בגיל 21, נשואה עם ילד ובהיריון שני, היא ראתה בסביבת מגוריה נשים במצבים נפשיים לא פשוטים. כבר אז, גייסה 8 נשות מקצוע שנתנו לאותן נשים סיוע נפשי ושעות טיפול חינם. כבר אז, היא הבינה כי חלק גדול מאותן נשים המתמודדות עם מצבים מורכבים, נמצאות במצוקה קשה של מחסור עד פת לחם 
~~~
"אנחנו מרגישים את השינוי המשמעותי באגף הרווחה כמו מינוי מנהלת אגף מקצועית ומצוינת וממונה על אגף הרווחה מאוד קשובה ואכפתית. כמו גם רה"ע שזוכרת להתקשר ביום שישי ולהודות על העשייה"
~~~
"רוב התקציב מגיע מתרומות שאני מגייסת, יחד עם קבוצת פילנתרופים קבועים מהארץ ומחו"ל שהנם שותפים ומחוברים לעמותה".

שלומית קאפח, תושבת בית שמש, חרדית, אם ל- 7 ילדים ואפוטרופסית לילדים יתומים, מייסדת ומנכ"לית עמותת ובנה שהוקמה בבית שמש משנת 2005, והתרחבה לחולון משנת 2015. 
הקימה וייסדה לפני כשנה את עמותת קליר גיבינג clear giving, עמותה המקשרת ללא תיווך ישירות בין  תורמים לבין משפחות נזקקות, ומשמשת בעמותה זו כחברת ועד מנהל. 

עמותת ובנה עוסקת במגוון רחב של תחומים: מרפאות שיניים, סיוע כלכלי למשפחות, סיוע נפשי, טיפולים לילדים, מיצוי זכויות המגיעות ממשרדי הממשלה, לרוב משפחות מוחלשות שאינן יודעות מה מגיע להן ובעיקר כיצד מקבלים סיוע.
משפחות ובנה עוברות תהליך של שיקום ע"י מעטפת של עובדים ומטפלים מקצועיים בליווי אינטנסיבי במטרה לקדם ולחזק את המשפחות ולהוציאן ממעגל הנתמכים עד שיוכלו לעמוד בכוחות עצמן.

סל שבועי: 

לשאלה כיצד החלה את הפעילות אמרה קאפח:

"אישית, התייתמתי מאבא בגיל 5, אימא שלי למרות כל ההתמודדויות התנגדה לקבל עזרה ואף סייעה לנזקקים, היא הכניסה אלינו הביתה יתומים ונשים מוכות והחדירה בנו חסד. בגיל 16 חנכתי בנות יתומות ולהבדיל, ניצולת שואה משך שנים עד לפטירתה.

בגיל 21, נשואה עם ילד ובהיריון שני, היא ראתה בסביבת מגוריה נשים במצבים נפשיים לא פשוטים. כבר אז, גייסה 8 נשות מקצוע שנתנו לאותן נשים סיוע נפשי ושעות טיפול חינם. כבר אז, היא הבינה כי חלק גדול מאותן נשים המתמודדות עם מצבים מורכבים, נמצאות במצוקה קשה של מחסור עד פת לחם. 

"התחלתי לגייס תרומות מחברים, בני משפחה ושכנים. אחת המטופלות עברה טרגדיה במשפחה ובמשך חצי שנה באופן לא רשמי שימשתי כמשפחת אומנה ל- 4 ילדיה. הסיפור נגע לליבי והצלחתי לגייס 200 אלף ש"ח עבור אותה משפחה, זה היה הגיוס הראשון שלי.

במקביל, פרסמתי וגייסתי את ילדי השכונה לאסוף מוצרים לסלי מזון בבניין בו הילד מתגורר, בתמורה להגרלת פרסים ומשחקים שגייסתי מבתי העסק. הצלחנו לגייס אלפי מוצרי מזון בחודש, התחלנו עם 10 ילדים והגענו ל- 100.

בגיל 25 הפכתי למשפחת אומנת חרום רשמית למשך 7 חודשים ל- 2 ילדים עד שנמצאה עבורם משפחה קבועה. מאז, נאלצתי לעזוב את המקצוע שלי ולהשקיע בסיוע לכלל והשאר היסטוריה.
ב- 2005 הקמתי את עמותת ובנה המעסיקה כיום עשרות מתנדבים ו- 20 עובדים מקצועיים, העמותה מסייעת למאות משפחות בשנה בעלות של מיליוני שקלים, משקמת משפחות, דואגת למלאות את המקרר, מחזירה לאנשים את החיוך- עם שיניים יפות, ובעיקר נותנת תקווה".

ב- 2015 הקמת סניף נוסף בעיר חולון יש הבדל בהיקף הפעילות בין הסניפים?

"ההבדל הוא שמאוד כיף לעבוד בחולון. אנחנו יושבים במבנה מהמם שהעירייה הקצתה לנו מהיום שהוחלט להתחיל את הפעילות בחולון. יש לנו שת"פ מדהים עם עיריית חולון ומח' הרווחה שהשכילו להבין שבסופו של יום מי שנשכר מכך הם התושבים להם אנו מסייעים. בשונה מבית שמש, שהפוליטיקה המקומית השפיעה על הפעילות ולצערי, השפיעה גם על אגף הרווחה. 

סגרנו פרויקטים גדולים בבית שמש בשנים עברו וכיום אנחנו מחכים לשינויים אמתיים שייעשו בעיר. אנחנו מרגישים את השינוי המשמעותי באגף הרווחה כמו מינוי מנהלת אגף מקצועית ומצוינת, וגם הממונה על אגף הרווחה מאוד קשובה ואכפתית. כמו גם רה"ע שזוכרת להתקשר ביום שישי ולהודות על העשייה.

בימים אלו אנו בישורת האחרונה לקבלת הקצאה מעיריית בית שמש, לאחר למעלה מ 10 שנות המתנה, מה שעבור התורמים קריטי כדי להמשיך ולהזרים תרומות לעיר". 

עמותת חסד דורשת כוחות נפש ועמידה מול מצבים קשים מהיכן את שואבת כח להתמודדות יומיומית ואינטנסיבית?

"מבעלי! אין לי מילים בכדי לתאר את הסיוע שלו. אני עומדת מאחורי ובנה בזכות העובדה שהוא מסייע, תומך ומייעץ בצמתים בהם אני נדרשת לקבל הכרעות קשות. בימים מורכבים וכואבים הוא תמיד נמצא שם. את ההחלטה לסגור את פרויקט 'מיתר' (טיפול בנוער נושר) – החלטה כואבת שעד היום הנערים משלמים את המחיר הכבד, מחיר הפוליטיקה והניהול הלא מקצועי של אגף הרווחה באותן שנים, כאשר נאלצנו לסגור מסגרת שנתנה מענה לעשרות בני נוער מתמודדים, קיבלתי רק כאשר בעלי נשבר, מהתמודדויות הבלתי אפשריות שעברנו, כדי להמשיך ולסייע, ולשמש בית לאותם נערים".

ספרי על צוות העובדים

"הצוות המקצועי של תחום הנפש ב"ובנה" הם אנשי טיפול מהשורה הראשונה, כולם בעלי תואר שני.  בשתי מרפאות השיניים  הרופאים בעלי ותק של למעלה מעשור שנים, מכיוון שרוב המטופלים סובלים מהזנחה בשיניים וזקוקים לרמה גבוהה של שיקום הפה. עובדות המשרד בעלות אוריינטציה טיפולית, רכזת משפחות מטפלת בתהליך השיקום, רכז המתנדבים מטפל במתנדבים שמסייעים בחלוקות של מאות סלי מזון בחודש ועוד ועוד".

עמותה שמטפלת במאות משפחות בהיקף של מיליוני ₪ בשנה מהיכן התקציב?

"רוב התקציב מגיע מתרומות שאני מגייסת, יחד עם קבוצת פילנתרופים קבועים מהארץ ומחו"ל שהנם שותפים ומחוברים לעמותה. בחולון, העירייה מסייעת לנו במימון מרפאת השיניים."

לפני טיפול שיניים:

אחרי הטיפול: 

רגע עצוב בעבודה?

"כמה אנשים שליווינו נפטרו תוך כדי תהליך. אני משמשת אפוטרופוסית לילדים של שתי נשים שנפטרו. אבדות בנפש מאוד מצערות אותי. באחד המקרים, אף איבדתי את הקול למשך כמה ימים לאחר שחוויתי אבדה בנפש של אישה שסייעתי לה. הנפש משפיעה ישירות על הגוף" 

רגע מרגש?

"אלפי רגעים מרגשים. רק השבוע היינו עדים למקרה של אדם שהמתין לסיוע משך זמן רב ואיתרנו לו ולאשתו חולת ניוון שרירים תורם. הוא הגיע לקבל סיוע לראשונה, ההתרגשות ובעיקר התקווה שלו ריגשו מאוד. 

אישה שמסיימת טיפול נפשי ארוך מרגש מאוד. אישה מוכה משך שנים שמוצאת את הכוח להגן על עצמה ועל ילדיה. בחור יתום מאב שאמו משותקת מצא שידוך, הלכתי בשם ההורים לנהל את הווארט (מפגש בין הורי הצדדים לסיכומים כספיים טרום חתונה) ולאחר שעתיים של דיונים מול משפחת הכלה, כשאם החתן מחכה במתח בחוץ לשמוע מה קורה, יצאתי אליהם בכדי לספר על הסיכומים ולהגיד מזל טוב והשארתי אותם לחגוג. אח של החתן התקשר יום למחרת להודות על כך. את ההתחייבויות הכספיות מצד החתן לקחתי על עצמי וב"ה נעמוד בהם."

האם מתקיימים שיתופי פעולה עם עמותות נוספות, עירייה ובכלל?

"עם העירייה אין לי שיתופי פעולה מתוך בחירה אחרי שנכווינו רבות, פרט לכך שאנו ממתינים להקצאת שטח, כדי שנוכל להמשיך את הפעילות בעיר. יש לנו שיתופי פעולה עם אגף הרווחה בעיקר סביב כך שהעובדים מפנים אלינו משפחות לסיוע. בהזדמנות זו, אני רוצה לנצל את הבמה ולציין לשבח את ארגון 'עזר מציון' שסייעו לנו בימי קורונה לשנע סלי מזון למבודדים וחולים במסירות ואחריות.

שת"פ מקסים אנחנו מקיימים עם ביה"ס אמית דביר בנים בפרויקט החסד שלנו, בניהול אולם החלוקה של סלי מזון. מידי שבוע מתנדבת כיתה לסדר ולארוז את הסלים. הצוות והתלמידים מגויסים באופן מעורר השראה. הרב צחי מעתוק והרב משה בן טולילה ראויים לכל הערכה על הובלת הפרויקט וכמובן, לעמותת גרעין יחד על שת"פ פורה בתחום חלוקת המזון ולעמותות לתת, לקט ישראל".

למעלה מ 1500 ערכות יצירה חולקו לילדים בתקופת הקורונה:

כאישה חרדית לא מובן מאליו כי את מסייעת לכלל המגזרים בעיר?

"ברמה האישית אני אוהבת את עם ישראל. כשאדם יעלה לביה"ד של מעלה לא ישאלו אותו איזה דם זרם בעורקיו או איזו כיפה הוא חבש. אלא, ישאלו כמה יראת אלוקים ואהבת ישראל הייתה לו. אני רואה את האדם שמולי. כל השאר זה סממנים של לבוש חיצוני. את העשייה שלי התחלתי בגיל צעיר. הדבר האחרון שחשבתי הוא שאהיה מנהלת עמותה, מעבר לזכות האדירה, אני בטוחה כי כל אדם יכול להשפיע טוב על סביבתו, שאף אדם לא יזלזל בכוחות שלו, לפעמים רק התבוננות, מילה טובה, אכפתיות- יכולה להאיר עולמות!" 

יש לך חברים מאוכלוסיות אחרות?

"בוודאי! יש לי חברים מכלל המגזרים ואני שמחה על כך."

~~~
גילוי נאות. את שלומית פגשתי לפני כמה שנים, חבר טוב חיבר בינינו, עניין שהוליד ראיון מקיף על פעילות ובנה. מאותו היום ועד עצם היום הזה הפכנו חברות, מעת לעת אני עורכת חיבורים וזוכה למצוות בזכות. 

עמותת ובנה מעולם לא עשתה יחסי ציבור או התבלטה אולם, שמה של הפעילות יצאה למרחקים כעובדה, עיריית חולון מחבקת את הקשר של ובנה, ובבית שמש מאות משפחות מקבלות סיוע מציל חיים בתחומי הטיפול מותאם צרכים. למדתי באמצעות ובנה כי למלא מקרר חשוב מאוד להישרדות אולם, אינו דומה לטיפול שורש אמתי כמו טיפול בנפש האדם, או טיפול שיקום שיניים שמשנה חיים ואדם הופך להיות נורמטיבי ומחויך תרתי משמע. פעילות העמותה מרגשת בכל קנה מידה, להציל נפש של אדם הוא עולם ומלואו באופן מעשי. לעתים אני חושבת כיצד אישה קטנת קומה מצליחה לתפעל ביד רמה עמותה כל כך מורכבת? כיצד כוחות הנפש והגוף עומדים בסבלם של מי שזקוק לסיוע באופן מדויק ומעשי?

מסתבר, שיש אנשים כמו שלומית קאפח שמנהלת באופן פנומנלי עמותת חסד ומתקיים בה המשפט "וְהַבּוֹטֵחַ בַה' חֶסֶד יְסוֹבְבֶנּוּ." לא פעם היא מתחייבת לסייע למשפחות מעבר לגבולות היכולת שלה ובכל פעם מחדש היא עומדת בהם מבחינת נסים גלויים ובאמצעות אנשים טובים בארץ ובעולם ששומעים את תפילותיה להרבות טוב. מאחלת לה כי תמשיך בעשייה המבורכת למען המוחלשים ותראה ברכה בעמלה, אמן! 

אמפריית חסד:

 

 שבת שלום ומבורך!