ראיון עם שלום אדרי, יו"ר סניף הליכוד, ממונה העיר הוותיקה 'והמבוגר האחראי' כפי שרה"ע עליזה בלוך מכנה אותו, בן למשפחת מייסדי העיר, עלה לארץ ממרוקו עם משפחתו היישר לבית שמש בגיל שנה. את ביתו קבע בעיר בה התחנכו ילדיו, ולימים הפך משרת ציבור במלוא מובן המילה. אדרי משמש כיו"ר סניף הליכוד בבית שמש, חבר מועצת העיר וממונה העיר הוותיקה.

בימי כהונת דני וקנין שימש אדרי משך 15 שנים כסגן רה"ע, ממונה אגף שפ"ע עם סמכויות נרחבות, מלבד הפסקה של 5 שנים בהם לא היה חבר מועצת עיר בכהונה הראשונה של משה אבוטבול, ברזומה שלו 22 שנים כחבר מועצת עיר. 

בשנת 2016 עם כניסת סיעת הליכוד לקואליציה, אדרי מונה לאחראי על העיר הוותיקה, עד לרגע זה  בקואליציית בלוך. ב- 6 שנים האחרונות הוא ערך עשרות פרויקטים בעיר הוותיקה, מיליוני ₪ הושקעו ועוד יושקעו בתהליכים בהם שכונות שלמות משנות פניהם לרווחת תושבי העיר הוותיקה. 

מתקני ספורט שד' בן זאב.

שתף את הקוראים בפרויקטים בהם אתה עוסק בשוטף

"במסגרת ההסכם הקואליציוני כל האחריות על העיר הוותיקה תחת סמכותי. 'חדש מול ישן' הוא המרכיב העיקרי בפיתוח העיר, מדיניות הממשלה כאשר בונים דירות חדשות המדינה מעבירה כספים פר דירה על מנת להביא את הישן למצב נאות מול החדש. תקציבי משרד השיכון מועברים אלינו. במסגרת זו מחצית מהכסף מועבר דרך מפעל הפיס וחציו האחר ממשרד השיכון. תקציבים אלו משמשים לפיתוח גינות חדשות, מועדונים, קונסרבטוריון, היכל תרבות ועוד. ההסכם הקואליציוני עליו סיעת הליכוד הייתה חתומה בקדנציה החולפת המשיך בקדנציה זו אליו נוספה האחריות על המרכזים הקהילתיים (מתנסים) עליהם ממונה משה שטרית. משנת 2016 ועד היום נערכו עשרות פרויקטים רחבי היקף בשכונות העיר הוותיקה, בראשם בניית היכל התרבות העירוני שקורם עור וגידים ותוך מס' חודשים נחנוך אותו. בזמנו, אף תושב בעיר לא האמין שיוקם היכל תרבות ולשמחתי הוכחנו שאפשר לקיים הסכם קואליציוני. באמצע שנת 2017 התחלנו לבנות את היכל התרבות ונותר רק לחכות לסיומו. תוך כמה שבועות תחל בניית הקומה השלישית במרכז הקהילתי פסגות השבע עבור הקונסרבטוריון העירוני החדש! לפני כמה שבועות הסתיים פרויקט בניית אולם הספורט בביה"ס ז'בוטינסקי בסיוע השרה מירי רגב. אני עושה כל מאמץ להאיץ את העשייה והפרויקטים העתידיים ובכלל בעיר הוותיקה בהם נדרש טיפול יסודי.  

שכונת רמת לחי היא בהחלט דוגמא לפרויקט רחב היקף שערכנו בשכונה החל מהיסודות ועד לנראות. בשכונת הנרקיס נכנסנו לשלב השלישי, בשכונת בר אילן, רח' הגפן, הכניסה לבית העלמין המקומי, רח' רש"י, שכונת הדקל, בכל השכונות ערכנו תשתיות חדשות, קרצוף וריבוד כבישים, מדרכות, מעקות, סורגים ותאורה. מיליונים רבים הושקעו בעיר הוותיקה והיד עוד נטויה".

מעברים ברח' המשלט.

ברשימת הפרויקטים הנמצאים בעשייה והעתידיים לבוא רשימה ארוכה, חלקם בהשהיה על לקבלת  אישורי משטרה, חברת החשמל, הוט ובזק בין הפרויקטים: סלילת כביש ברחוב הרצל והנשיא בן צבי, שלב ב' של רח' פולה בן גוריון, שיפוץ שד' בן גוריון והדקל, פארק קק"ל ברח' הגפן, שיפוץ רח' הרקפת, פארק שיינפלד שלב א', פיתוח רח' דליה עד הגפן, שלב ב' מעברים רח' הרצל המשלט, מורדי הגטאות שלב ב', סלילת כביש ממד"א עד רמב"ם ופרויקטים רבים נוספים.

מעבר הרצל ומורדי הגטאות.

"בתוך הפרויקטים העתידיים נכללים תיקון וסלילת כל הכבישים הבעייתיים בעיר! אני תלוי בגורמי חוץ למתן אישורים, ברגע שיתקבלו נחל מיד בעבודה ומניח כי התושבים ירגישו את השינויים בחודשים הקרובים.

עם העבודה המורכבת עד לפרטים הקטנים, הדבר שגורם לי סיפוק והנאה ובעיקר מנוע לעשיה הוא המשוב שאני מקבל מהתושבים. שכונות שנראו רע מאוד הופכות לרחובות חדישים ונראות יפה, מספק ביותר. מתקיים ויכוח תמידי בין התושבים מתי יחלו השיפוצים ברחובות בהם הם גרים, הם מגיעים אליי למשרד, מתקשרים ושואלים שאלות ובעיקר יודעים להעריך את ההשקעה אבל, הכי חשוב בעיניי שידעו לשמור על הקיים מאחר ולא יהיה כסף נוסף של חדש מול ישן".

מעבר ציבורי רח' הציפורן. 

התייחסותך לקואליציה הרחבה ומרקם היחסים בה?  

"דעתי האישית שבכל שלטון צריך אופוזיציה שתבקר את עבודת הקואליציה כחלק מאיזון. הקואליציה בעיר מקיר לקיר ועבודתה מורכבת מצרכים של כל אוכלוסייה בעיניי, זו עבודת ניווט קשה של הספינה הזו." 

מה דעתך על המשבר עם הבית היהודי כחלק מהקואליציה?

"אני חושב שהמשבר מיותר. לי אין בכלל ספק כי נציגי הבית היהודי עושים למען הציבור שלהם בראשות סגנית רה"ע רינה הולנדר. לדעתי, אפשר היה למנוע את המשבר אבל, כמו בכל משפחה טובה יש עליות  וירידות ולהערכתי הוא ייפתר בקרוב וכולם ימשיכו הלאה בעבודה הציבורית."

גם יחסייך עם רה"ע ידעו עליות ומורדות?

"כפי שציינתי קודם הקואליציה מאוד מורכבת. לא סוד שאני לא רואה במספר נושאים עין בעין את העבודה מול רה"ע. עמדתי מלכתחילה הייתה שצריך להפסיק לזמן מה את הבניה האינטנסיבית בעיר כולל שכונת נווה שמיר ולצערי, העמדה לא התקבלה. אי אפשר לזעוק על העובדה שאין תחבורה, כיתות לימוד וביד השנייה, לאשר בניית אלפיי יחידות דיור. במצבה הכלכלי של העיריה היא לא מסוגלת לתת שירות טוב לכלל התושבים. אין יחס פרופורציונלי בין רמת השירותים לבין הבניה האינטנסיבית בעיר. זה אסון לבית שמש. לתפיסתי, צריך לדאוג לרווחת התושבים הקיימים ולאחריו לדאוג לתושבים החדשים והעתידיים. ולמרות חילוקי הדעות עם רה"ע אנחנו פותרים את המחלוקות בארבע עיניים ומתואמים בינינו ברוב המקרים.

רה"ע בכל הזדמנות אומרת ש"אני המבוגר האחראי" ומכיוון שכך, אני אומר בפה מלא את מה שאני חושב ואף אחד לא יכול להאשים אותי בכך שבית שמש ותושביה לא אהובים עליי."

אתה מקיים 'דלת פתוחה' ופגישות עם תושבים?

"משה שטרית ואני התחלנו לקיים קבלת קהל ומפגשים פיזיים עם תושבים באופן מסודר ולצערי, עקב הקורונה הפסקנו. ללא קשר תושבים מגיעים אליי בכל יום עם כל סוגי הבעיות מול ההנדסה, תאגיד המים, ארנונה, חינוך, סיוע מול משרדי הממשלה משרד השיכון, עמידר, רשות המסים ומה לא? כל השנים וכל היום אני עסוק בסיוע לתושבים כחלק מהעבודה שלי". 

מעברים פולה בן גוריון. 

בציבוריות ומול פוליטיקאים אתה בין הפוליטיקאים היחידים שהם מבחינת קונצנזוס, מה הנוסחה?

"לדבר עם תושבים בגובה העיניים ודלת  פתוחה, גם אם הם לא קבעו פגישה באופן מסודר אני משתדל לקבל את כולם ולסייע גם בתחומים שאינם בתחומי האחריות שלי. אני נוטה להגיד את האמת גם כשהיא לא ממש נוחה. כשאדם בא לבקש עבודה צריך להגיד אין אם זה המצב, אסור להשלות, בהתחלה הוא יכעס אבל יחפש פתרון לבעיה שלו. אני לא מכיר נוסחה אחרת. כעובדה זה עובד. בכל מערכת בחירות אנחנו מתחזקים, תושבים מבינים שיש להם עסק עם חבר מועצה שמשקיע לטובתם והם מחזירים בקלפי!"

למה אתה לא אוהב תקשורת ואיך יכול להיות שאין לך וואצאפ ופייסבוק?

"כי באמונה שלי לעשות דברים בענווה וצנעה זה הרבה יותר חשוב ומועיל עבור התושבים. אבל כל מי שצריך אותי מכיר את אורלי המזכירה הנהדרת שלי מזה שנים רבות, אפשר להגיע אליי דרכה במייל או בווצאפ וזהו."

בית שמש בעבורך?

"בית והכל בעבורי!! מעבר לזה לא צריך לפרט. עובדה שאני עדיין פה משך השנים יכולתי לעזוב את העיר ולא עשיתי זאת וגם אין לי כוונה כזו. אני מאוד מאוד אוהב את בית שמש ותושביה."

בית שמש לאן?

"לצערי הרב בית שמש בעשור האחרון הפכה לעיר חרדית, היחס במספרים מעיד על כך. כעיר חרדית המצב  לא טוב לחרדים ולא לציבור הכללי. ירדנו ממצב סוציואקונומי 7 ל- 2. תושבים רבים וטובים עזבו את העיר וההגירה השלילית נמשכת. מוסדות חינוך שהיוו את היסודות של העיר נסגרו. בקרב הציבור החרדי יש הקצנה מתמשכת שפוגעת בתדמית העיר כמו: הנפת דגלים שחורים ביום הזיכרון לחללי צה"ל והגרפיטי ברחובות העיר. השקט עליו מדברים הוא רק לכאורה ואינו משקף את המציאות העגומה, למרות כל הניסיונות להידברות מאחר והמגמה ברורה. יחד עם זאת אני תקווה שהעבודה הקשה מאוד שעושה רה"ע הגב' עליזה בלוך בנושא מרקם החיים המשותף בין האוכלוסיות יישא פרי."

נווה שמיר לאן?

"בשלב הראשון של שיווק שכונת נווה שמיר לצערי, קנו דירות זוגות חרדים למרות הסכמי העבר שנווה שמיר תיבנה לציבור הכללי והדתי"ל. כולי תקווה, כי בשלב השני ה' 2 עם שינוי תב"ע ייבנו מגדלים ללא מרפסות סוכה, (עניין שפחות תואם את צרכי האוכלוסייה החרדית), יחד עם זאת רה"ע עושה מאמצים רבים להביא את הציבור הדתי"ל והכללי לגור בנווה שמיר ואני מאוד מקווה שהיא תצליח. נווה שמיר כשכונה בעלת צביון כללי ודתי"ל תחזק את העיר עם כל המשתמע מכך."

טרום הבחירות האחרונות הופעל עלייך לחץ להתמודד על ראשות העיר ודחית את ההצעה על הסף כעובדה, עליזה ניצחה גם כאישה בעיר מורכבת כמו בית שמש, יש לך הרהורי כפירה?

"מעולם לא שאפתי להיות ראש עיר. את יהודה בן זאב ז"ל הביאו מחוץ לעיר ולכן לא התמודדתי, לאחריו שלום פדידה התמודד והיה לי חשוב להמשיך את עבודתי כיו"ר ועד עובדי העירייה, מאוחר יותר דני וקנין ואלי כהן התמודדו ויצרו סביבם אווירה, לא חשבתי שצריך ליצור מחנות אלא, להציג מועמד אחד שיוביל את העיר קדימה. כנ"ל בבחירות האחרונות, עליזה יצרה סביבה אוכלוסיות מגוונות וטבעי היה שהליכוד יצטרף, אז גם אם אולי חשבתי להתמודד כבר נוצר קונצנזוס וחבל היה לתקוע טריז." 

הקשר שלך עם השלטון המרכזי ח"כים ושרי הליכוד מסייע לעיר?

"הקשרים שלי עם השלטון המרכזי ובפרט עם שרי הליכוד מחזקים את בית שמש אלמלא הקשרים לא יכולנו לתפקד כעיר במצב בה היא נמצאת היום. אני סמוך ובטוח כי בעתיד הקרוב נהדק את השת"פ עם שרי הליכוד שכל אחד במשרדו יתרום את חלקו לעיר. בוודאי שהקשרים האישיים שלי תורמים לנושא יחד עם חבריי לסיעה משה שטרית, ישראל פרץ, צבי ווליצקי ואסצ'לו מולא, שעושים עבודת קודש למען העיר ותושביה.

בימים הקרובים תתקיים ישיבה שקבעה סיעת הליכוד אצל שר האוצר ישראל כץ ורה"ע בנושא 'הצעת מחליטים' בה נדון יחד על תחומים בהם הממשלה תתרום משאבים לטובת פיתוח העיר עם המשרדים הרלוונטיים, הצעה עליה עמלנו אני, רה"ע ומשה שטרית משנת 2016, הצעת מחליטים חייבת אישור ממשלה ורוה"מ, ואנחנו נעשה הכל בכדי שההצעה תעבור לטובת תושבי העיר".

שלום וישראל כץ שר האוצר.

כעובדה, אדרי קידם נושאים רבים כמו כביש 38, עם שר התחבורה ישראל כץ והבאת תקציביים ייעודיים רבים.

שלום אדרי, אמנם דמות ציבורית מוכרת בעיר ע"י כלל חלקיה, הוא מסייע לתושבים ללא הבדל או שייכות פוליטית ועל אף היותו מוכר הוא שומר על פרופיל נמוך כאיש של אנשים ונדמה כי ברמה האישית מעט מאוד אנשים מכירים אותו.. 

מה לא יודעים עלייך?

"שאני מניח תפילין כל בוקר."

מאכל אהוב?

"דגים של שבת"

איך אתה שומר על גזרה דקיקה?

"כל חיי אני אוכל רק מה שצריך ועושה פעילות ספורטיבית"

כמה שנים במצטבר אתה איש ציבור?

"42 שנים"

צבע אהוב?

"כחול"

מה הכי משמח אותך?

"המשפחה שלי"

תכונה הכי מוערכת על ידך?

"צניעות"

מה מצחיק אותך?

"חלק מישיבות המליאה.."

מתוק או מלוח?

"לא זה ולא זה, מה גרוע יותר סוכר או מלח?!"

ראש השנה בעבורך?

"זמן לחשבון נפש"

פוליטיקה היא?

"כלי להגשים רעיונות ומטרות"

מה אתה מאחל לעצמך ולתושבי העיר 

לקראת ראש השנה החדשה?

"לעצמי ומשפחתי אני מאחל בריאות וכך גם לתושבי העיר ולשנה טובה ומבורכת!" 

 ~~~

שלום אדרי שייך לזן של פוליטיקאים אותנטיים, עד כמה שזה נשמע מופרך במציאות העכשווית. הוא מהלך קסם על כל מי שבא אתו במגע. הוא אומר את האמת גם כאשר היא לא פופולרית ומילה שלו היא מילה. מעת לעת הוא מנתק את הטלפון ויורד למחתרת להתחדש בכוחות. המשרד שלו במהלך שנות עבודתו הציבורית משמש כתובת לכלל התושבים ללא אבחנה או שיוך פוליטי. 'רוח המפקד' שורה על  מזכירתו אורלי עמר שמסייעת במאור פנים בכל זמן ועת. הוא נחשב לאחד הפוליטיקאים הכי מנוסים וממולחים בפוליטיקה המקומית ובקרב השלטון המרכזי של תנועת הליכוד. 

הוא צוק איתן נטוע בשורשיה העמוקים ויסודות העיר, מבלי משים הוא 'מיתג' את עצמו כאיש של אנשים. הוא דוגמא ואנטיתזה לפוליטיקאים רודפי פרסום בעשיה ובכלל. הוא שומר קרוב לחזה על חייו האישיים, ובעל דעות ליברליות בכל הקשור לקבוצות מיעוט, דעתו האישית היא 'חייה ותן לחיות'. בשנה שעברה הוא היה הפוליטיקאי היחיד שתמך בקיום מצעד הגאווה של הלהט"בים בעיר ונכח באירוע המכובד שהתקיים וזכה להערכה רבה - לא מובן מאליו. התהליך והשינוי שבית שמש עוברת בשנים האחרונות הם חלק בלתי נפרד מחייו הציבוריים הוא חי את המציאות ברגשות מעורבים בלשון המעטה ונלחם בכל דרך על חלקת האלוהים עליה הוא אמון.. 

הפרויקטים אותם הוא מקדם מפיחים בו תקווה להמשך חיים טובים בעבור תושבי העיר ולמען איזונים בצביון העיר ודעתו נשמעת בגלוי.

שביל אופנים שד' בן זאב. 

נאחל לבית שמש בפרוס השנה החדשה שנה טובה ומבורכת, חיים משותפים והכלה בין כלל אוכלוסיות העיר.