תקופת הקורונה הביאה עמה אתגרים לא פשוטים לא רק בתחום הכלכלי, אלא גם במסגרת הקהילה נוכח הגבלות כאלה ואחרות- בשגרת הלימודים, בימי החופש הגדול ובעיסוק הילדים. לכך נדרשה המועצה האזורית מטה יהודה, אשר פועלת במספר מישורים על מנת לחזק את החוסן הקהילתי בעיקר בקרב בני הנוער במספר רבדים.

פעילות מקרוב ומרחוק בחינוך הבלתי פורמלי

במסגרת החינוך הבלתי פורמלי נדרשה המועצה גם כן לחשיבה יצירתית במסגרת ההגבלות ואיסור ההתקהלות. על אף הקושי, מדריכי/ות הנוער במועצה הראו ועוד מראים נחישות רבה ויצירתיות המתבטאת גם בקבוצת הווטסאפ בישובים, שמלאה רעיונות ושיתופים. גם כאשר לא ניתן היה להיפגש עם החניכים או החניכות, המדריכים לא ויתרו על אף אחד והתאמצו להגיע לכולם.

במסגרת החינוך הבלתי פורמלי התקיימו לאחרונה פעילויות יצירתיות ומגוונות לילדי א'-ד': באורה ערכו פעילות יצירת חולצות, בתירוש סדנת מקרמה ופעילות קסמים וכישופים ובגפן פעילות ניסויים וכן סדנת צילום. בצור הדסה התקיימה סיירת מחצלות לבני ובנות הנוער והוקם מתחם ייחודי לנושא. בקיבוץ צרעה ערכו משחק מחניים בחושך מוחלט – לאורם של סטיק-לטיים צבעוניים.

ברמת רזיאל התקיים משחק חפש את המטמון בזוגות וביחידים ברחבי המושב – ללא מפגש.

בשדות מיכה נערך הפנינג פתיחת קיץ עם תיפוף על כדורי ענק. בנוסף לאלה, המועצה האזורית מטה יהודה רכשה סדנאות שונות לישובים. בשורש ובזכריה בנו ספסלי עץ ושולחנות בסדנאות של המועצה ובאשתאול וקריית ענבים ציירו גרפיטי ענק על הקיר.

אלו הן רק דוגמאות מעטות לעשייה המרובה, אשר מתווספות לקשר האישי ולשיחה מרחוק גם כשלא ניתן להפגש, מסרו מהחינוך הבלתי פורמלי והוסיפו: "אנו ממשיכים במרץ למצוא פתרונות יצירתיים ולפעול על פי ההנחיות".

הרשות לביטחון קהילתי – תחום המניעה ביישובים

הרשות לביטחון קהילתי של המועצה עוסקת בתחום מניעה במספר נושאים: בתחום החינוך דואגת הרשות להכשרת מדריכי מוגנות במוסדות החינוך, לרבות מוגנות בהסעות,  וייעוץ וסיוע למנהלי בתי ספר ומנהל חינוך במקרים חריגים.

בתחום מניעה מתקיימות סדנאות בבתי הספר, ביישובים, עוסקים באיתור בני נוער ביישובים ומענה לתופעות הדורשות מענה כמו ונדליזם, אלימות פיזית / מילולית, התפרצויות, מניעת אירועים פלילים, שימוש בסמים ושתיית אלכוהול ונהיגה פרועה. לשם כך קיים שיתוף פעולה הדוק בין מחלקת הנוער,

קצין ביקור סדיר, נציג הרווחה ביישובים ובכפרים הערביים (פורום מרחבא) למניעת אלימות באמצעות פעילויות הפגה ואתגר כמו ספורט, פעילויות לילה ועוד.

בתחום קהילה עוסקת הרשות לביטחון קהילתי במיפוי כללי ביישובים לאיתור חוזקות בקהילה ויכולת להשתמש בגורמי מפתח כגורם משפיע על תחום המניעה בישוב ולפיתוח החוסן הקהילתי בישוב. חלק מהפעולות נועדו על מנת לקבל תמונת מצב של בני הנוער בישובים, הכרת מובילי דיעה חשובים בישובים, קיום וועדו מוגנות ביישובים וסיוע להן ועוד. כמו כן מתקיימים סיורים עם בעלי תפקידים או נציגים ביישוב, לרבות סיורי איתור בני נוער ומיפוי המקומות החברתיים בהם הם נמצאים בשעות הפנאי.

ההורים שותפים לביטחון הילדים

לאחרונה התקיימה הכשרה של "סיירת הורים" ביישוב צור הדסה. ההכשרה התקיימה בחסות מחלקת "הרשות לביטחון קהילתי", משטרת ישראל וועד היישוב. הסיירת תעבוד במהלך ימי הקיץ ותפעל למניעת התנהגויות סיכון בקרב בני הנוער, כמו שוטטות, ונדליזם וצריכת אלכוהול.

לירז ארז – מנכ"לית צור הדסה: "בימים אלו כאשר מבוטלות פעילויות תרבות וחינוך כתוצאה מהקורונה, סיירת ההורים היא גוף שיכול לפגוש את נוער צור הדסה בלילות ולדאוג להם, לנהל איתם שיחה חברית ולמלא את הנוכחות של מבוגר משמעותי המסייע לביטחונם האישי. אני מודה לגורמי המועצה והמשטרה על ההכשרה המקצועית, ומקווה כי תושבים נוספים יגלו אחריות ויצטרפו אלינו לסיירת!".

שניר פירו, מנהל התכנית לביטחון קהילתי: "סיירת ההורים היא דוגמא נהדרת לקהילה שלוקחת אחריות על ביטחון ילדיה, כל הכבוד להורים המתנדבים".

"ביטחון ילדינו מתחיל בתוכניות העשרה ופנאי ואיתור מצבי סיכון", אמר ראש המועצה, ניב ויזל והוסיף:  "הקמתה של סיירת ההורים היא בראש ובראשונה ערך חינוכי ודוגמא אישית קהילתית. הערבות ההדדית והדאגה לקהילה בכלל ולילדינו בפרט, מוכיח את הרצון והאחריות שמגלים ההורים למען ביטחון הדבר היקר להם מכל- הילדים. ישר כוח למתנדבים ולשותפים לדרך ובהזדמנות זו אני קורא לכם,, הורים יקרים, לקחת חלק בעשיה התנדבותית ולהצטרף לסיירת".

להצטרפות תושבי צור הדסה לסיירת יש לפנות ליובל בטל': 0525435232