בחג הסוכות הקרוב, יקיים 'בית הקונפדרציה' פסטיבל חדש ושמו 'שירת האושפיזין', המוקדש לשירה העברית ולשירת העולם. הפסטיבל יתקיים באולם 'בית הקונפדרציה', יצולם וישודר לקהל הרחב בפייסבוק לייב ובערוץ היוטיוב של 'בית הקונפדרציה'.

הפסטיבל יתקיים בחול המועד סוכות (ראשון-שלישי, 4-6.10) בהפקת 'בית הקונפדרציה' ובניהולו האמנותי של המשורר והסופר בנימין שבילי, ומהווה המשך של סדרת המופעים שהחלה בשנה שעברה. הרחבת הסדרה לפסטיבל של ממש היא ביטוי לכך ש'בית הקונפדרציה' הפך בשנים האחרונות למרכז נוכח ומשמעותי לשירה העברית, נוסף על היותו היוזם והמפיק של פסטיבל המשוררים השנתי במטולה.

אפי בניה, מנכ"ל 'בית הקונפדרציה': "ההחלטה על קיומו של פסטיבל חדש לשירה היא המשך טבעי לפעילות השנתית של הבית, המקיים עשרות אירועי שירה במהלך השנה, ששיאה הוא פסטיבל המשוררים במטולה. אני מזמין את כולכם לסוכת השלום שלנו בירושלים, עיר שלושת הדתות, לפגישה עם משוררים גדולים מכל רחבי תבל. דווקא בימים קשים אלה, של שמיים סגורים בעולם כולו, אנחנו פורצים את שמי הרוח. כולכם מוזמנים להמריא עימנו".

המנהל האמנותי של הפסטיבל, בנימין שבילי: "הפסטיבל יתרכז בעלייה לרגל, נדודים והיציאה מהמרחב המוגן של הבית. כמחווה לאופיו האוניברסלי של חג הסוכות, נזמין לסוכת השירה שלנו אושפיזין אהובים מכל אומות העולם".

בשלושת ימי הפסטיבל, יתקיימו עשרה מפגשים, שילוו במוזיקה מקורית שנכתבה במיוחד עבורם. בחמישה מהאירועים ייערכו מופעי מוזיקה מלאים הקשורים למפגש שהתקיים. האירועים יעסקו בשירה עברית לצד שירה מן העולם: משירת ההייקו היפנית, דרך השירה הפולנית הגדולה ועד כתביו הפיוטיים של רבי נחמן מברסלב; משירי הנדודים ההודיים, דרך שירת הנשים הסופית ועד דליה רביקוביץ'; מרחבי אמריקה של בוב דילן, שירת המשורר הסורי אדוניס – ועד געגועיו של רבי יהודה הלוי לארץ הקודש. הפסטיבל ייחתם בהילולת רבי נחמן מברסלב (י"ח תשרי).

 

מופעי הפסטיבל

ראשון, 4.10:

17:00, אושפיזין ראשון: על היציאה לדרך אל ההארה בשירת ההייקו היפנית. בהשתתפות אלכס בן-ארי ועדנה גורני, בהנחיית בנימין שבילי ובליווי מוזיקלי של ויסאם ג'ובראן.

18:30, אושפיזין שני: שירת הדרך והיציאה לדרך – מחווה למתרגם השירה הפולנית דוד ויינפלד. בהשתתפות דוד ויינפלד ויונתן ברג ובהנחיית בנימין שבילי. מוזיקה: רונן שפירא.

20:00, אושפיזין שלישי: על הנדודים וטלטלות הנפש בשירתה של דליה רביקוביץ'. בהשתתפות נוית בראל ונועה שקרג'י, בהנחיית יונתן ברג. מוזיקה: מורין נהדר.

21:30, אושפיזין רביעי: על שירת דבקות ונדודים הודית, בעקבות ספרם של יגאל ברונר ודוד שולמן, 'עין להודו'. בהשתתפות: יגאל ברונר ודוד שולמן, בהנחיית בנימין שבילי.

22:45, מופע מוזיקלי: השקט שבין הצלילים: דהרופד – מוזיקה הודית קלאסית
ראגת ערב בסגנון הדהרופד הקלאסי והעתיק, המאופיין באלתור אטי ובמעברים מעודנים. יצירה זו תבוצע על-ידי הזמרת אסנת אלכביר, תלמידתו של פנדיט ריטוויק סניאל, ונגן הרודרה-וינה דודו אלכביר, שלמד נגינת סיטאר מאוסטד סוגאט חאן ונגינה בווינה מאוסטד בהאאודין דאגר, גדול נגני הרודרה-וינה. אלכביר הוא אחד הנגנים היחידים בעולם שמנגנים בכלי מיתר מיוחד ועתיק זה, שהוא בעל שתי תיבות תהודה. ילוו אותם נגן הטבלה עידו גפני, תלמידו של המאסטר יוגש ססמי, ונגנת הטמפורה ורד יחזקאלי.

שני, 5.10

17:00, אושפיזין ראשון: על שירת הגעגועים לציון של רבי יהודה הלוי. בהשתתפות אריאל הירשפלד ויהונתן ורדי, בהנחיית אלמוג בהר. מוזיקה: מורין נהדר.

18:30, אושפיזין שני: נשים סופיות שרות וחולמות – עם שרה סבירי וסיון הר שפי, בהנחיית בנימין שבילי.

19:45, מופע מוזיקלי: אמיר שאהסאר ונגנים. נגן חליל הניי והזמר אמיר שאהסאר ישיר וינגן שירים סופיים שנכתבו על-ידי המשוררים ג'לאל א-דין רומי ושמס א-דין מחמד חאפז. שאהסאר יבצע מנגינות של מחולות הדרווישים, בזרמי הסופיזם הפרסי והטורקי, כשלהקתו משמרת את הצליל האתני-אותנטי של מוזיקה רבת הוד זו בכלים המקוריים שבהם נוגנה: חליל הניי (יצחק ונטורה), כלי המיתר עוד וסאז (אביב בכר) ותוף היד דאף (עופר בניטה).

21:00, אושפיזין שלישי: "אני שומע את אמריקה שרה": וולט ויטמן והסוכה של הנרי דייוויד תורו. בהשתתפות זלי גורביץ' וגדעון עפרת, בהנחיית יונתן ברג.

22:15, מופע מוזיקלי: "אני שר את עצמי – אני מכיל המונים", הדרה לוין-ארדי במחווה לבוב דילן. בוב דילן והמשורר וולט ויטמן הם עשבי הפרא האציליים של השירה האמריקאית. שניהם מכילים ריבוי פנים, זהויות וסתירות, וכל דבר אנושי אינו זר להם. כל אחד בדרכו שר את עצמו, "ומתיר את הדיבור מול פני כל סכנה", כפי שכתב וולט ויטמן בספרו "שירת עצמי". בוב דילן, באלבומו האחרון, מבצע מחווה מפורשת לוויטמן בשירו "אני מכיל המונים", ושר את עצמו מתוך כל השראותיו, אבל על-פי דרכו. הדרה לוין-ארדי תגיש מחווה בדרכה שלה לבוב דילן, וגם תפרע בו, כדרכם של עשבי הפרא. "אני סותר את עצמי? ובכן, כן, אני סותר את עצמי. אני עצום. אני מכיל המונים" (וולט ויטמן, "שירת עצמי"). עם הדרה לוין-ארדי בשירה, ספוקן-וורד וקלידים; אבי שניידר בטרומבון ושירה; שלמה לנגר בגיטרה וחיים פסקוף בתופים.
שלישי, 6.10

17:00, אושפיזין ראשון: מחווה למשורר הסורי אדוניס ושיחה על גבולות ושטחי הפקר בין תרבויות בשירתו. בהשתתפות רוני סומק ואלמוג בהר, בהנחיית בנימין שבילי.

18:15, מופע מוזיקלי: "זו אינה ארץ", מחווה למשורר אדוניס. המשורר הסורי אדוניס (עלי אחמד סעיד אסבר) נחשב למשורר המרכזי והפורה ביותר בעולם הערבי בשבעים השנים האחרונות. הוא אחד האינטלקטואלים הערבים המוכרים והנערצים במערב, נושא את דגל המודרניזם והחדשנות התרבותית, והצליח לערער על המוסכמות וההגדרות של השירה הערבית, הן בלשונה והן בתכניה. המלחין ונגן העוד ויסאם ג'ובראן, חברו של אדוניס זה כ-25 שנה, חקר את שירתו מנקודת מבט מוזיקלית והלחין שירים מספריו הישנים והחדשים. בהזמנת 'בית הקונפדרציה', הלחין ג'ובראן שלושה שירים חדשים של אדוניס במיוחד למופע זה, ותבצע אותם לראשונה הזמרת בת נצרת ג'ויל ג'ובראן. אשרף פרח ינגן בכלי הקשה.
19:30, אושפיזין שני: על שירת ירושלים החדשה ועל מסעות קטנים וגדולים בשירת פנחס שדה. בהשתתפות אגי משעול ויונתן ברג, בהנחיית בנימין שבילי. מוזיקה: עופר כלף.

21:00, אירוע הסיום של 'שירת האושפיזין': הילולת רבי נחמן מברסלב, שיום פטירתו חל בי"ח תשרי, היום השלישי של חול המועד סוכות. שיחה על רעיון הנדודים והעלייה לרגל אצל רבי נחמן מברסלב. בהשתתפות מירון ח. איזקסון, דב אלבוים וצבי מרק, בהנחיית בנימין שבילי.
22:15, מופע מוזיקלי: ניגוני רבי נחמן מברסלב: נאור כרמי. כמו התורות של רבי נחמן, כך גם ניגוניו – פשוטים, עמוקים ומלאי חן. ההרכב של נגן הבס והזמר נאור כרמי, יוצא להקת 'בוסתן אברהם', יציג את הניגונים הללו, כמו גם ניגונים אחרים, במופע מיוחד עבור 'שירת האושפיזין'. נאור כרמי ישיר וינגן בבס וטנבור, נדב בכר בגיטרות, ג'ומבוש ובנג'ו, ואסף זמיר בכלי הקשה.

האירוע מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות ועיריית ירושלים, האגף לתרבות.

לרכישת כרטיסים: בימות, www.tickets.bimot.co.il.

למידע נוסף:

'בית הקונפדרציה' בפייסבוק

אתר 'בית הקונפדרציה': .www.confederationhouse.org

טל': 02-5399360, שלוחה 5.