מתי שבח, בן 34, נשוי לשרית ואב לשלושה לילדים, מתגורר כיום ב'מעלה אדומים', הוא הגיע עם משפחתו לעיר בית שמש בהיותו כבן 13, המשפחה מתגוררת בעיר בית שמש, ברמב"ש א' מזה כ20 שנה. 

שבח שהיה לוחם בגדוד נצח יהודה, התקדם בגדוד ושרת בכל תפקידי הפיקוד כגון: סמל מחלקה, מ"כ, מפקד מח', סגן מפקד פלוגה ועוד.

סא"ל שבח, מונה לא מכבר לתפקיד המכובד והאחראי: מג"ד 'נצח יהודה'. הגדוד משרת כיום בחטמ"ר בנימין (עוטף י-ם).

סא"ל שבח הוא בן בכור במשפחה בת תשעה ילדים. אביו קיבוצניק לשעבר מ"השומר הצעיר' אמו שעלתה מוושינגטון, ארה"ב, חייתה אורח חיים בעל השקפה רפורמית. 

הוריו של מתי הכירו בקיבוץ 'להבות הבשן' שם חזרו בתשובה והפכו למשפחה חרדית. מתי למד בילדותו בתלמוד תורה של ברסלב, תלמוד תורה ספרדי של ש"ס ובבית ספר יסודי של חב"ד.

כילד שלמד במסגרות לימוד חרדיות, איך הגעת להחלטה להתגייס?

"סמוך לגיל 13, משפחתי עברה לגור בעיר בית שמש. למדתי ב"קריית חינוך שלעבים" (בקיבוץ הדתי 'שלעבים' הסמוך לעיר מודיעין), אורח החיים בקריה הוא יותר דתי לאומי, ובוגרי ישיבות ההסדר מתוכו מתגייסים לצה"ל. למדתי בישיבת 'שלעבים' מכיתה ז'- י"ב ועשיתי בגרות בגמרא. חברה טובה של אמי ששני בנייה משרתים ב'נצח יהודה' המליצה לאמי מאוד על הגדוד ואמרה לה להציע לי להתגייס אליו. שקלתי את העניין, חשבתי לעצמי שתמיד אוכל להמשיך ללמוד והחלטתי שאני מעוניין להתגייס".

איך משלבים בין אורח החיים הדתי לשגרת השרות הצבאי?

"מסלולי הגיוס של גדוד "נצח יהודה', הוקמו על ידי צה"ל בשיתוף עם רבני עמותת 'נצח יהודה' ומשרד הביטחון על מנת לאפשר לחיילים לשרת בקרבי ולשמור על אורח החיים הדתי. לצורך העניין: אם נמצאים בתרגיל ומגיע זמן תפילת מנחה, כולם יודעים מה זה אומר ומאפשרים ללוחמים להתפלל. המטבח בבסיסים כשר למהדרין כמובן, ונמצא בו משגיח כשרות 24/7. בגדוד משרתים לוחמים בנים, אין בגדוד לוחמות". 

המג"ד היוצא-  סגן אלוף ניתאי עוקשי, תושב מושב ישעי, פיקד על הגדוד במשך כשנתיים. במהלך שירותו כמ"פ בחטיבת גולני, בשנת 2007, זכה עוקשי לצל"ש אלוף פיקוד דרום, לאחר התקלות כוח בפיקודו עם מחבלים שהגיעו לבצע פיגוע סמוך לגדר המערכת, בעוטף עזה-  שני מחבלים מארגון חמאס הסתתרו בין השיחים במקום, ופתחו באש לעבר החיילים.  סרן עוקשי הסתער על המחבל הראשון וחיסל אותו יחד עם מפקד המחלקה שהיה לידו. עוקשי שהבחין שמחבל נוסף זורק רימון לעבר הלוחמים, הסתער על המחבל בידים חשופות, נאבק במחבל והצליח למנוע ממנו לפגוע בלוחמים. עוקשי נפצע בתקרית באורח קל באצבעו אך המשיך להאבק במחבל, עד אשר מפקד המחלקה והקשר ירו במחבל ונטרלו אותו.

סגן אלוף עוקשי ימונה בקרוב לתפקיד סגן מפקד חטיבת גולני.

מה אתה יכול לספר על המפקד היוצא סגן אלוף ניתאי עוקשי?

"אני מאוד מעריך את סגן אלוף עוקשי, אנחנו בקשר חברי טוב. כל הדברים הטובים בגדוד הם בזכותו. הוא הגיע לגדוד והרים אותו מורלית, צבאית, ומנטלית". 

סא"ל שבח נשוי לשרית ואב לשלושה ילדים מתגורר כיום ב'מעלה אדומים'.

מה אתה זוכר מהעיר בית שמש?

"הגענו לעיר בית שמש לפני כ20 שנה לרמב"ש א'. במבט לאחור מדהים לראות את התפתחות העיר. אני זוכר ורואה כאשר אני מגיע לבקר את בני משפחתי, בעיקר את מגוון המגזרים שחיים יחד בשיתוף פעולה וזה מחמם את הלב".

מה אתה דורש מהלוחמים? מה ה'אני מאמין' שלך?

"אני דורש מהם לעמוד במשימות שלהם. הם התייגסו ליח' צבאית, קרבית, לוחמת, במטרה להגן על בטחון המדינה. אני מצפה מהם לבצע את תפקידם בצורה מקצועית וחדה. חשוב לי שהחיילים יזדהו עם המשימות, לא רק בגלל שקיבלו פקודה לבצע אותה, אלא שזה יגיע מתוכם, שירגישו חיבור, מן אש פנימית. גדוד נצח יהודה ידוע בדי אן איי שלו שהוא חדור מטרה". 

מה אתה יכול להמליץ לחייל דתי שרוצה להתגייס לנצח יהודה? 

"גדוד נצח יהודה, קיים כבר כ20 שנה, הוא בעל שם ומוכר כמותג בחברה הישראלית. מ30 חיילים שהתגייסו בהתחלה לנחל החרדי, הוא הפך לגדוד של 600 חיילים. ישנם כיום, כעשרת אלפים בוגרים יוצאי הגדוד. הגדוד איבד במהלך השנים שישה חיילים, אנו מקיימים לזכרם יום מורשת, ונפגשים עם בוגרי הגדוד, היחסים בגדוד הם כמו של משפחה אחת גדולה. הלוחמים נפגשים גם עם חיילים חילונים ומתאמנים איתם".

חמישה בנים מבני משפחת שבח שרתו בצה"ל ביח' כפיר כלוחמים, ושלושה מתוכם בגדוד נצח יהודה. בן שישי שירת במודיעין. כיום אחיו הצעיר של מתי משרת בסדיר כמ"כ בנצח יהודה.

אתה משרת בצה"ל קרוב לשש עשרה שנה, איך אתה מסכם את השנים עד עתה? חוויה מיוחדת שעברת? 

"אני יכול לחלק את החוויות מהשרות עד עתה, לחוויות מבצעיות וחוויות אנושיות. החוויות המבצעיות כוללות הצלחות מרגשות של מבצעים, של הצלת חיים והגנה על המולדת, החוויות האנושיות עשירות בעוצמות שמשאירות בך רושם עז, כמו סיפורים אנושיים מרגשים על לוחמים שהתגיייסו ותרמו לגדוד למרות בעיות משפחתיות ואחרות כמו חיילים שבאו מבתים חרדים ובשל כך, משפחתם נתקה עמם קשר, כמו סיפורים של חיילים בודדים מהארץ וכאלה שהגיעו מחו"ל, ישנם מעל 20 לוחמים, חיילים בודדים מחו"ל. ישנם חיילים נשואים שבבית ממתינים להם אישה וילדים. בזמנו רעייתו של המפקד היוצא ניתאי עוקשי הקימה את פרוייקט 'נשות הלוחמים' שמסייע לנשים ולמשפחות הלוחמים (פרוייקט שהקימה טליה עוקשי, שנועד לסייע לנשות הלוחמים בגדוד, עליו גם קיבלה אות הצטיינות של אלוף פיקוד המרכז). 

בגדול אני יכול להגיד שכל חייל הוא עולם שלם של צבע וסיפור חיים. 

כיום אני בן 34, אנשים אומרים לי שאני נראה צעיר בהרבה מכפי גילי, אני זוקף זאת לעובדה שאני נמצא עם חבר'ה צעירים בגילאי 18-22, אני מבצע אימונים פיזים, זה משאיר אותך צעיר בגוף ובנפש". 

מסר שהיית רוצה להעביר לחברה הישראלית, בפרוש השנה החדשה:

"אני מאחל המון בריאות לכולם. נגיף הקורונה פגע בכל העולם. אני אומר בואו נהיה כולנו מאוחדים, ההסטוריה הוכיחה שכאשר לא היינו מאוחדים, נחתו צרות על העם.בסופו של דבר כולנו בני עם אחד וזה הרבה יותר חשוב מכל מיני מחלוקות. שנה טובה לכולם ושיהיה חג סוכות שמח".

אנו מברכים את סא"ל מתי שבח, על מינויו לתפקיד מג"ד נצח יהודה ומאחלים לו המון ברכה והצלחה בתפקידו ושנה מבורכת לכולם. 

תמונות באדיבות דובר צה"ל.