפלגות". 

 במהלך שירותך שירת במספר תפקידים מבצעיים משמעותיים איך אתה מסכם את התקופה?

"זאת הייתה תקופה ללא ספק הכי משמעותית בימי חיי. התפקיד חישל וביגר אותי, אני מסיים את תפקידי כמפקד סיירת כסיף בפלגה 916, עם תחושת סיפוק וגאווה ואני ממשיך הלאה".

מה תדרוש מעצמך ומה אתה מאחל לעצמך כמפקד בשייטת 3, על ספינת טילים? בנוסף להצלחות מבצעיות כמובן. 

"אני מאחל לעצמי קודם כל להמשיך ולהיות בן אדם טוב לפקודים שלי. התפקיד דורש הרבה אחריות וסבלנות. הלוחמים נמצאים בלא מעט מצבים רגישים, לחוצים, דחוסים ועמוסים, מדובר בתפקיד רגיש ובחיי אדם ואני מאחל לעצמי להמשיך ולהוביל בהצלחה". 

בנימה אישית מקומית: האם יש סיכוי שתחזור להתגורר בעיר בית שמש? 

"בהחלט יש סיכוי שכזה". 

אנו מאחלים לרב סרן תמיר קלדרון ברכה והצלחה במסלול הפיקוד בשייטת 3. 

תמונות באדיבות דובר צהל.